Jazz na rubieżach, czyli jubileuszowy festiwal w Zielonej Górze, 21-23 listopada
20 lat temu, w Zielonej Górze, rozpoczęła się historia festiwalu, który okrągłe dwie dekady promuje muzykę jazzową w wszelkich jej odmianach. Za jego organizacje od zarania odpowiada Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe na czele z jego prezesem Jerzym Szymaniukiem. Tegoroczna edycja wydarzenia (21-23 listopada) będzie miała szczególne znaczenie – 20-lecie wszak zobowiązuje.
Świętą tradycją festiwalu jest jego inauguracja, w której szczególną rolę odgrywa każdego roku Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego, zasilany przez studentów, absolwentów i wykładowców kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Jak przystało na jubileuszową edycję koncert będzie szczególny i z udziałem specjalnych gości, tym razem gitarzystów: Mike’a Russella i Kenny’ego Carra i wrocławskiej wokalistki Natalii Lubrano. W festiwalowym programie nie zabraknie także polskich jazzmanów od lat zaprzyjaźnionych z zielonogórskich Big Bandem, wspierających go nie tylko w koncertowych działaniach ale także projektach płytowych. Do tego grona zalicza się od dekad Zbigniew Lewandowski, który w drugim dniu imprezy zaprezentuje swój nowy kwintet w międzynarodowej obsadzie oraz Seweryn Graniasty, laureat konkursu w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej z roku 2016.
Finał Festiwalu to zielonogórska premiera głośnego projektu Wagabunda (2021) wrocławskiego duetu Zawartko / Piasecki.
Co roku ważnym wątkiem festiwalowym jest także edukacja i działania warsztatowe. Ich coroczna organizacja cieszy się sporym zainteresowaniem uczniów miejskich szkół i studentów. Celem organizatorów jest skuteczna promocja jazzu ale i wychowywanie kolejnych pokoleń jazzowej publiczności.
Warto wspomnieć, że festiwal odbywa się w kilku przyjaznych dla jazzu miejscach na kulturalnej mapie Zielonej Góry. Są to Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz popularny klub muzyczny Piekarnia Cichej Kobiety.