Aktualności

Jan Ptaszyn Wróblewski – On The Road vol. 1



Premiera najnowszej płyty kwartetu legendarnego saksofonisty, 22 listopada

Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, współlider i członek wielu bandów, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Na scenie zadebiutował w 1956 roku z Sekstetem Krzysztofa Komedy na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W 1958 roku jako pierwszy w historii muzyk zza „żelaznej kurtyny”, pojawił się na słynnym festiwalu w Newport.

Grał z najwybitniejszymi, m.in. Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Andrzejem Trzaskowskim, Jerzym Milianem, Romanem „Guciem” Dylągiem, Jerzym „Dudusiem” Matuszkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim – współtworząc historię polskiego jazzu. Jest autorem niezliczonej ilości kompozycji, które do dzisiaj wykonuje na koncertach.

Tworzył także muzykę filmową („Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) i piosenki śpiewane przez wielu znanych wykonawców, m.in.: Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Zauchę czy zespół Alibabki. Dwie z nich „Zielono mi” (1970) i „Żyj kolorowo” (1979) uzyskały główne nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Komponował także utwory symfoniczne. Już w 1967 roku jego partytura „Krzysztof Komeda’s Talkin’ to the Band” otrzymała III nagrodę na konkursie kompozytorskim w Pradze.

Od ponad pół wieku zajmuje się popularyzacją muzyki jazzowej, realizował m.in. autorskie programy telewizyjne „Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”, a od 1970 roku prowadzi w radiowej Trójce „Trzy kwadranse jazzu”. Ta kultowa już dziś audycja to nieoceniona kronika przemian w muzyce improwizowanej, swoista kopalnia wiedzy o powojennej – już prawie 70-letniej – erze jazzu, w kapitalnej narracji autora, który piękno języka łączy ze swadą i znakomitymi puentami.

22 listopada nakładem wydawnictwa For Tune ukazał się pierwszy krążek dwupłytowego wydawnictwa Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet „On the Road”.Są to wybrane przez samego lidera nagrania koncertowe z lat 2003–2020. Pierwsza edycja wydawnictwa – „On the Road vol. 1” – zawiera cztery kompozycje Ptaszyna: „Altissimonica”, „Seans na niepogodę”, „Inwersja”, „Po wielkim niżu” i jedną Kurta Weilla – „Moritat”.

W składzie usłyszymy także znakomitych instrumentalistów: pianistę Wojciecha Niedzielę, perkusistę Marcina Jahra oraz w różnych utworach kontrabasistów Jacka Niedzielę-Meirę i Andrzeja Święsa.

Nagrania pochodzą z koncertów w Klubie „Perspektywy” w Ostrowcu Świętokrzyskim (2003), Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu (2003) oraz z Podlasie Jazz Festival w Białej Podlaskiej (2020).

W książeczce do płyty znalazł się obszerny fragment wywiadu z Janem Ptaszynem Wróblewskim, który latem tego roku przeprowadził Krzysztof Balkiewicz, prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy. A tak o płycie mówi sam Mistrz: „Ta płyta ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ jest zrealizowana w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne moje płyty. Jest to bowiem selekcja z bardzo obszernego materiału, z bardzo dużego okresu, nagrań realizowanych na festiwalach, czasami w klubach... Po prostu miałem tych taśm niesamowicie wiele i mogłem sobie pozwolić na wybranie z nich tego, co wydawało mi się najciekawsze”.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm