Aktualności
XVII Festiwal Warszawa SingeraW dn. 22 - 30 sierpnia odbędzie się festiwal Kultury Żydowskiej – live oraz online

W tym roku Warszawa Singera dostępna będzie dla odbiorców kultury na całym świecie.Koncerty, spektakle i spotkania autorskie, również online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem. Festiwal sięga po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia. Online i offline. Bogata oferta artystyczna – dostępna bardziej niż kiedykolwiek.

Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralnośćz powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat”w wykonaniu Retro Orchestra.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu Kroke– „Nasza muzyka filmowa i teatralna” z repertuarem z niedawno wydanej płyty „Rejwach”. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard), „Inland Empire”(reż. David Lynch), „Wszystko płynie” (reż. Edyta Turczanik) i „Kabaret Śmierci”(reż. Andrzej Celiński).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym  NextGeneration – po raz pierwszy w Polsce – wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela: Chaim Stern, Nachman Trojeman i Netnahel Ilvitzki. Nie zabraknie pieśni jidish. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Presburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu „I skrzypce zaczęły grać”. Ponadczasowe szlagiery, m.in. Rodzynki z migdałami, Rebeka, Mein jidisze Mame, Tak jak malował Pan Chagall w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, znany polskiej publiczności z prestiżowych koncertów w Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera.

Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon ToTu stworzą niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Zaszczytem dla nas jest występ prawdziwej gwiazdy, laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.

Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert „Królewska harfa”, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska- Guthman.

Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie izraelska piosenkarka Yasmin Levy. Jej koncerty to hipnotyzujące spotkania z muzyką sefardyjską, w której żydowska melodyka łączy się z hiszpańskim ogniem. YasminLevy jest gwiazdą światowego formatu. 

Warszawa Singera to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle.

W tym roku zobaczyć będzie można m. in. „Szoszę” Singera w reż. Karoliny Kirsz, „Szabasową dziewczynę”Marcina Sławińskiego, „PeKiN” Agaty Biziuk czy „Balkon Goldy” Marty Miłoszewskiej.

W tej szczególnej edycji Festiwalu będzie można także uczestniczyć w tradycyjnych cyklach spotkań z literatami i artystami, w promocjach nowości wydawniczych, pokazach filmów, spacerach edukacyjnych po Warszawie, w debatach i warsztatach. W wersji na żywo i online.

Szczegóły wkrótce na stronie www.shalom.org.pl
oraz facebook.com/FestiwalWarszawaSingera


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm