Coda

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 6/2024

Casey BenjaminAmerykański saksofonista-multiinstrumentalista zmarł 30 marca 2024 r. 

Casey Benjamin miał pełny, mieniący się wieloma brzmieniowymi barwami ton swoich saksofonów, dla których potrafił znaleźć miejsce w zespołach jazzowych, rhythm’n’bluesowych, soulowych, ale także funkowych, hip-hopowych i popowych. 

Pochodził z Nowego Jorku, gdzie studiował grę na saksofonie w LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts, a także w The New School for Jazz and Contemporary Music na Manhattanie. Należał do generacji muzyków otwartych na wszelkie formy czarnej muzyki. Był członkiem zespołu Blackout wibrafonisty Stefona Harrisa. Współpracował także z takimi artystami jak Roy Hargrove, Betty Carter, Derrick Hodge czy Victor Bailey. Dość szybko wszedł w kręgi muzyków hip-hopowych, takich jak m.in. Kendrick Lamar, Nas, Q-Tip, Mos Def, Lupe Fiasco, Kanye West czy Busta Rhymes – jego instrumenty wprowadzały do ich muzyki element jazzowej improwizacji. Doskonale czuł się także w towarzystwie muzyków rockowych takich jak Vernon Reid czy Melvin Gibbs. Z jego usług korzystała także wielka gwiazda popu Beyonce.

Chyba najbardziej znany był i największą popularność przyniósł mu udział w grupie Robert Glasper Experiment amerykańskiego pianisty i klawiszowca. Za album „Black Radio” (2012) tej formacji dostał nagrodę Grammy w kategorii Best R&B Album. Wspólnie z wokalistką Nicky Guiland tworzył funk-popowy duet HEAVy.

Casey Benjamin zmarł na płucną chorobę zakrzepowo-zatorową, będącą powikłaniem po przebytej wcześniej operacji. Miał tylko 45 lat. W Polsce wystąpił w składzie Robert Glasper Experiment m.in. w 2014 r. w gdańskim klubie Żak podczas festiwalu Jazz Jantar.

Marek RomańskiZobacz również

Palle Danielsson

Jeden z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów jazzowych odszedł 18 maja 2024 roku. Więcej >>>

Christian Escoudé

Wybitny francuski gitarzysta i kompozytor zmarł 13 maja 2024 roku nieopodal rodzinnego Angoulême. Więcej >>>

Albert „Tootie” Heath

Amerykański mistrz jazzowej perkusji zmarł 3 kwietnia 2024 r. w Santa Fe, w stanie… Więcej >>>

Antoni Krupa

Legendarny radiowiec, muzyk bluesowy i jazzowy, zmarł 17 marca w Krakowie. Miał 79 lat. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu