Coda

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 3/2021

Ghédalia Tazartès

Jakub Knera


Francuski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor zmarł 9 lutego 2021 roku.

Ghédalia Tazartès urodził się w Paryżu w 1947 roku, a śpiewać zaczął w wieku 12 lat, po śmierci babci. Korzenie jego hiszpańsko-żydowskiej rodziny, która wywodziła się Tesalonik z pewnością wpłynęły na obszar jego zainteresowań, które obejmowały spektrum od muzyki konkretnej, przez etniczną, elektronikę i manipulacje dźwiękiem.

Jego twórczość była jak kolaż pamięci i różnych estetyk – zaczynał od eksperymentów na magnetofonach Revox w duchu Pierre’a Schaeffera. Uczył się gry na różnych instrumentach – akordeonie, perkusjonaliach, fletach czy misie tybetańskiej – ale jego orężem był przede wszystkim głos. Na płytach mówił i śpiewał w wielu językach, także tych wymyślonych – stosował różną artykulację i barwy, co stanowiło o złożoności jego muzycznych opowieści.

Jego debiutancki album „Diasporas” z 1979 roku był wprowadzeniem do osobliwego, surrealistycznego i idiosynkratycznego świata z pogranicza muzyki konkretnej, surrealizmu, dadais­tycznych kolaży i quasi-folku. To spojrzenie na europejską różnorodność przy pomocy słowa i elektroniki, oso­b­liwa mozaika ujrzana przez wiele kultur kontynentu.

Sam o swojej metodzie mówił „impromuz” – z wielu godzin loopów i nagrań wybierał te, które umieszczał na płytach. Wydał ich prawie 30 z czego większość solowych. Działał w obszarze tea­tru i filmu, a do 2004 roku występował na żywo w zasadzie okaz­jonalnie. Później wrócił na scenę, koncertował po całej Europie i współpracował z licznymi muzykami. Zostawił po sobie masę muzyki – można ją bez problemu odsłuchać na profilu Bandcamp artysty.
Zobacz również

Andrzej Rusek

Jeden z naszych czołowych gitarzystów basowych, zmarł 24 kwietnia 2021 roku. Więcej >>>

Krzysztof Krawczyk

Jeden z najbardziej popularnych polskich piosenkarzy ostatniego półwiecza zmarł 5 kwietnia 2021. Więcej >>>

Ryszard Kopciuch-Maturski

Basista, współzałożyciel Old Metropolitan Band. zmarł w Krakowie 31 marca 2021. Więcej >>>

Robert Koniarz

Impresario, konsultant muzyczny Royal Viking Line, akordeonista i basista, zmarł w Oslo 31 marca… Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu