Aktualności
ZMARŁ ANDRZEJ E. GRABOWSKI

Redakcja Jazz ForumPo długiej chorobie zmarł na atak serca 19 listopada br. w Krakowie Andrzej E. Grabowski, twórca i szef jazzowego serwisu Diapazon.pl. Miał 52 lata.

Studiował fizykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, by po dwóch latach przenieść się na teatrologię przy polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pierwszym dyrektorem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” i pierwszym redaktorem naczelnym jej krakowskiego wydania. Do organizacji oddziału przystąpił w listopadzie 1989 r., by 2 lutego 1990 r. doprowadzić do wydania pierwszego numeru lokalnego wydania „GW” (drugiego po kieleckim w kraju) wówczas pod nazwą „Gazety w Krakowie” – poinformował portal www.krakow.gazeta.pl.

W 1993 roku Andrzej Grabowski tworzył tygodnik „Szczegółowy Magazyn o Krakowie SMOK” - kompendium informacji o życiu kulturalnym w Krakowie, a następnie pracował w „Oficynie Literackiej” oraz kierował działem wydawniczym Fundacji Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji.

Był jednym z założycieli portalu Onet.pl, gdzie przez kilka lat prowadził serwis rozrywkowy, w skład którego wchodziły działy muzyki popularnej, jazzowej i klasycznej oraz dział filmowy.  W portalu tym prowadził również serwis Kulturaparyska, zorganizował i przeprowadził internetowy czat z Jerzym Giedroyciem, na miesiąc przed jego śmiercią.

W roku 2002 uruchomił własny serwis jazzowy – Diapazon.pl, który stał się najważniejszą w tej specjalności platformą elektroniczną w Polsce. W serwisie tym gromadził materiały encyklopedyczne i archiwalne, recenzje płytowe, udostępniał przedruki najciekawszych artykułów z różnych tytułów prasowych oraz – co najważniejsze – podawał informacje na temat bieżących wydarzeń.

Prowokował kontrowersyjne dyskusje i ostre spory. Stworzył możliwość komentowania na gorąco zamieszczanych materiałów, dzięki czemu skupił wokół siebie grupę zapalonych fanów, zwłaszcza wyznawców free jazzu i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej.  Swoje teksty podpisywał AEG – „E od imienia ojca Edmunda, gdyż – jak dowiedzieliśmy się od byłej żony, Grażyny Grabowskiej – stwierdził, iż z samego Krakowa Andrzejów Grabowskich są dwie strony w Książce Telefonicznej”.

Można było odnieść wrażenie, że całą tę gigantyczną, mrówczą pracę przy komputerze wykonywał On sam. Gdy w czerwcu tego roku poddał się operacji serca, Diapazon przeszedł – mówiąc Jego własnymi słowami – w stan „hibernacji”. Miejmy nadzieję, że Jego dorobek nie zostanie zmarnowany i znajdą się następcy, który ten ważny projekt będą kontynuowali i rozwijali dalej.

Andrzej Grabowski zostanie pochowany w piątek 27 listopada o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
 

Redakcja Jazz Forum
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Alice Zawadzki

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm