Aktualności
Włodzimierz Nahorny i Jan Ptaszyn WróblewskiDoktoraty honorowe dla Ptaszyna i NahornegoUroczystość wręczenia zaszczytnych tytułów odbędzie się 12 maja w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Już 16 marca 2023 roku Senat Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku podjął uchwalę o nadaniu tytułu Doktora Honoris Causa  dwóm wybitnym, szczególnie zasłużonym muzykom jazzowym – Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu (laudator prof. dr hab. Leszek Kułakowski) i Włodzimierzowi Nahornemu (laudator prof. dr hab. Piotr Kusiewicz).

Uroczystość wręczenia tych zaszczytnych tytułów będzie miała miejsce 12 maja w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doktorzy honoris causa mają w duecie zagrać mini-recital, co ostatnio miało miejsce w latach 70-tych XX w. w Studiu Jazzowym Polskiego Radia, gdzie Ptak dyrygował, a Nahorny grał w sekcji saksofonów.

To już drugi taki zaszczytny tytuł nadany Ptaszynowi. 27 marca br., w dniu 87. urodzin, został uhonorowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dla  dr prof. Włodzimierza Nahornego (rocznik 1941)  będzie to pierwsze takie wyróżnienie. Wybitny pianista, wcześniej także klarnecista, saksofonista i flecista, a także kompozytor, aranżer i bandleader obecny jest na scenie jazzowej od ponad 60 lat. Od 2008 roku prowadzi w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazzu i Muzyki Estradowej zajęcia z fortepianu jazzowego. Ma kilkunastu wychowanków, są wśród nich tacy znakomici pianiści jak Sławek Jaskułke, Dominik Kisiel i Michał Ciesielski.

Inicjatorem przyznania obu tytułów jest Leszek Kułakowski, założyciel i szef działającego od roku 2000 Departamentu Jazzu na Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm