Aktualności

PROGRAM

17 października (sobota), godz. 19.00
Dom Kultury w Ustce
Janusz Strobel Trio

18 października (niedziela), godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna w  Słupsku
Projekt multimedialny Andrzeja Winiszewskiego„Co nam zostało po Komedzie?”
Impresje fortepianowe na temat Komedy 

19 października (poniedziałek), godz. 18.00
Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy
Projekt multimedialny Andrzeja Winiszewskiego „Komeda-filmowe życie”
Leszek Kułakowski Komeda

godz. 19.00
Kino Rejs, Słupsk
Film Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej ulicy”

20 października (wtorek), godz. 19.00
Kino Rejs, Słupsk
Spotkanie autorskie z reżyserem Januszem Majewskim
Pokaz  filmów  Janusza  Majewskiego „Jazz in Poland” i „Opus Jazz

21 października (środa), godz. 19.00
Pałac Aureus 
Immortal Onion Trio

22 października (czwartek), godz. 19.00
Pałac Aureus 
Filippo Cosentino  TRIO

23 października (piątek), godz. 19.00
Filharmonia i Teatr
AMC TRIO Plus
Marcin Wasilewski TRIO

Godz. 22.00
Hotel Atena– jam session

24 października (sobota), godz. 19.00
Filharmonia i Teatr
Kułakowski/Sikała „Red ICE”
Aga Zaryan „High & Low”

Godz. 22.00
Piwnica Anna de Croy – jam session

25 października (niedziela), godz. 19.00
Kino „Fragata” Lęborskiego Centrum Kultury
Wojciech Karolak Trio





XXVI Komeda Jazz Festival



Na Środkowym Pomorzu zagrają m.in. Wasilewski Trio, Zaryan, Karolak Trio, Kułakowski & Sikała, 17-25 października

Koncepcję i program tegorocznego festiwalu prezentuje dyrektor artystyczny Leszek Kułakowski:

„Złotej polskiej jesieni inspirujących barw i jazzowych brzmień użycza na Środkowym Pomorzu – w Słupsku, Kobylnicy, Ustce i Lęborku – kolejna, już 26. edycja Komeda Jazz Festival.

Dumnie wchodzimy w następne ćwierćwiecze, z nadzieją na odkrywanie  fenomenu i tajemnic jazzowych improwizacji, a także na twórcze penetrowanie  pięknej muzyki Krzysztofa Komedy. Dominantą festiwalu jest twórczość  Krzysztofa Komedy – „Chopina Jazzu”. Pełni on rolę patrona, jego muzyka jest kanwą festiwalu. Przez minione 25 lat na nowo starałem się definiować i adaptować do zmieniającej się bardzo szybko rzeczywistości XXI wieku intrygującą muzykę Krzysztofa Komedy. Myślę, że muzyka Komedy jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Przez te lata  doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów – polskich, europejskich, globalnych.

XXVI  KFJ odbędzie się w terminie od 17 do 25 października.

Gwiazdą 26 KJF niewątpliwie będzie światowej klasy Marcin Wasilewski Trio.  Muzycy wydali kolejną płytę w kultowej wytwórni ECM Manfreda Eichera. Nasi eksportowi Artyści nagrali znakomitą płytę „Arctic Riff ” z genialnym saksofonistą Joe Lovano.

Wydarzeniem będzie również koncert charyzmatycznej wokalistki Agi Zaryan, która zaprezentuje program z CD „High & Low”.  Z polskich artystów jazzowych będziemy gościć także fantastycznego muzyka i barwną postać, z wyjątkowym poczuciem humoru – Wojtka Karolaka i jego trio. Zaprezentuje się na scenach festiwalowych również Janusz Strobel – gitarzysta, kompozytor. Młody polski jazz zaprezentuje niepokorny, nieokiełznany, bezkompromisowy zespół Immortal Onion Trio,asymilujący w swojej twórczości skrajne, wręcz wykluczające się nawzajem stylistyki. Polecam ten interesujący koncert szczególnie młodzieży.

Europejski jazz zaprezentuje m.in. Filippo Cosentino Trio ze słonecznej Italii. Filippo Cossentino należy do najbardziej oryginalnych i progresywnych europejskich gitarzystów, także jego koncert będzie artystycznym tsunami. Z południa Europy pojawią się słowaccy jazzmani z AMC Trio, którzy kilka lat temu zaprezentowali się na KJF wywołując entuzjazm wśród publiczności swoją energetyczną i optymistyczną muzyką.

Oprócz koncertów prezentujemy także wydarzenie wspomagające improwizujących jazzmanów. Zaprezentujemy dwa pokazy multimedialne Andrzeja Winiszewskiego pt. „Komeda – filmowe życie” oraz „Co nam zostało po Komedzie?”.

Tradycyjnie odbędą się projekcje filmowe. Szczególnie polecam Państwu film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” i spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim.

Od siebie zaproponuję Państwu mój premierowy, kameralny projekt z albumu wydanego na początku roku, tuż przed pandemią, wraz z saksofonistą Maciejem Sikałą pt. „Red Ice”. W konkluzji recenzji w JAZZ FORUM Potr Iwicki pisze –„(...) to najlepszy album ECM ostatnich kilku lat, tyle że wydany przez Soliton z Sopotu... Płyta genialna, jakiej nie spodziewałem się tutaj nad Wisłą. Album piękny, intelektualny (...)”

Dla wszystkich fanów jazzu polecam tradycyjnie, całonocne jam session, gdzie będzie szalał Kajetan Galas na organach Hammonda i muzykami z zespołu. 

 

Program festiwalu różnorodny, interesujący, zróżnicowany, przystępny dla każdego odbiorcy synkopowanej muzyki, prezentowany przez gwiazdy gatunku. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w święcie jazzu i muzyki Krzysztofa Komedy. Przed nami wiele ekscytujących koncertów i artystycznych wzruszeń pięknem Muzyki. Zatem do zobaczenia.

dyrektor artystyczny KJF prof. Leszek Kułakowski

www.komedajazz.com






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm