Coda
Bud Shank

Bud Shank

JF


2 kwietnia zmarł w Los Angeles Bud Shank, 82, saksofonista altowy i flecista, jeden z najważniejszych przedstawicieli tzw. cool jazzu, zwanego inaczej west coastem, aczkolwiek on sam uważał siebie za saksofonistę bebopowego (jego najważniejsze wpływy to Lester Young, Benny Carter i Charlie Parker).

W latach 1947 - 48 grał w orkiestrze Charlie’ego Barneta, a w okresie 1950 - 51 w orkiestrze Stana Kentona. Był regularnym członkiem jamowego zespołu Lighthouse All Stars (1953 - 56).

Odkrył brazylijską muzykę dziesięć lat wcześniej, zanim spopularyzowali ją w Stanach Stan Getz i Charlie Byrd. W 1953 nagrał z brazylijskim gitarzystą Laurindo Almeidą dwie płyty „Brazilliance Vol. 1 & Volume 2”.  W roku 1974 wspólnie z Almeidą założył kwartet L.A. Four, który w składzie z Rayem Brownem i Jeffem Hamiltonem dał koncert w 1980 roku w warszawskim klubie Akwarium. Była to chyba jedyna jego wizyta w Polsce. W latach 80. występował na europejskich festiwalach w zespole Shorty Rogersa.

Kariera Buda Shanka trwała ponad 60 lat, a wśród swoich licznych osiągnięć miał na koncie współpracę z Ravim Shankarem i grupą... Mamas and the Papas – to właśnie on gra solówkę na flecie w  California Dreamin’.


 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu