Aktualności

Program
7.07 (piątek)
Hotel „Łaziska”, „Cafe Oranżeria” Czchów Zapora

20:30 PKS Trio (Myszków) & Anna Andrzejewska
21:45 Singin Birds (Warszawa)
23:00 Boba Jazz Band (Kraków)
Jam session

8.07 (sobota)  
Rynek w Czchowie

13: 00 Próby uczestników konkursu „O Złotą Basztę 2017” – kino „Baszta” w Czchowie
15: 00 Przejazd samochodu „Platformy” z zespołem Dixie Tigers Band (Wrocław)
17: 00 Przesłuchanie konkursowe uczestników konkursu „O Złotą Basztę 2017”
18: 30 Otwarcie oficjalne XVIII Baszta Jazz Festivalu
18: 30 Występ laureatów „Złotej Baszty’2017” i wręczenie nagród
19: 15 Leliwa Jazz Band (Tarnów)
20: 00 Singin Birds (Warszawa)
20: 45 Parada nowoorleańska wokół Rynku
21: 00 Koncert 55-lecia Jazz Band Ball Orchestra (Kraków); goście specjalni: Danuta Błażejczyk & Stanley Breckenridge (USA) & Marcin Dyjak (Kraków)
22: 30 Aukcja prac plastycznych na rzecz Baszty w Czchowie
23:00 Revival Swing Band Prague (Praga- Czechy)
24: 00 Dixie Tigers Band (Wrocław)
Jam session w Hotelu Łaziska – Czchów – Zapora

9.07 (niedziela)
Jazz nad jeziorem – plaża Hotelu Łaziska

13:00 Dixie Tigers Band (Wrocław)
14:30 Revival Swing Band Prague (Praga- Czechy)
16:00 R.B. Dixie Band (Tarnów)
18: 00 Finałowe jam session i zakończenie XVIII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie
Podczas koncertu odbędą się rejsy po jeziorze z jazzem na żywo:
14: 30 Rejs z zespołem Dixie Tigers Band (Wrocław)
16: 30 Rejs z zespołem Revival Swing Band Prague (Praga- Czechy)
17: 30 Rejs z zespołem R.B.Dixie Band (Tarnów)





XVIII Baszta Jazz Festival

Jacek Mazur



Już po raz osiemnasty odbędzie się w Czchowie festiwal jazzu tradycyjnego, 7 – 9 lipca

Wystąpi osiem zespołów, w tym jeden z Pragi – Revival Swing Band Prague, a także wybitni wokaliści: z Polski – Danuta Błażejczyk oraz z USA – Stanley Breckenridge. Koncerty odbędą się w inspirujących i wyjątkowych miejscach – nad Jeziorem Czchowskim oraz na średniowiecznym Rynku.

https://www.youtube.com/watch?v=KjiNmAmPuf8

W ramach festiwalu odbędzie się wiele innych unikalnych przedsięwzięć. Większość z nich realizowana jest w głównym dniu festiwalu – w sobotę 8 lipca:

– Jazz na Platformie – około godziny 15.00 nastąpi przejazd samochodu platformy z muzykami i fanami przez miejscowości położone nieopodal Czchowa, będący zapowiedzą Koncertu Galowgo;

– Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę” . O godzinie 17.00 rozpoczną się przesłuchania uczestników Konkursu „O Złotą Basztę”. Mając na celu edukację i upowszechnianie muzyki jazzowej wśród młodych ludzi organizujemy Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”, który nie tylko propaguje jazz, ale stwarza możliwość prezentacji artystycznego dorobku. To tutaj młodzi muzycy, wokaliści występują wśród wspaniałych osobistości jazzowych i nabywają doświadczenie niezbędne w ich dalszej drodze artystycznej.

–  Parada Nowoorleańska – najbarwniejszy element festiwalu, muzycy i publiczność wyruszą spod sceny ulicami starego Czchowa swingowym krokiem.

– Aukcja prac plastycznych na rzecz baszty w Czchowie – jako, że miejscowi działacze kultury starają się łączyć przyjemne z pożytecznym, tak i w tym wypadku wszyscy kochający kulturę naprawdę wysokich lotów, mają szansę - w trakcie prowadzonych podczas festiwalu aukcji - zakupić obrazy znanych i uznanych mistrzów pędzla. Zyski ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczane są na renowację miejscowego wzgórza zamkowego.

– Jam session - festiwal daje możliwość twórczego dialogu między muzykami z Polski i z zagranicy chociaż by podczas wspólnych jam session.

Mamy nadzieję, że 18-ta edycja dostarczy każdemu wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń, a wśród uczestników będzie można usłyszeć, że jazzowanie w Czchowie to ogromna przyjemność.

XVIII Baszta Jazz Festival jako wydarzenie muzyczne o międzynarodowym charakterze jest doskonałą promocją jazzu tradycyjnego. Ze względu na swoje wartości artystyczne i pomysł na koncerty w niecodziennej scenerii jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych na południu Polski.

Festiwal posiada swoją historię, której karty zapisuje siedemnaście edycji. Jego ideą jest kontynuacja tradycji jazzowych Czchowa, poprzez propagowanie tego rodzaju muzyki chcemy „zarażać” nią młodych ludzi, nie mających do niej bezpośredniego dostępu. Nasz festiwal to muzyka głównie akustyczna, żywa, przyjemna i taneczna. Jest oryginalny i spójny w swojej koncepcji, a poprzez koncentrację na muzyce jazzowej przemawia nie tylko do elitarnej publiczności ale i do szerokiego oraz zróżnicowanego grona odbiorców.

Pierwszy festiwal odbył się 1 lipca 2000 r., w ciągu kolejnych edycji rozwijał się i zgodnie z oczekiwaniami publiczności przyjeżdżającej niemal ze wszystkich zakątków świata, na festiwalu pojawiały się gwiazdy polskiej i światowej sceny jazzowej.

Organizatorzy: Burmistrz Czchowa, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie
Współorganizatorzy/Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Brzesku, Związek Artystów Wykonawców STOART z Warszawy, F.H.U. „Raberk”, F.P.H.U. „Sara”
Patronat Honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm