6/2011

Na okładce czerwcowego numeru – Atom String Quartet. To grający na światowym poziomie jazzowy kwartet smyczkowy! Prenumeratorzy JAZZ FORUM otrzymują debiutancką płytę fenomenalnego zespołu, jakiego w Polsce jeszcze nie było! Zachwytu nie kryje w pięciogwiazdkowej recenzji Ryszard Borowski. Czwórka rosłych muzyków zjawiła się w komplecie w naszej redakcji na swoją pierwszą muzyczną spowiedź: dwóch skrzypków – Mateusz Smoczyński (lat 27) i Dawid Lubowicz (29), liczący 2,10 m wzrostu altowiolista Michał Zaborski (32) i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski (25).
Z muzykami rozmawia Paweł Brodowski.

„Muzyka to nie kłótnia” – twierdzi wybitny amerykański trębacz Dave Douglas, z którym obszerny i wielowątkowy wywiad przeprowadzili w dniu jego koncertu z Brass Ecstasy w Katowicach Andrzej Kalinowski i Wojciech Mszyca Jr.

O panelu jazzowym, jaki się odbył w Warszawie w ramach I Konwencji Muzyki Polskiej zorganizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz dyskusji nad „Raportem o stanie jazzu” (który złożył Maciej Karłowski) piszą Kajetan Prochyra i Marek Dusza („Dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze?). Po spotkaniu część uczestników panelu powołała do życia internetową grupę dyskusyjną pod nazwą Otwarte Forum Jazzu. Jego celem ma być wypracowanie planu i kierunków rozwoju środowiska jazzowego w Polsce


Dionizy Piątkowski i Aneta Norek-Skrycka składają sprawozdanie z bremeńskich targów jazzowych Jazzahead, mając nadzieję, ze w następnym roku jazz polski doczeka się wreszcie należytej reprezentacji.

„To była kolejna udana Wiosna Jazzowa Zakopane” – konstatuje w swojej relacji Bogdan Chmura. „Festiwal, w ramach którego odbywały się m.in. galowe koncerty laureatów Jazz Top – dorocznej ankiety czytelników JAZZ FORUM, utrzymał bardzo wysoki poziom, imponował różnorodnością repertuaru i stylów”.

Wśród wielu innych koncertowych relacji m.in. koncert Soft Machine Legacy (Andrzej Dorobek), Corea & Burton w Poznaniu (Zbyszek Wrombel), Gala Fryderków (Łukasz Hernik), Regina Carter w Palladium (Piotr Rodowicz), Nigel Kennedy & Kroke (Jan Cegiełka), Kurt Elling w Gorzowie (Marek Demidowicz) Pawlik i Brecker pod pomnikiem Chopina (Piotr Iwicki), Nadzieje Warszawy (Paweł Brodowski).

W pakiecie recenzji płytowych m.in. najnowszy album Pata Metheny „What’s It All About” (nasza recenzja miesiąca!), James Farm, Carmen Moreno, Maciej Grzywacz czy Trifonidis (cztery różne projekty!).

I jak zawsze – last but not least – zapowiedzi niezliczonych koncertów, festiwali i tras, jakie czekają polskich fanów tego gorącego lata.


NEWS
2. Warsaw Summer Jazz Days, Digitalizacja Jazz Forum
3. Return to Forever IV w Krakowie, Wybitny Polak w USA, Półwiecze Bartkowskiego, Jubileusz Stefańskiego, Inauguracja polskiej prezydencji, Jazz na Starówce, Myrczek w Kłajpedzie, Stańko i morze
6. Tu się gra jazz
34. Take Five Europe, Monika Okrój
69. Trasy

LIVE
8. Jazzowa Noc Muzeów, Piotr Iwicki
14. Nigel Kennedy & Kroke, Jan Cegiełka
15. Soft Machine Legacy, Andrzej Dorobek
16. Fryderyki 2011: Jazzowi Laureaci, Łukasz Hernik
18. Corea & Burton w Poznaniu, Zbigniew Wrombel
18. Samuel Blaser solo, Bogdan Chmura
26. Thärichens Tentett w S1, Krzysztof Lenczowski
31. Polscy artyści dla Japonii, Agnieszka Antoniewska
50. Muzyczne wrota Bollywood, Cezary Gumiński
53. Regina Carter w Palladium, Piotr Rodowicz
55. Miłość mi wszystko wyjaśniła, Ryszard Borowski


FESTIWALE
19. Starzy i Młodzi, Bogdan Chmura
20. Wiosna Jazzowa Zakopane, Bogdan Chmura
24. Jazzahead 2011, Dionizy Piątkowski
25. German Jazz Night, Aneta Norek-Skrycka
30. Gorzów Jazz Celebrations, Marek Demidowicz
34. Nadzieje Warszawy, Paweł Brodowski
45. Baszta Jazz Festival, Bogdan Chmura

 FEATURES
35. Jazz City Choir, Adam Łapiński
40. Dave Douglas: muzyka to nie kłótnia, Andrzej Kalinowski & Wojciech Mszyca Jr.
44. Fredrika Stahl: Mam coś do powiedzenia, Agnieszka Antoniewska
46. Raport o stanie jazzu, Kajetan Prochyra, Marek Dusza

 RECENZJE
60. CD (Pat Metheny, Absolute Ensemble feat. Joe Zawinul, Mingus Big Band, Ella Fitzgerald, Lee Konitz/Brad Mehldau/Charlie Haden/Paul Motian, James Farm, Magnus Öström, Sergio Mendes, Atom String Quartet, Maciej Grzywacz/Yasuhi Nakamura/Clarence Penn, Carmen Moreno, Trifonidis)

CODA
68. Billy Bang, Cornell Dupree

PRENUMERATA
70. Zaprenumeruj Jazz Forum
71. Archiwalia: uzupełnij swoją kolekcję
72. Stragan muzyczny

 

Fotografia na okładce (Atom String Quartet): Zosia Zija i Jacek Pióro


 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm