Aktualności
Piotr Orzechowski
fot. Odile Meylan

PIOTR ORZECHOWSKI LAUREATEM MONTREUX

JF

Piotr Orzechowski, 20-letni student krakowskiej Akademii Muzycznej wygrał 13. Parmigiani Montreux Jazz Piano Solo Competition odbywający się w ramach 45. Montreux Jazz Festival. To pierwszy Polak, który zwyciężył w historii tego prestiżowego konkursu!

Montreux Jazz Piano Solo Competition przeznaczony jest dla pianistów poniżej 30 roku życia. Piotr Orzechowski był najmłodszym uczestnikiem konkursu. Półfinaliści zostali wyłonieni przez jury na podstawie przesłanych nagrań.

Z 42 zgłoszeń z całego świata (10min materiał) do półfinału dopuszczonych zostało 10 pianistów. W półfinale każdy z nich zagrał standard z listy podanej przez jury oraz własną kompozycję lub inny utwór (każdy miał na prezentację łącznie 10 min).

Z uwagi na bardzo wysoki poziom, do finału dopuszczonych zostało czterech pianistów (Polska, USA, Mauritius, Azerbejdżan). Podczas finału każdy pianista zagrał: bluesa, standard z listy ośmiu utworów  oraz swoją kompozycję bądź inny utwór własnego wyboru (łącznie 15min).

JURY
Występy uczestników konkursu oceniało jury, któremu przewodniczył Tommy LiPuma – legendarny amerykański producent płytowy, trzykrotny zdobywca nagród Grammy, który w swej długiej karierze współpracował z takimi sławami jak, m.in.: Barbra Streisand, Miles Davis, Al Jarreau, Natalie Cole czy Diana Krall. W jury zasiadali również: Jean‐Claude Reber (dyrektor Conservatoire Montreux‐Vevey‐Riviera w Szwajcarii), Rocco Zacheo (krytyk muzyczny „Le Temps”), Thierry Lang (pianista), Pascal Bussy (menedżer wytwórni płytowej World Village‐Harmonia Mundi), Leo Tardin (pianista).

Półfinaliści:
Pity Cabrera, 1986 (Kuba)
Jarrett Cherner, 1981 (USA)
Samuel Gasparyan, 1982 (Armenia)
Max Haymer, 1984 (USA)
Jerry Léonide, 1984 (Mauritius)
Emil Mammadov, 1982 (Azerbejdżan)
Andrey Marukhin, 1985 (Rosja)
Piotr Orzechowski, 1990 (Polska)
Jeremy Siskind, 1986 (USA)
Rafael Zaldivar, 1982 (Kuba)

Finaliści:
Jerry Leonide (Mauritius)
Emil Mammadov (Azerbejdżan)
Piotr Orzechowski (Polska)
Jeremy Siskind (USA)

Nagrodzeni zostali:
I miejsce: Piotr Orzechowski (Polska)
II miejsce: Jeremy Siskind (USA)
III miejsce: Jerry Leonide (Mauritius)
Nagroda publiczności: Emil Mammadov (Azerbejdżan)

Nagrody
I Nagroda ‐ CHF 10’000 – ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu (Association des Amis du Festival). Ponadto zdobywca I Nagrody otrzymał: szwajcarski zegarek z limitowanej edycji Parmigiani. W ramach nagrody Piotr Orzechowski ma zapewnioną sesje nagraniową w profesjonalnym studiu – Balik Farm Studio w regionie Toggenburg w Szwajcarii. Podczas sesji zarejestruje swój autorski materiał, który zostanie później wydane w formie promocyjnej płyty. Podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Piotr wystąpi wraz z Montreux Young Talent Band (w którego składzie znajdzie się m.in. zdobywca pierwszej nagrody tegorocznego konkursu wokalnego – Montreux Voice Competition).

Piotr Orzechowski BIO
Urodzony w 1990 roku w Krakowie. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła (ukończył I rok). Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowanie jazzem – klasyczna edukacja muzyczna uzupełniana więc była lekcjami fortepianu jazzowego.

Dostrzeżony nie tylko jako instrumentalista o ciekawej osobowości, nadzwyczajnej wyobraźni muzycznej i ogromnych możliwościach warsztatowych, ale również jako odpowiedzialny lider oraz kompozytor wartościowych utworów. Potwierdzają to nagrody przyznawane indywidualnie na najbardziej prestiżowych ogólnopolskich festiwalach muzyki jazzowej, m.in.: I Nagroda Indywidualna na Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w 2007 roku, czy w roku 2008: I Nagroda Indywidualna (tytuł najlepszego instrumentalisty) na Jazz Juniors w Krakowie, III Nagroda dla Indywidualności Jazzowej na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, zakwalifikowanie do finału konkursu Jazz Hoeilaart w Belgii. Osiągnięcia te zadecydowały o przyznaniu Piotrowi w 2008 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najzdolniejszych uczniów szkół artystycznych w Polsce.

W kwietniu 2009 roku Piotr wziął udział w małopolskim konkursie „To co ulepsza” w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy, gdzie za swój film, do którego także napisał muzykę, otrzymał I miejsce.

Kwartet młodego krakowskiego pianisty Piotra Orzechowskiego (rocznik 1990!) przedstawił zróżnicowany stylistycznie program („Concussion of the Brain” lidera, „Very Early” Billa Evansa i „Song for Bilbao” Metheny’ego), który w pełni zademonstrował talent nagradzanego już kilkakrotnie lidera. Jego improwizacje rozgrywając się początkowo w ambitusie jednej, góra dwu oktaw stopniowo nabierają rozmachu, tworząc logiczny, efektowny łuk z wyraźną kulminacją. Zarówno środki harmoniczne, jak i przekonujący timing, a także wyraźny dystans, spokój i pełna kontrola akcji dziejącej się na estradzie – to cechy już nie tylko szczególnie utalentowanego pianisty, ale też odpowiedzialnego i wiarygodnego lidera Kwartetu.

Ta obserwacja tylko dodatkowo potwierdza opinię, iż „niewiarygodnie dojrzale zagrał i pokierował zespołem”, wygłoszoną kilka miesięcy wcześniej przez Zbigniewa Namysłowskiego na Krokus Jazz Festival 2007, gdzie Piotr otrzymał nagrodę indywidualną. Kwartet jako całość brzmi świetnie i nie wątpię, że silniej da znać o sobie na krajowej scenie.

Tomasz Szachowski,  JAZZ FORUM
Maj 2008

 


   MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm