Coda
John Dankworth
fot. Hans Kumpf

Sir John Dankworth

JF


John Dankworth, legendarny saksofonista, aranżer i lider, zmarł 6 lutego w Londynie przeżywszy 82 lata. Był jednym z najważniejszych muzyków jazzu brytyjskiego, jego kariera trwała ponad pół wieku.

Urodził się w Woodford na przedmieściach Londynu 20 września 1927 roku. Studiował w Królewskiej Akademii Muzyki w Londynie, początkowo grał na klarnecie (pod wpływem Benny’ego Goodmana), ale usłyszawszy Charlie’ego Parkera przerzucił się na saksofon altowy. W 1947 roku założył swój pierwszy zespół Johnny Dankworth Seven, a cztery lata później sformował big band.
W 1959 roku wystąpił z zespołem na Newport Jazz Festival w USA.

W latach 60. zaczął koncentrować się na kompozycji i aranżacji, pisał muzykę do filmów i dla telewizji, na orkiestry symfoniczne i kwartety smyczkowe, do musicali, w których występowała jego żona, słynna wokalistka Cleo Laine (poznali się w 1950 roku, pobrali w roku 1958).  W swojej karierze współpracował z największymi gwiazdami jazzu, jak Nat King Cole i Ella Fitzgerald, a nawet i z Charlie’m Parkerem (na festiwalu w Paryżu w 1949 roku).

Wspólnie z Cleo Laine założył w 1969 roku teatr, The Stables, w ogrodzie ich posiadłości w Wavendon, Buckinghamshire, który do dziś funkcjonuje jako ważna scena koncertowa i placówka edukacyjna.

W 2006 roku w uznaniu zasług dla muzyki John Dankworth otrzymał od brytyjskiej królowej tytuł „Sir”, dziewięć lat wcześniej Cleo Laine została „Damą”. Ich dziećmi są znani muzycy: kontrabasista Alec i wokalistka Jacqui.
 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu