Aktualności
Adam Makowicz, po lewej dr hab. Mirosława Jarmołowicz, rektor Akademii Sztuki w Szczecinie
fot. Robert Stachnik (Radio Szczecin)Adam Makowicz doktorem honoris causa!Wybitny pianista jako pierwszy muzyk jazzowy w Polsce został uhonorowany tym zaszczytnym tytułem

Światowej sławy wirtuoz fortepianu i kompozytor został uhonorowany przez Akademię Sztuki w Szczecinie tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk muzycznych. –Tę informację przekazało w swoim serwisie Radio Szczecin. 28 listopada 2022.

– Jestem bardzo wzruszony, dodatkowo tym bardziej, że w Polsce po raz pierwszy nadano tak zaszczytny tytuł jazzmanowi. Czuję się nim z krwi i kości od ponad sześćdziesięciu lat – powiedział Adam Makowicz.

–  Ja miałem trzy trzęsienia ziemi. Pierwsze trzęsienie ziemi, to był wyjazd do Ameryki, drugie, to pierwszy występ w dużej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku i trzecie jest teraz w Szczecinie. To odznaczenie za nadzwyczajne osiągnięcia w sztuce pianistycznej w jakimś sensie zostało docenione, bo jakiś etap osiągnąłem. Daje mi to niezmierną satysfakcję, ale największą mam po każdym koncercie, kiedy publiczność okazuje mi swoją wdzięczność za moją grę – podsumował Adam Makowicz.

Dziś artysta wystąpi z równie słynnym pianistą Leszkiem Możdżerem w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Początek koncertu na dwa fortepiany o godzinie 19.

Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii dwa zaszczytne tytuły doktora honoris causa. Uhonorowany został również  – w dyscyplinie sztuk wizualnych – prof. dr hab. Jarosław Kozłowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1981-1987, jeden z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Zrewolucjonizował model kształcenia na uczelniach artystycznych.

Źródło:
https://radioszczecin.pl/4,448882,adam-makowicz-doktorem-honoris-causa-akademii-sz 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm