Listy

Message from MaestroZ zainteresowaniem przeczytałem w JAZZ FORUM 7-8/2014 artykuł Krystiana Brodackiego „Horace Silver. Przedostatni z największych” o zmarłym w ub. roku gigancie fortepianu. Autor opowiada o swoim spotkaniu z tym współtwórcą hard bopu i utalentowanym kompozytorze (The Preacher, Doodlin’, Nica’s Dream) podczas festiwalu Umbria Jazz w Perugii w 1985 roku. Przypomniałem sobie, że rok później, 30 lipca 1986, i ja miałem szczęście wysłuchać koncertu Silvera oraz zamienić z nim kilka słów. Było to w chicagowskim klubie George’s. Nad wejściem do klubu wisiał baner „The Horace Silver Quintet. The Legendary Jazz Pianist”.

Silver po raz pierwszy wystąpił z wokalistą (Andym Beyem), który głos potraktował instrumentalnie, wyśpiewując atrakcyjne unisona z saksofonistą Bobem Malikiem. Atrakcją był utwór My Spirit’s with You z suity „Message from Maestro”, napisany przez Silvera na cześć Duke’a Ellingtona.

Dopiero niedawno sięgnąłem do swojego archiwum, znajdując informatory dotyczące ówczesnych chicagowskich imprez jazzowych, a wśród nich ulotkę z klubu George’s z własnoręcznymi pozdrowieniami od Silvera dla czytelników Jazz Forum.  Przesyłam redakcji ten dokument sprzed 30 lat.

Krzysztof Karpiński


Zobacz również

Ystad – sprostowanie

W relacji Marka Piechnata z Ystad Sweden Jazz Festival, opublikowanej w JF 10-11/2023, wkradł… Więcej >>>

Chochlik

W JF 9/2023 na stronie 9 w artykule o Romanie „Guciu” Dylągu wkradł się… Więcej >>>

List do McFerrina

Drogi Robercie McFerrin,Bardzo proszę, abyś przyjechał z Quincy Jonesem i Urszulą Dudziak do Teatru… Więcej >>>

Erratum

Przysłowiowy chochlik drukarski sprawił, że do pożegnania giganta jazzu w JF 4-5/2023 na str.… Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu