Coda
Louie Bellson
fot. Hans Kumpf

Louie Bellson

JF


Louie Bellson, słynny amerykański perkusista, który karierę rozpoczynał na początku lat 40., zmarł 14 lutego w swoim domu w Los Angeles w wieku 84 lat.

W 1940 roku zwyciężył w ogólnokrajowym konkursie Gene’a Krupy, pokonując tysiące innych młodych perkusistów. Mając lat 17 grał już w zespole Benny’ego Goodmana. Po odbyciu służby wojskowej, w drugiej połowie lat 40. stał się błyskawicznie jednym z czołowych perkusistów big-bandowych, grając w orkiestrach takich liderów jak Goodman, Tommy Dorsey, Harry James, Count Basie, a zwłaszcza Duke Ellington (który mówił o nim, że to „największy perkusista na świecie”), był częstym uczestnikiem słynnych koncertów Normana Granza JATP.  W późniejszym okresie pełnił rolę kierownika muzycznego swojej żony, wokalistki i aktorki Pearl Bailey (zmarłej w roku 1990), prowadził własne big bandy, zajmował się też działalnością edukacyjną.

Uchodził za perkusistę niezwykle precyzyjnego, a jego specjalnością była spektakularna gra na dwóch bębnach taktowych. Ze swoim Big Bandem Explosion wystąpił w Warszawie na Jazz Jamboree ’80.

 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu