Aktualności




Zaduszki Jazzowe w Pińczowie



30 października Szymon Mika Trio, 31 października Wojciech Niedziela Quartet, Patrycja Zarychta

Program festiwalu:
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

30.10.2020
- koncert uczestników projektu „J@zzowe improwizowanie w sieci”
(impreza towrzyszyąca)

- Szymon Mika Trio

31.10.2020
- Wojciech Niedziela Quartet
- Patrycja Zarychta z zespołem

O artystach:

Szymon Mika Trio
Szymon Mika - gitara
Piotr Południak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

Szymon Mika – to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Został uznany Nadzieją Roku 2016 według ankiety czytelników magazynu Jazz Forum. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem.
W 2016 roku uzyskał tytuł magistra na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych.
Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami.
Komponuje także autorska muzykę, która znalazła się do tej pory na czterech płytach w tym dwóch – „Unseen” i najnowszej „Togetherness” – nagranych z autorskim trio.

Wojciech Niedziela Quartet
Wojciech Niedziela - fortepian
Maciej Sikała  - saksofon tenorowy
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

Wojciech Niedziela Quartet to formacja składająca się z uznanych artystów zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie jazzowej. Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk to twórcy tria RGG współpracującego z Tomaszem Stańko, Maciej Sikała od lat saksofon tenorowy nr 1 wg ankiety JazzTop, lider własnych projektów. Wojciech Niedziela – niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej, współpracujący od lat z Janem Ptaszynem Wróblewskim, profesor na Wydziale Jazzu w katowickiej Akademii Muzycznej. Kwartet zaprezentuje program autorski (kompozycje Wojciecha Niedzieli) będący wynikiem artystycznych poszukiwań ostatnich kilku lat pianisty. Muzyka balansująca między akustycznym jazzem głównego nurtu a indywidualnie postrzeganą wizją współczesnej improwizacji, ekspresji i sonorystyki.

Wojciech Niedziela – pianista obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był zdobywcą głównych nagród na wielu konkursach jazzowych (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też dwukrotnie otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986, 1990).

Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu około 40 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i wieloma innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - „New Presentation-Trio”, „Lonesome Dancer”( Płyta Roku 1990 ), „To kiss the Ivories” i „Domingos Tunes”.
Wojciech Niedziela jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od początku lat 80-tych do dnia dzisiejszego. Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To kiss the Ivories” (2000r) oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz”.( 2005r.) i „Supercalifragilistic” (2006r).
Koncertował w kilkunastu krajach Europy, (m.in. we Francji, USA,  Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji, Turcji, Rosji, Litwie, Łotwie, Węgrzech, Czechach. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson, Billy Harper ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Piotr Baron i inni.
Obecnie aktywnie koncertuje w formacjach wspomnianego już Ptaszyna Wróblewskiego, Piotra Schmidta, Krzysztofa Popka ,Adama Wendta a także w duecie fortepianowym z Piotrem Matusikiem.

Patrycja Zarychta z zespołem
Patrycja Zarychta - wokal
Grzegorz Rdzak - fortepian
Piotr Żaczek - bas
Gniewomir Tomczyk – perkusja

Patrycja Zarychta – wokalistka, kompozytorka, nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa. Wykładała w klasie wokalnej na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunek Jazz i Muzyka Rozrywkowa.
Współpracowała m.in. z Michałem Urbaniakiem, Wojtkiem Pilichowskim, Kubą Badachem, Arkiem Skolikiem, Piotrem Żaczkiem, Femi Temowo. Szkoliła swój głos pod czujnym okiem wybitnych pedagogów: Eli Zapendowskiej, Justyny Motylskiej, Ani Szarmach, Kuby Badacha, Joshua Alamau, Teri Stock, Mary Ann Kehler.
Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Występowała na największych festiwalach Jazzowych w Polsce, m.in. Warsaw Summer Jazz Days oraz Jazz Jamboree (2016) oraz Woodstock 2017 czy Opole 2017 (Koncert Premiery).
W 2017 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany „Szczęście”, nad którym pracowała razem z Michałem Urbaniakiem oraz Markiem Pędziwiatrem. Od wielu lat współpracuje z Michałem Urbaniakiem. Na jego najnowszej płycie „From Warsaw with Love” wykonała utwór wspólnie z gwiazdą światowego jazzu - Herbie Hancockiem! Jej najnowszy singiel „Przytul”, który ukazał się w sierpniu 2020, zapowiada kolejny album, który ukaże się w przyszłym roku.

Obok koncertów Zaduszkom Jazzowym towarzyszyć będzie jam session oraz wystawa plakatów 2. Międzynarodowego Konkursu Plakatu „We Want Jazz”. Na wystawie pokazanych zostanie 29 najlepszych prac, które znalazły się w finale konkursu organizowanego przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ – partnera pińczowskich Zaduszek. Tematem tegorocznego konkursu był wpływ polskich (lub mających polskie korzenie) kompozytorów w światowy jazz. Prace odnoszą się do twórczości Bronisława Kapera, Henryka Warsa i Victora Younga, których utwory na stałe weszły do kanonu standardów jazzowych.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm