Aktualności
Ystad Sweden Jazz Festival

Marek PiechnatCecilie McLorin Salvant, Lizz Wright, Manhattan Transfer wśród gwiazd festiwalu, 1- 5 sierpnia.

1 sierpnia startuje kolejna, dziewiąta już, edycja, najwiekszego w Szwecji, pod względem ilości koncertów z udziałem zagranicznych artystów, festiwalu jazzowego – Ystad Sweden Jazz Festival.


The Manhattan Transfer

Tegoroczny festiwal zaplanowano jak zwykle z dużym rozmachem – 44 koncerty na jedenastu scenach. W ciągu trwającego 6 dni festiwalu będzie można usłyszeć m.in. takie gwiazdy jak The Manhattan Transfer, trębaczy: Avishai Cohena i Paolo Fresu, saksofonistę Billa Evansa oraz wokalistki Cecilie McLorin Salvant i Lizz Wright. Jednym z najbardziej spektakularnych koncertów tegorocznego festiwalu będzie niewątpliwie występ norweskiego trębacza Nilsa Pettera Molværa, który będzie miał miejsce w magicznym miejscu – Ales Stenar (szwedzkim Stonehenge) 5 sierpnia o wschodzie słońca.


Cecilie McLorin Salvant fot. Mark Fitton

Nie zabraknie znakomitych szwedzkich artystów takich jak pianista Jan Lundgren, puzonista i wokalista Nils Landgren czy gitarzysta Ulf Wakenius.

Honorowym gościem festiwalu będzie pochodzący z Jamajki amerykański pianista Monty Alexander.

W latach ubiegłych, festiwal w Ystad był miejscem niezwykle udanych wystepów polskich artystów takich jak Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski, Leszek Możdżer czy Adam Bałdych. Żałować zatem wypada, że w programie tegorocznego festiwalu, przygotowanym przez dyrektora artystycznego, wybitnego szwedzkiego pianistę, Jana Lundgrena nie znalazło sie tym razem miejsce dla ani jedego muzyka z Polski. 

Więcej informacji na stronie festiwalu: http://www.ystadjazz.se

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm