Wytwórnia: Fonografika FCD 578

o sobie

Czesław Niemen

  • Ocena - 3

CD lSoldado; Czas Niebiesko-Czarnych; Wiem, że nie wrócisz; Moje piosenki; Sen o Warszawie; Wspomnienie; Nim przyjdzie wiosna; Przez Monachium do Ameryki; Marionetki; Niemen Od Początku; Mów do mnie jeszcze; Niemen Enigmatic; Jednego serca

CD 2 – O poezji; Zapytaj; O Sonancji; Sonancja; Muzyka elektroniczna; Dorożką na księżyc; O filmie „Sukces” M. Piwowskiego; Sukces; Stan Wojenny; Dziwny jest ten świat; Artysta dojrzały; Ptaszek; Lubię dom; Postscriptum; O pracy; Credo; Dlaczego umieramy

W serii płytowej „Miło wspomnieć – Autobiografia na CD” ukazał się kolejny digi-pack przygotowany przez Annę Gaszyńską i Violettę Lewandowską, złożony z dwóch płyt z archiwalnymi wypowiedziami Czesława Niemena, zilustrowanymi znanymi z oficjalnych płyt nagraniami muzycznymi.

Wieloletnich fanów może dziwić, że po wypowiedzi Niemena o Niebiesko-Czarnych następuje piosenka Wiem, że nie wrócisz nagrana z Akwarelami, ale projekt adresowany jest raczej do słuchaczy, którzy nie są jeszcze fanami artysty i ma im pozwolić poznać człowieka, który z pewnego dystansu opowiada o drodze artystycznej, fascynacji poezją i elektroniką oraz o rysach na wizerunku, jakie miały spowodować np. film „Sukces” oraz nagłośniona w stanie wojennym wypowiedź o pracy (cytowana w książeczce dołączonej do płyt).

Na płytach o tych dwóch kwestiach traktują wypowiedzi pochodzące z programu Wacława Panka p.t. „Sprawa Niemena”. Mimo zapewnień wydawcy, że „słowa Czesława Niemena, zamieszczone na płytach, pochodzą z archiwalnych wypowiedzi artysty z lat 1975-2001” możemy tu odnaleźć także fragmenty pochodzące z późniejszych wywiadów radiowych udzielonych Włodzimierzowi Kleszczowi – jak wzruszająca opowieść zatytułowana: „Dlaczego umieramy?” nagrana 9 grudnia 2003 roku.

Żal, że przy okazji tego projektu nie wykorzystano radiowych nagrań muzycznych, które mimo upływu lat nie mogą doczekać się wydania. Nagrania koncertowe nie kontrastowałyby tak bardzo z archiwalnymi wypowiedziami, które mimo starań Eleonory Niemen, trafiły na płytę w dalekiej od doskonałości jakości technicznej (wszak nie o taką jakość chodzi w tego typu projektach).

Natomiast za istotne niedopatrzenie należy uznać brak informacji, z jakich audycji radiowych i telewizyjnych pochodzą wykorzystane na płycie wypowiedzi udostępnione przez znanych autorów publikacji o Niemenie. 

Zainteresowanych odsyłam na stronę, gdzie internauci-znawcy tej twórczości w oparciu o własne zbiory archiwalne uzupełniają takie luki: http://niemen.aerolit.pl/wiki/Strona_główna

Autor: Marek Zawadka

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm