Aktualności
Grand Prix Komeda 2024 – akcenty komedowskieDwa filmy na tegorocznym festiwalu związane z Krzysztofem Komedą

Od samego początku festiwalu nie brakuje podczas wydarzenia akcentów związanych z twórczością patrona wydarzenia Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. (27 IV 1931 - 23 IV 1969). Nie inaczej będzie w tym roku, w którym wypada 55. rocznica śmierci kompozytora. Podczas 13. edycji festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostaną dwa filmy dotyczące Komedy. Będzie w nich także akcent związany z Janem Ptaszynem Wróblewskim (27.03.1936-7.05.2024). Ten saksofonista, kompozytor – ikona polskiej sceny jazzowej – występował wraz z Komedą. Najpierw w Komeda Sextet, a potem m.in. w Jazz Believers.

Jaki wyraz zatem przybiorą w tym roku filmowo-muzyczne wspomnienia?

Pierwszego dnia, 10 czerwca, zostanie wyświetlony film „Jazz Camping” z 1959 r. w reż. Bogusława Rybczyńskiego. Ten blisko 10-minutowy dokument opowiada o pierwszej edycji Jazz Campingu, jaki odbył się w hotelu górskim PTTK Kalatówki w Zakopanem.

W piątek, 14 czerwca, zobaczymy dokument Janusza Majewskiego z 1964 r. – „Jazz in Poland”. Na ponad 40-minutowy film składają się kompozycje najważniejszych ówczesnych polskich zespołów jazzowych oraz krótkie wywiady z zaproszonymi artystami. Na seans zaproszą publiczność goście festiwalu: Tomasz Lach i Paweł Brodowski.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm