Wytwórnia: Cuba/Metier MJCD 20-09

Nakład płyt został wyczerpany.

W tym numerze prenumeratorzy JAZZ FORUM z puli 9 płyt sami wybierali jedną, która została dołączona do ich zamówienia!
Powstanie tej serii jest rezultatem współpracy między czeską wytwórnią Cube Cz s.r.o., a angielską Metier Sound and Vision Ltd.

1. Jaromir Honzak  „Earth Life”
2. Vojtech Eckert „Meditation” (2002)
3. Josef  Vejvoda Trio „One Minute Dance” (2001)
4. Najponk „Going It Alone” (1999)
5. Najponk Trio „Autumn In New York” (2002)
6. Spring Rolls Quartet (1998)
7. Emil Viklicky Trio with Steve Houben „What’s New” (2002)
8. Zelenka Trio + 1 „Mafiosi” (2000)
9. Robert Balzar Trio „Alone” (2000)

Earth Life

Jaromir Honzak

Tego basistę mogliśmy usłyszeć w zespole Kuby Stankiewicza na ostatnim JJ. Poznali się w Berklee i nawzajem „zatrudniają” w swoich zespołach. Na płycie „Earth Life” możemy usłyszeć jeszcze jednego Polaka, uznanego saksofonistę, Piotra Barona. Obaj wnieśli ogromny wkład do nagrań. W jednym z utworów wystąpiła też Inga Lewandowska. Nie można też nie zauważyć udziału świetnego, młodziutkiego gitarzysty, Davida Doružki i hiszpańskiego bębniarza Jorge Rossy (grywa z Bradem Mehldauem!). Dla porządku dodam jeszcze, że tytułowy, kończący płytę utwór Honzak wykonał z akompaniamentem harfy.

To jego autorska płyta. Wszystkie kompozycje, poza tematem Theloniousa Monka Monk’s Dream, są jego autorstwa. Ciekawe pomysły harmoniczne, dobre kompozycje, a przede wszystkim (co w jazzie chyba najważniejsze)znakomite interpretacje i solówki poszczególnych muzyków składają się na bardzo interesującą całość. To skupiona, dość poważna, nasycona emocjami muzyka, nie starająca się epatować ostrym rytmem i brzmieniem (choć rytmy nieregularne się tu zdarzają), ale logicznym budowaniem nastroju i inwencją solistów. Piękna muzyka.

 Autor: Ryszard Borowski

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm