Aktualności

Lista utworów:

Time Killers (Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Czesław Bartkowski)
„Gem”, „Trata Tata”, „In a Sentimental Mood”, „Anniversary Blue”, „Time Killers”

Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt
„All the Things You Are”

Tomasz Stańko Trio (Stańko, Karolak, Czesław Bartkowski)
„Stablemates” 

Wojciech Karolak Quartet (Karolak , Henryk Majewski, Zbigniew Wegehaupt, Tadeusz Federowski)
„64 takty”

Wojciech Karolak Trio (Karolak, Tomasz Szukalski, Jose Torres)
„Blues na zespół instrumentalny”

Wojciech Karolak na płycie Polskiego RadiaArchiwalne nagrania z lat 1977 - 2010 legendy polskiego jazzu, premiera 19 listopada

Zmarły pod koniec czerwca 2021 roku Wojciech Karolak był w polskim jazzie postacią ikoniczną. Jak pisze Tomasz Tłuczkiewicz we wkładce do tego albumu: „Karolak był jednym z ojców założycieli jazzu w Polsce, od połowy lat 1950-tych do końca swych dni na pierwszej linii jego frontu”.

Wojciech Karolak był wirtuozem organów Hammonda, pianistą, saksofonistą, znakomitym aranżerem i nietuzinkowym kompozytorem. Był erudytą i gawędziarzem, a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.

Grał w najważniejszych zespołach polskiego jazzu: Jazz Believers, The Wreckers, Kwartecie Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream, Air Condition oraz Time Killers (Karolak/Szukalski/Bartkowski). Ale nazwisko Karolaka pojawia się na ponad pół setce płyt wydanych nie tylko w Polsce, przy czym tylko na kilku z nich zostało umieszczone na froncie okładki. Nagrywał też z wieloma artystami z jazzem kojarzonymi pośrednio, albo wcale, jak Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Zaucha, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Anna Maria Jopek, Obywatel GC i inni.

Nagrania umieszczone na płycie „Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34” pochodzą z lat 1977-2010 i jak wszystkie inne w serii, zostały wydobyte z radiowych archiwów. Karolak gra tu na organach, syntezatorze i na fortepianie. Ponad połowa płyty, to tria organowe. To ulubione środowisko Karolaka, a klasykę organowego tria najlepiej słychać w „Stablemates” z Tomaszem Stańką i utworze finałowym. Na płycie jest pięć utworów tria Karolak, Szukalski, Bartkowski, w tym trzy z płyty „Time Killers”. Karolak był tam niemal wyłącznym autorem repertuaru i de facto liderem, choć z zasady unikał takich obowiązków.Wojciech Karolak zawsze interesował się kompozycją. Na studiach, na własny użytek, poznawał „Osnowy Orkiestroówki” Rimskiego-Korsakowa. Komponował niemal wszystko dla siebie i wiele dla innych, a jego bigbandowe aranże uchodzą za wyjątkowe. „Time Killers” to majstersztyk „orkiestrówki”, w kalejdoskopie stylów od Counta Basi’ego po Zawinula.

W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespie’ego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm