Aktualności

recording studio: Cavatina Studios, Bielsko Biala
soundengineer: Maciej Stach
producer: Yumi Ito, Szymon Mika
editing: Szymon Mika
mixing, editing: Mateusz Sołtysik
mastering: Magdalena Piotrowska
graphic design: Maria Jarzyna
photos: Kasia Kukiełka
album artwork: Maria Jarzyna
recording studio videos: Maria Jarzyna
label: Hevhetia Records www.hevhetia.com
distribution: Unit Records www.unitrecords.com
text: Stoph Ruckli
minha flor & data beta animated music videos: Jagna Firek
float and drift music video: Angèle Siegenthaler
album teaser video: Maria Jarzyna
CD print: TAKT
vinyl production: NEO Membran Service Ltd Membran Media

www.yumiito.ch
www.szymonmika.com

Yumi Ito & Szymon Mika – Ekual28 października ukazał się najnowszy album zjawiskowego, polsko-japońskiego duetu.

Co łączy grę wideo „The Legend of Zelda: Breath of the Wild” i album „Hejira” Joni Mitchell? Obie spajają w równym stopniu elementy uznanego gatunku i świeże wpływy, tworząc ponadczasowe dzieło sztuki. Na swoim nowym albumie „Ekual” Yumi Ito & Szymon Mika tworzą taką właśnie mieszankę. Równość jest tu słowem kluczowym. Czerpiąc z wszechstronności głosu i sześciu strun, polsko-japońsko-szwajcarski duet wokalno-gitarowy tworzy uniwersum delikatnych harmonii, sugestywnych akordów, oryginalnych melodii i odkrywczych improwizacji. Żaden pojedynczy element nie wysuwa się na pierwszy plan. Zamiast tego Yumi Ito i Szymon Mika tworzą jedność – brzmieniową, stylistyczną, znaczeniową. Najlepiej oddaje to utwór „Minha Flor”. „Minha Flor”, po portugalsku „mój kwiat”, opowiada o wrażliwości i przekraczaniu wewnętrznych granic. Artyści przypominają o wartości, „wewnętrznym kwiecie”, jaką każdy z nas nosi w sobie – cokolwiek by się nie działo ta integralność zawsze pozostanie nietknięta. „Minha Flor” jest również afirmacją życia, radości czerpanej z natury i seksualności. Początkowe gitarowe flażolety w utworze imitują uderzenia kropli deszczu o wilgotną ściółkę lasu, w którym po długiej zimie wszystko budzi się do życia. Z kolei rytmiczne akordy i melodie wokalu rozpięte na szerokich skalach we „Float and Drift” zabierają słuchacza w czas późnej jesieni, kiedy długie noce konfrontują nas z własnymi myślami. „Data”, będąc zupełnie oddzielnym i niezależnym wszechświatem, równocześnie najpełniej wyraża istotę albumu – Ito i Mika kreują tu alternatywną rzeczywistość – opartą o szczerość, dążącą do równości i współistnienia wszystkich żywych istot.

„Ekual” to okazja do zwolnienia tempa i ponownego połączenia się z samym sobą. Artyści swobodnie poruszają się w imponującym spektrum tematów i pomysłów muzycznych. Powstała w ten sposób fuzja, odzwierciedlona zarówno w brzmieniu, jak i ogólnej koncepcji płyty, tworzy album nieprzeciętny, unikatowy. Yumi Ito – śpiew, kompozycje, aranżacje, słowa
Szymon Mika – gitary, ronroco, kompozycje

Yumi Ito (4.07.1990) inspiracje do opowiadanych w swojej muzyce historii czerpie z otaczającego ją świata, poruszając zarówno mocne, aktualne tematy jak i skupiając się na prostej codzienności. W jej głosie wybrzmiewają  różne barwy,  tworząc amalgamat kilku stylów. Te ryzykowne połączenia w tym przypadku świetnie zdają egzamin, Yumi Ito, jako muzyk, kompozytor, producent i aranżer z japońskimi i polskimi korzeniami umiejętnie podąża własną ścieżką stylistyczną, opartą na setkach godzin ćwiczeń. Niczym mistrz zen obserwuje, klasyfikuje i zapisuje zdarzenia – mądrze, precyzyjnie, w skupieniu – przekładając je następnie na język muzyki. Słychać to na „Stardust Crystals”, wydawnictwie z udziałem jej orkiestry, a także w duecie z gitarzystą Szymonem Miką. Yumi Ito mieszka i pracuje w Bazylei. Regularnie występuje na całym świecie, dotychczas dzieląc scenę z takimi artystami jak Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvaer i Mark Turner. Jej autorska twórczość obejmuje jazz, art-pop, elektronikę, improwizację i muzykę neoklasyczną swobodnie wykonywane zarówno w dużych składach jak i podczas solowych występów, zawsze przy tym opowiadając intrygującą historię.Szymon Mika (14.04.1991) nieustannie eksploruje świat strun. Polski gitarzysta, kompozytor i bandleader łączy w swojej muzyce wpływy polskiego folkloru, muzyki eksperymentalnej, jazzu i swobodnej improwizacji. Poza gitarą elektryczną używa również argentyńskiego mandolinopodobnego instrumentu ronroco oraz stworzonej specjalnie dla niego akustycznej gitary sopranowej. Wszystko to można usłyszeć w jego autorskim zespole Szymon Mika Trio tworzonym wraz z Maxem Muchą i Zivem Ravitzem, który wydał dotychczas dwa znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę albumy, a także w duecie z wokalistką Yumi Ito. Jego talent i muzykalność przyniosły mu już słowa uznania ze strony Petera Bernsteina, Lage Lunda, Mike'a Sterna czy Johna Abercrombiego. Szymon Mika występował z takimi sławami polskiego jazzu jak Adam Bałdych czy Aga Zaryan, a także z międzynarodowymi nazwiskami jak: Avishai Cohen, Kurt Rosenwinkel, Dave Holland, Mark Turner i Joshua Redman. Jego muzyczną osobowość wyróżniają  autentyczność i wirtuozeria.
Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Slavonic Jazz Meetings

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm