7-8/2012

„Stary, ja coraz bardziej widzę, dopiero teraz to widzę: ...wiedzieć!... to jest makabrycznie trudne... i  powiem Ci, Tomek,  ja nie mam ani specjalnego talentu muzycznego, ani nie mam łatwości muzycznej... ja tylko Wiem. Wiedza, man... Wiedza!” – zapewnia Tomasza Tłuczkiewicza w końcówce długiego wywiadu Tomasz Stańko. Mistrz trąbki, podwójny jubilat gości na okładce najnowszego numeru JAZZ FORUM 7-8/2012.

„Uwielbiam, kiedy ludzie mówią, że to niemożliwe. Kiedy mówią, że to niemożliwe, wtedy zaczynam się tym interesować. Jeśli to niemożliwe, to z chęcią spróbuję! Najlepiej tak powiedzieć: tego się nie da zrobić. Kocham to!” – śmieje się w rozmowie telefonicznej z Pawłem Brodowskim legendarny trębacz, aranżer, kompozytor, bandleader i producent muzyczny Quincy Jones, który wkrótce przyjedzie do Polski jako gość specjalny na wielkie widowisko Stańko+ w Gdańsku.

„Muzyka jest uniwersalna” – konstatuje w wywiadzie z Piotrem Rodowiczem Michael Patches Stewart, urodzony w Nowym Orleanie, znany m.in. ze współpracy z Marcusem Millerem trębacz, który od ponad pół roku mieszka w Łomiankach pod Warszawą.

Pat Metheny, który gościł niedawno w Warszawie w związku z promocją najnowszego albumu „Unity Band – zapewnia Agnieszkę Antoniewską, że „dobre nuty są wieczne”.

„Wierzę w przeznaczenie” – wyjawia Bogdanowi Chmurze trębacz Tomasz Kudyk, lider zespołu New Bone, który nagrał nowy album zatytułowany „Destined”.

„Skąd wzięliśmy nazwę naszego duetu? Od tytułu jednego z utworów Billa Evansa, naszej największej inspiracji. Jego koncepcja, konwersacyjny styl gry to punkt wyjścia do naszych poszukiwań” – opowiadają Pawłowi Brodowskiemu pianista Kamil Urbański i gitarzysta basowy Jędrzej Łaciak, którzy współtworzą Interplay Jazz Duo. Ich debiutancką płytę, wydaną przez Radio Katowice jako nagrodę za zwycięstwo w konkursie Bielskiej Zadymki otrzymują prenumeratorzy JAZZ FORUM.

W najnowszym numerze także m.in. esej Adama Domagały o polskim smooth jazzie i szkic Izabeli Gabrielson o okładkach JAZZ FORUM wykonanych przez Rafała Olbińskiego, światowej sławy artysty, który w latach 70. był nadwornym grafikiem naszego czasopisma.

Ponadto, jak zawsze,  relacje z najważniejszych festiwali, koncertów, płyt CD. I zapowiedzi kolejnych wydarzeń: festiwale, warsztaty, koncerty, trasy...


CD DLA PRENUMERATORÓW
23. Interplay Jazz Duo, Paweł Brodowski
30. Następna płyta: Piotr Schmidt Electric Band „Silver Protect”


NEWS
2. Stańko+, Możdżer i Orzechowski w Montreux
3. Ankieta Krytyków wg Down Beatu, Warsaw Summer, Letnia Akademia Jazzu, Urbanator Days, Tyrmandiada, Polski jazz w Oslo i inne wiadomości
6. Tu się gra jazz
69. Trasy

LIVE
8. Pasterz McFerrin, Marek Garztecki
9. Cesarski Wiedeń oklaskuje króla Jarretta, Marek Dusza
13. Ewa Bem na Bemowie, Jacek Żmichowski
16. Kurt Elling w Katowicach, Vanessa Rogowska
17. Ambasador Jazzu, Mirosław Rusecki
21. Get the Blessing, Marek Romański
22. Pat Metheny w Bielsku-Białej, Marek Tomalik
28. Michał Tomaszczyk triumfuje w Łomży, Mirosław Dziewa

FESTIWALE
11. Gdyński Przegląd, Stanisław Danielewicz
12. XVII Letni Festiwal jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Bogda Chmura
18. Art of Improvisation Festival, Monika Okrój
20. Enter Music Festival, Zbigniew Wrombel
31. Jazz na Starówce, Marek Romański

CODA
9. Lol Coxhill
14. Bohdan Kendelewicz: przed burzą, Dariusz Michalski
17. Abram Wilson
30. Graeme Bell

FEATURES
26. Jazz na miękko, Adam Domagała
29. Pat Metheny: dobre nuty są wieczne, Agnieszka Antoniewska
32. Flying to the Moon with Quincy Jones, Paweł Brodowski
38. Tomasz Stańko: Wiedza, man, wiedza!, Tomasz Tłuczkiewicz
44. Michael Patches Stewart: muzyka jest uniwersalna, Piotr Rodowicz
47. Tomasz Kudyk: wierzę w przeznaczenie, Bogdan Chmura
50. Okładki Rafała Olbińskiego, Izabela Gabrielson

RECENZJE
54. CD (Jarrett/Garbarek/Danielsson/Christensen, Pat Metheny Unity Band, Return to Forever, Ahmad Jamal, John Surman, Avishai Cohen with Nitai Hershkovits, Louis Sclavis Atlas Trio, Karrin Allyson, Dan Tepfer, Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood, Chris Botti, Melody Gardot, The Beach Boys, Adam Bałdych & The Baltic Gang, Jarek Śmietana & Bill Neal, Special Jazz Sextet & Jerry Goodman and Jarek Śmietana, Anna Serafińska, Interplay Jazz Duo, New Bone, Bothur/Skolik/Kowalewski Trio)

PRENUMERATA
70. Zaprenumeruj
71. Uzupełnij swoja kolekcję
72. Stragan Muzyczny

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm