Aktualności

Wojtek Karolak i Paweł Serafiński
Manu Summer Jazz Sundays
26.08.2018, godz. 17.00
Manufaktura Łódź
ul. Drewnowska 58
Łódź

Wstęp wolny!

Wojtek Karolak i Paweł Serafiński w ŁodziNajwięksi organiści polskiej sceny jazzowej zagrają w finale Manu Summer Jazz Sundays 26 sierpnia

– Takiego koncertu jeszcze nie było – twierdzi Tomasz Gołębiewski, organizator Manu Summer Jazz Sundays. – I nie mówię tu o naszym festiwalu, mówię o całym środowisku jazzowym. Po prostu nie zdarza się, by dwa takie instrumenty jak organy Hammonda spotykały się na jednej scenie. Takich przypadków było kilka, może kilkanaście na całym świecie. Tylko wieloletnia przyjaźń łącząca obu muzyków pozwoliła zrealizować pomysł na ich wspólny koncert. Występ będzie niezwykły jeszcze z jednego powodu; artyści nie przygotowali repertuaru, stawiają na pełną improwizację, tak charakterystyczną dla tego gatunku muzycznego. Tylko wieloletnie doświadczenie obu muzyków i ich muzyczne wyczucie pozwolą na osiągniecie właściwego współbrzmienia. Na scenie będzie im towarzyszył perkusista Arkadiusz Skolik. – Dwa tak niezwykłe instrumenty o gigantycznej mocy brzmieniowej potrzebują „rozjemcy” – żartuje Tomasz Gołębiewski.

Wojtek Karolak swoją muzyczną karierę rozpoczął jako saksofonista, jednak szybko porzucił saksofon i poświęcił się pianistyce. Artysta największe tryumfy święci na scenie jazzowej, ale nie ogranicza się tylko do tego gatunku muzyki. Jego organy Hammonda można usłyszeć na płycie Obywatela GC, pisał też muzykę do piosenek popularnych a także dla teatru i filmu. W latach 80. XX wieku, razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim założył formację Time Killers – ich wspólny album w ankiecie Jazz Top krytyków JAZZ FORUM został uznany najlepszą płytą jazzową dekady. Magazyn „Jazz International” dwukrotnie uznał Karolaka najlepszym organistą jazzowym Europy, a w rankingach JAZZ FORUM wielokrotnie zwyciężał w kategoriach aranżer i organista. W 2010 roku artysta został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych.Paweł Serafiński jest doskonale znanym łódzkiej publiczności organistą, pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Nie tylko kończył w Łodzi Akademię Muzyczną, ale od lat związany jest z miastem; obecnie wykłada w łódzkiej Szkole Filmowej i współpracuje z teatrami Studyjnym, Nowym i Powszechnym. Jest kilkakrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana. Paweł Serafiński ma na swoim koncie również nagrody Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani”, był też wielokrotnie wyróżniany w ankiecie krytyków Jazz Top miesięcznika JAZZ FORUM. Od lat pełni też funkcję opiekuna artystycznego Festiwalu Muzyki Filmowej.

Mistrzowski koncert Hammond & Hammond odbędzie się w najbliższą niedzielę (26.08) na rynku Manufaktury o godzinie 17. W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do budynku dawnej elektrowni. Wstęp wolny.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm