Aktualności

fot. Marek BałataWłodek Pawlik Obywatelem Honorowym Podkowy

Dominik Pietraszek, Grodzisk NewsLaureat nagrody Grammy zostanie Honorowym Obywatelem Podkowy Leśnej.

W sobotę 9 kwietnia w Pałacyku Kasyno odbędzie się uroczysta sesja rady miasta w Podkowie, podczas której muzykowi zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Podkowy Leśnej. Wszystko rozpocznie się o godz. 12.00. Po powitaniu przemówią burmistrz Podkowy Artur Tusiński oraz Grzegorz Dąbrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Teresy i Gimnazjum św. Hieronima w Podkowie. Następnie Włodkowi Pawlikowi zostanie wręczony akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.

Włodek Pawlik jest jednym z najwybitniejszych polskich jazzmanów. Artysta zyskał międzynarodową sławę, nie tylko w środowisku jazzowym, po zdobyciu w 2014 r. Nagrody Grammy. Płyta „Night In Calisia” nagrana przez Włodek Pawlik Trio wraz z Randym Breckerem oraz Filharmonią Kaliską została uznana za „Najlepszą płytę dużego zespołu jazzowego”. Muzykę Włodek Pawlik skomponował z okazji 1850-lecia Kalisza. Niedługo później grały ją największe amerykańskie jazzowe rozgłośnie radiowe.

Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu warszawskiej Akademii Muzycznej oraz wydziału jazzowego Hochschule fur Musik w Hamburgu. Grał już niemal na wszystkich kontynentach, komponuje muzykę symfoniczną, jazzową, filmową, kameralną. Wystąpił na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych na świecie. Skomponował muzykę do filmów „Wrony” oraz „Pora umierać”. Dotychczas nagrał 30 autorskich płyt. Pawlik od dawna jest doceniany przez magazyny branżowe – Magazyn „Who is Who at North Jazz Festival 1998” po koncercie jego Tria określił go „Vladimirem Horowitzem jazzu”, a amerykański magazyn jazzowy „Down Beat” określił album „Turtles” (nagrany z Randym Breckerem), jako „wybitny”. Za reedycję płyty „Tykocin” pod tytułem „Nostalgic Journey” w ankiecie Jazz Station został uhonorowany tytułem „Jazzowego kompozytora roku 2009”. Pawlik jest również laureatem wielu polskich wyróżnień i nagród, jak chociażby Fryderyk za „Night in Calisia”.

Muzyk z Podkowy Leśnej został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest również Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza. Za niewiele ponad tydzień zostanie natomiast Honorowym Obywatelem Podkowy Leśnej.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm