Aktualności

Miejska Galeria Sztuki
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Plakaty, projekty graficne okładek płyt muzycznych
19/01-18/02/2018
Sala Śląska
otwarcie wystawy 18/01/2018, godz. 18.00





Wystawy Karewicza i Szaybo w Częstochowie!



Wernisaż wystawy Rosława Szaybo w Miejskiej Galerii Sztuki 19 stycznia o godz. 18.00

Wernisaż wystawy Rosława Szaybo „Piękno użyteczne – plakaty, projekty graficzne, okładek płyt” odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 18.00. Bohater wystawy, który przybędzie prosto z Londynu, opowie o prezentowanych na wystawie pracach, o swojej twórczości i związkach z muzyką. W tej ciekawej rozmowie udział weźmie drugi znakomity gość i przyjaciel Galerii – Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki, inicjator i konsultant tej wystawy.



Rosław Szaybo
Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku. Plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo zdobywając szereg nagród w Polsce oraz zagranicą. Złoty medal w Lipsku za ilustracje, dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy. Nagrodę specjalną, na pierwszym Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, oraz inne nagrody i wyróżnienia w konkursach na plakat. Rosław Szaybo stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu.

Od 1966 roku, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973). Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK, w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethovena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Duke’a Ellingtona, Johnny’eego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judasa Priesta, Leonarda Cohena).

W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo’92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie, oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane: plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych. Profesor ASP, prowadzi również wykłady dla studentów z Akademia Finansów i Biznesu . Mieszka w Warszawie i Londynie.

Na wystawie w Częstochowie pokazany jest wybór pięćdziesięciu projektów (dwadzieścia pięć okładek płyt i dwadzieścia pięć plakatów) z bardzo bogatego dorobku artysty. Pomysłodawcą, inicjatorem i konsultantem tej wystawy jest Piotr Metz, współpracujący z Galerią i związany z radiową Trójką dziennikarz muzyczny. Dla wystawy Rosława Szaybo została przygotowana specjalna oprawa muzyczna, nawiązująca do tematów jego projektów. 



Wernisaż wystawy Marka Karewicza „Fotografia” miał miejsce w czwartek 18 stycznia. Jej bohater ze względu na stan zdrowia nie mógł jej zaszczycić swoją obecnością.  Spotkanie poprowadzili Andrzej Marian Śmigielski oraz  Mateusz Torzecki, kulturoznawca, autor książki „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”.



Marek Karewicz to jeden z najlepszych polskich fotografików muzycznych, autor kilkuset tysięcy zdjęć i ponad stu okładek płyt. Najpopularniejszy fotograf bigbitu, choć – jak sam wspomina – jego sercu zawsze bliższy był jazz. W latach 60. i 70. brał udział w wielu trasach koncertowych zespołów bigbitowych, poznając polski rynek muzyczny od podszewki. Fotografował najsłynniejszych polskich muzyków, od Krzysztofa Komedy po Ewę Demarczyk
i Czesława Niemena. Robił też zdjęcia najważniejszym gwiazdom zagranicznym, które grały wtedy w Polsce: Milesowi Davisowi, Dave’owi Brubeckowi, Cliffowi Richardowi, Ericowi Burdonowi z The Animals czy zespołowi The Rolling Stones. Niezależnie od swojej pasji fotograficznej Karewicz pracował jako dziennikarz muzyczny, radiowy i telewizyjny oraz prezenter dyskotek i animator jazzu. Projektował też okładki do setek okładek płytowych. Nagradzany i odznaczany wielokrotnie jako fotografik i dziennikarz muzyczny w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i plebiscytach /m.in. dwukrotny laureat Oscara Jazzowego/. Posiada honorowy tytuł „La FIAP” przyznawany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm