10-11/2011

Adam Bałdych – amerykańska przestrzeń. Podążając śladami Michała Urbaniaka nasz utalentowany skrzypek zaczyna pojawiać się w nowojorskich klubach jazzowych, rozpoznawany przez tamtejszych muzyków i publiczność. O jego karierze, fascynacjach i amerykańskiej przygodzie z Adamem Bałdychem rozmawia Andrzej Winiszewski.  Zaś prenumeratorzy JAZZ FORUM otrzymują jego krążek „Magical Theater”, o którym jeden z amerykańskich krytyków napisał: „Nieskazitelna gra Adama Bałdycha składająca się na ten wizjonerski spektakl muzyczny odkrywa ogromne możliwości skrzypiec, od intensywności płonącego ognia do nieziemskiego piękna i wrażliwości”.

Nils Petter Molvaer – w przededniu ukazania się jego najnowszej płyty „Baboon Moon” ze słynnym norweskim trębaczem rozmawia Przemek Piskuta.

Motion Trio – z Januszem Wojtarowiczem, twórcą i liderem fenomenalnego zespołu, który świętuje 15-lecie działalności, rozmawia Bogdan Chmura. „To najlepszy wywiad, jakiego kiedykolwiek udzieliliśmy” – powiedział po przejrzeniu tekstu wirtuoz akordeonu.

Adama Makowicza wspominają: Jerzy Klocek, Piotr Paleczny, Czesław Gawlik, Jerzy Porębski, Janusz Muniak, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak. To fragmenty książki Marka Strasza pt. „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, jaka właśnie ukazała się nakładem PWM.

Jacek Niedziela-Meira: nasz wybitny kontrabasista, kompozytor i jazzowy pedagog opowiada Mariuszowi Bogdanowiczowi o swojej najnowszej płycie „Zjesienniony”, o fascynacjach poetyckich, działalności pedagogicznej i pisarskiej.

Saksofonista Maciej Obara właśnie ukończył pracę nad płytą „Equilibrium” i z tej okazji dzieli się z Maciejem Nowakiem swoimi przemyśleniami na temat free jazzu i własnego brzmienia.

Wokalistka i gitarzystka bluesowa Magda Piskorczyk, z którą rozmawia Antoni Krupa, wydała naraz aż dwie płyty: „Afro Groove” i „Mahalia”, którą upamiętnia 100 rocznicę urodzin królowej muzyki gospel Mahalii Jackson.

Anna Bernat donosi o tym, co wydarzyło się pod koniec września na Kalatówkach. Marek Romański składa raport z Belgian Jazz Meeting w Brugii. Tallinn Jazz Weekend w Estonii opisuje Paweł Brodowski, który również relacjonuje przebieg festiwalu Sopot Molo. Grażyna Świętochowska recenzuje Ladies Jazz Festival w Gdyni, zaś Andrzej Kalinowski podsumowuje Warsztaty SIM w Sopocie.

To nie wszystkie „highlights” najnowszego numeru, który przynosi wiele recenzji płytowych oraz  informacje o wydarzeniach jazzowych w Polsce i za granicą.


CD DLA PRENUMERATORÓW
42. Adam Bałdych „Magical Theater”, Marek Romański
33. Następna płyta: Krystyna Stańko „Cuda ogłaszają

NEWS
2. We Take Berlin, Jazz Forum w sieci
3. Polar Music Prize, Koryfeusze Muzyki Polskiej, Zbigniew Seifert in Memoriam, High Definition triumfuje w Belgii, Voicingers 2011, Trzy płyty Anny Marii Jopek i inne wiadomości
5. Jazztopad, Kalisz 2011
6. Tu się gra jazz
8. Jazzowisko
31. Tablica Komedy, Marcin Kuleszo
69. Trasy

LIVE
12. Benefis Jarka Śmietany, Bogdan Chmura
19. Zagrali dla Milesa, Piotr Czerski
30. Leszek Możdżer: podwójna platyna, Agnieszka Antoniewska
47. John Scofield: pozytywna energia, Konrad Żywiecki

FESTIWALE
14. Belgian Jazz Meeting, Marek Romański
18. Tallinn Jazz Weekend, Paweł Brodowski
21. Ladies’ Jazz Festival, Grażyna Świętochowska
22. Sopot Molo 2011, Paweł Brodowski
26. Kalatówki 2011, Anna Bernat
29. Warsztaty SIM w Sopocie, Andrzej Kalinowski

FEATURES
32. Nils Petter-Molvaer, Przemek Psikuta
34. Maciej Obara, Maciej Nowak
36. Motion Trio: 15 lat w ciągłym ruchu, Bogdan Chmura
40. Adam Bałdych: amerykańska przestrzeń, Andrzej Winiszewski
44. Jacek Niedziela-Meira: zjesienniony, Mariusz Bogdanowicz
48. Adama Makowicza wspominają…
52. Magda Piskorczyk, Antoni Krupa

RECENZJE
58. CD (Miles Davis Quintet, Sounds And Silence – Travels with Manfred Eicher, Tony Bennett, Monika Borzym, Charles Lloyd & Maria Farantouri, Jan Johansson with Georg Riedel, Jim Tomlinson featuring Stacey Kent, Nils Petter Molvaer, Ricardo Villalobos/Max Loderbauer, Danilo Rea & Flavio Boltro, Minsarah, Jan Jarczyk/John Stetch, Gary Guthman, Krzysztof Herdzin Trio, Grzegorz Karnas)

PRENUMERATA
69. Nigel Kennedy – quiz
70. Zaprenumeruj
 71. Uzupełnij swoją kolekcję
72. Stragan Muzyczny
 

 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm