6/2012

Norah Jones: Little broken hearts for sale. Światowej sławy amerykańska artystka już po raz trzeci gości na okładce JAZZ FORUM. Tym razem okazją jest wydany właśnie album „Little Broken Hearts”, który Norah nagrała wspólnie z Brianem Burtonem, diżdżejem i producentem muzycznym znanym bardziej jako Danger Mouse. Zaszyli się w studiu na kilka tygodni, razem napisali wszystkie piosenki i zagrali na prawie wszystkich instrumentach. Album brzmi bardzo oldsukulowo. „Ja wychowałam się na starej muzyce, byłam pod wpływem utworów, które tworzyli ludzie tamtych czasów. Można to usłyszeć w moim głosie. Nawet bardziej na tej najnowszej płycie niż na poprzednich... Łączy je tematyka i nastrój. Każda z tych piosenek jest inna, ma zupełnie inne wibracje. Są to piosenki oparte na moich osobistych doświadczeniach i odczuciach, ale udramatyzowane” – zwierza się Norah  w rozmowie z Pawłem Brodowskim.

Dorota Miśkiewicz opowiada Annie Bernat o swojej czwartej już autorskiej płycie „ALE”, która jest sumą dotychczasowych doświadczeń sympatycznej wokalistki, skrzypaczki, a także kompozytorki.

Ela Mielczarek przyznaje Ryszardowi Glogerowi, że jej nowy album „Elaela” jest jak przesyłka z kosmosu. „Ja sama nie liczyłam na ten powrót, dla mnie także w jakimś sensie jest to niespodzianka” – zwierza się artystka zakochana niegdyś w Billie Holiday.

Legendarny brytyjski perkusista Ginger Baker, którego kariera trwa już prawie 60 lat, zapewnia Michała Polańskiego, że nigdy nie uważał się za muzyka rockowego. „Cream, Graham Bond Organisation, Alexis Korner’s Blues czy Ginger Baker’s Airforce Incorporated nie miały nic wspólnego z rock and rollem”.

W czerwcowym numerze JAZZ FORUM wrocławski festiwal Jazz nad Odrą recenzuje Adam Domagała (juror Tomasz Szachowski dorzuca swoje uwagi o konkursie), o Wiośnie Jazzowej Zakopane pisze Bogdan Chmura, Monika Okrój dzieli się wrażeniami z Katowice Jazzart i Jazzahead w Bremie, a Marek Romański rozlicza się z podróży na Litwę, gdzie był gościem festiwalu Kaunas Jazz. Tomasz Tłuczkiewicz składa raport z Międzynarodowego Dnia Jazzu w Paryżu.

W dziale recenzji płytowych omówienia fascynujących nowych nagrań takich artystów jak m.in. Branford Marsalis, Kenny Garrett, Terri Lyne Carrington, Esperanza Spalding, Atom String Quartet, Artur Dutkiewicz, czy Stanisław Soyka.

Ponadto relacje z najważniejszych koncertów. I zapowiedzi kolejnych wydarzeń: festiwale, warsztaty, koncerty, trasy...

CD dla prenumeratorów „Tribute To Komeda” to  bukiet koncertowych nagrań zeszłorocznej edycji IV Akademii Jazzu w Łodzi, która dedykowana była pamięci Krzysztofa Komedy.

CD DLA PRENUMERATORÓW 39. Tribute To Komeda 25. Następna płyta: Interplay Jazz Duo

NEWS 2. Warsaw Summer, Polski Jazz w Kopenhadze, Stańko+, Piotr Orzechowski w ofensywie, Take Five Europe 2013, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, I Love Jazz.pl i inne wiadomości 6. Tu się gra jazz 18. Co słychać za morzem, Marek Piechnat 31. Coda: Joe Muranyi, Donald „Duck” Dunn 67. Lalo Schifrin w Łodzi, Festiwal Legend Rocka, RCK Pro Jazz, V Letnia Akademia Jazzu 69. Trasy LIVE 8. Międzynarodowy Dzień Jazzu – paryska uwertura, Tomasz Tłuczkiewicz 11. I Międzynarodowy Dzień Jazzu w Wilanowie 13. Fryderyki 2012, Łukasz Hernik 14. Krzysztof Herdzin kompozytor, dyrygent, pianista, Ryszard Borowski 15. Magia Możdżera, Vanessa Rogowska 15. Masecki Scarlatti, Ewa Szczecińska 25. Medeski Martin & Wood, Marek Romański 46. Klan: druga reaktywacja, Andrzej Dorobek

FESTIWALE 20. Jazz nad Odrą, Adam Domagała 24. JnO – Konkurs, Tomasz Szachowski 26. Wiosna Jazzowa Zakopane 2012, Bogdan Chmura 30. Starzy i Młodzi, Bogdan Chmura, Barbara Gagnon 35. Jazzahead! 2012, Monika Okrój 46. Katowice JazzArt, Monika Okrój 50. Kaunas Jazz, Marek Romański

FEATURES 33. Dorota Miśkiewicz: „ALE” – ja lubię sprawy nieoczywiste, Anna Bernat 36. Norah Jones: złamane serca, Paweł Brodowski 40. Ela Mielczarek: „Byłam zakochana w Billie Holiday”, Ryszard Gloger 42. Ginger Baker: „Nigdy nie uważałem się za muzyka rockowego”, Michał Polański

RECENZJE 54. CD (Branford Marsalis Quartet, Kenny Garrett, Masabumi Kikuchi, Ter¬ri Lyne Carrington, Esperanza Spal-ding, Jihye Lee, Sa¬muel Blaser Quartet, Chick Corea/Stefano Bollani, Aquarium, Artur Dutkiewicz, Pink Freud, Atom String Quartet, Ryszard Borowski, Dorota Miśkiewicz, Przemysław Strączek & Teriver Cheung, Stanisław Soyka, Soundrise, A-kineton, Ecstasy Project, Sing Sing Penelope)

PRENUMERATA 70. Zaprenumeruj 71. Uzupełnij swoją kolekcję 72. Stragan Muzyczny  

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm