Aktualności
Wigilijne kolędowaniePolskie kolędy i pastorałki na jazzowo. Nika Lubowicz i jej rodzinny zespół, Program 2 PR, 24 grudnia, godz. 18:00

Premiera świątecznego koncertu z cyklu „Jazz.PL” będzie miała miejsce w najbliższy piątek, 24 grudnia, o godz. 18.00 na antenie Dwójki. Wydarzenie będzie dostępne również w streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie www.dwojka.polskieradio.pl

Nika Lubowicz jest wokalistką jazzową, pianistką i dyrygentką chóralną. Pochodzi z zakopiańskiej, muzycznej rodziny. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na trzech specjalnościach: Dyrygentury Chóralnej, Fortepianu oraz Wokalistyki Jazzowej. Nagrywa i koncertuje z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej, a swoje wszechstronne wykształcenie wykorzystuje również w pracy pedagogicznej. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma. W 2015 roku wydała swoją debiutancką płytę „Nika’s Dream”, która uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Debiut Fonograficzny Roku. Rok później ukazał się jej album „Noc nad Betlejem” – wypełniony tradycyjnymi kolędami i pastorałkami, ale również oryginalnymi świątecznymi kompozycjami, wywodzącymi się z domu rodzinnego Niki.

Jej dzieciństwo było wypełnione muzyką – na scenie zadebiutowała w wieku kilku lat. Inaczej być nie mogło, bo nasi rodzice również są muzykami. Mama prowadzi zespoły i chóry, uczy teorii, a tata gra na skrzypcach i gitarze, a także komponuje i aranżuje – mówi artystka, która jest laureatką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jazzowych. W naszym rodzinnym domu zawsze obecny był szeroko pojęty jazz i muzyka klasyczna, co zapewne stanowiło inspirację do tworzenia i aranżowania. Ogromne znaczenie dla nas, zakopiańczyków, ma również folklor góralski – dodaje artystka.

W wigilijny wieczór, podczas koncertu w cyklu „Jazz.PL”, Nika Lubowicz zaprezentuje się z rodzinnym zespołem. Na scenie Studia S-3 towarzyszyć jej będzie mąż Sebastian Zając; bracia: Dawid Lubowicz na skrzypcach, Jakub Lubowicz na fortepianie; a także Maciej Matysiak na kontrabasie oraz Patryk Dobosz na perkusji.

Na repertuar koncertu złożą się kolędy tradycyjne, które wszyscy doskonale znamy oraz kompozycje jej ojca, Stanisława. Zagramy autorskie kolędy mojego taty, ale nie zabraknie również jego Dziewczynki z zapałkami. Powstała ona, kiedy miałam sześć lat – śpiewałam ją wspólnie z braćmi i rodzicami. A dziś, dwadzieścia parę lat później, wokalnie towarzyszy mi siedmioletnia bratanica Alicja – mówi Nika Lubowicz.

Podczas koncertu nie zabraknie również wspólnego kolędowania wraz z publicznością – w programie wieczoru pojawi się m.in. zaśpiewana i zagrana wspólnie z widownią kolęda Wśród nocnej ciszy.

Nika Lubowicz - śpiew
Jakub Lubowicz - fortepian
Dawid Lubowicz - skrzypce
Sebastian Zając - akordeon
Maciej Matysiak - bas
Patryk Dobosz - perkusja
Gościnnie zaśpiewa Alicja Lubowicz – siedmioletnia bratanica wokalistki.

Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia na: www.polskieradio.pl/463

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Jazz a Vienne 2013

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm