Aktualności

24. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

13.05.2021 / g. 19.00

Dominik Wania Solo / All That Jazz
Dominik Wania - fortepian

Gadt, Chojnacki, Gradziuk / Renaissance Gesualdo / Avant Days / premiera
Zbigniew Chojnacki - akordeon, elektronika / Krzysztof Gradziuk - perkusja / Anna Gadt - głos

14.05.2021 / g. 20.00

Przemysław Chmiel Quartet / Witchcraft / Młoda Polska
Przemysław Chmiel - saksofon / Mateusz Gramburg - fortepian / Piotr Narajowski - kontrabas / Michał Szeligowski - perkusja

RGG / XX-lecie / All That Jazz
Łukasz Ojdana - fortepian / Maciej Garbowski - kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

15.05.2021 / g. 20.00

Pokusa / D W A / Młoda Polska / premiera
Teo Olter - perkusja / Natan Kryszk - saksofon / Tymek Bryndal - bass

Dominik Bukowski, Dominik Kisiel Duo / Delta Scuti / Polska Scena Jazzowa / premiera
Dominik Bukowski - wibrafon / Dominik Kisiel - fortepian

16.05.2020 / g. 19.00

Mateusz Gawęda, Łukasz Stworzewicz / Non-Simultaneous Double Squeeze
Polska Scena Jazzowa / premiera
Mateusz Gawęda - fortepian, instrumenty klawiszowe / Łukasz Stworzewicz - perkusja

Diomede feat. Hubert Zemler / Przyśpiewki / Polska Scena Jazzowa
Grzegorz Tarwid - fortepian, syntezatory / Tomasz Markanicz - saksofon / Hubert Zemler - perkusja

e-bilety na transmisje koncertów (obejmują 2 koncerty danego dnia) – tylko w sklepie internetowym

15 zł – przedsprzedaż do g. 20.00 na dzień przed koncertem
20 zł – sprzedaż kończy się godzinę przed pierwszym koncertem danego dnia 

Transmisja koncertu live rozpocznie się na stronie online.klubzak.com.pl zgodnie z programem koncertów, koncerty danego potrwają około 3 godzin (2 koncerty + przerwa). Wydarzenie nie będzie rejestrowane i po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia wydarzenia.

Co trzeba zrobić? Na stronie https://tickets.klubzak.com.pl/ kup właściwy bilet (pamiętaj – sprzedaż kończy się na godzinę przed transmisją). Na podany adres e-mail dostaniesz bilet oraz informację do transmisji live (link i kod dostępu znajdują się na bilecie). Jeżeli mail z biletem (plik pdf) nie dotrze sprawdź folder spam, oferty, społeczność itd.) w razie trudności skontaktuj się w kasą kasa@klubzak.com.pl.

W dniach transmisji będzie czynny telefon do kasy Klubu Żak: 58 344 05 73 w.117 w g.18.00 – 22.30.

Kod jest ważny od godziny rozpoczęcia transmisji do jej zakończenia. Data i godzina wydarzenia podana jest na bilecie.  Kodu można użyć wielokrotnie na jednym urządzeniu lub na różnych w ramach jednego adresu IP.

Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

Jazz Jantar 2021 – odsłona wiosennaCztery dni koncertowe, 13 - 16 maja, m.in. Wania, Gadt-Chojnacki-Gradziuk, Chmiel, RGG, Bukowski-Kisiel, Diomede

24. Festiwal Jazz Jantar w gdańskim Klubie Żak odbędzie się w trzech odsłonach: wiosennej (polskiej) oraz letniej (lipiec) i jesiennej (październik/listopad) – obie międzynarodowe.

Koncerty polskich zespołów miały być w marcu, będą w maju. Podczas czterech dni koncertowych zaprezentowane zostaną najciekawsi wykonawcy na polskiej scenie jazzowej. Będą premiery i będzie okazja usłyszeć na żywo muzykę z albumów, które powstały w 2020 roku.

Wszystkie koncerty będą transmitowane (live) na naszej stronie online.klubzak.com.pl, a e-bilety będą w sprzedaży w naszym sklepie tickets.klubzak.com.pl od 30 kwietnia.


Dominik Wania fot. Jacek Poremba 

Festiwal otworzy koncert pianisty Dominika Wani, który zagra materiał ze swojego albumu „Lonely Shadows” nagranego dla wytwórni ECM. Programy festiwali jazzowych z sezonu 2020/2021 pokazały, że jest to w zasadzie pozycja obowiązkowa na każdym szanującym się festiwalu, „must have” organizatorów. „Lonely Shadows” to pierwszy solowy album w ECM nagrany przez Dominika Wanię, muzyka o uderzającej oryginalności. Wrażliwość pianisty na wydobycie dźwięku, jego barwę i fakturę, wywodzi się z jego klasycznego wykształcenia, ale cechuje go także niesamowity instynkt improwizatorski, skupiający się na szczególe muzyki budowanej tu i teraz, z immanentnym wyczuciem struktury.” (rmfclassic.pl)

Premiery

Pierwszego dnia Festiwalu wystąpi także trio znane już gdańskiej festiwalowej publiczności: Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk. Zagrają nowy materiał „Renaissance Gesualdo”, inspirowany i bezpośrednio nawiązujący do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu, postaci nietuzinkowej i kontrowersyjnej, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach.


Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk fot. Marlena Faerber

Trójmiejską scenę będzie reprezentował duet wibrafonisty Dominika Bukowskiego i pianisty Dominika Kisiela, którzy zapowiadają koncerty jako otwartą sesję improwizowaną. Jak sami mówią, inspirują się nawzajem i szukają nowych wspólnych przestrzeni muzycznych.


Dominik Kisiel, Dominik Bukowski fot. Adam Ereszkiewicz

Warszawskie trio Pokusa premierowo zagra muzykę z trzeciej płyty o tytule „D.W.A.”, obiecując, że zachowa swój rozpoznawalny, surowy styl. Mimo silnej pokusy sięgnięcia po cały arsenał dodatkowego instrumentarium, gadżetów i dodatków (od samplerów po dywany efektów) trio pozostało przy swojej naturalnej prostej konstrukcji i opiera się na trzech filarach: perkusja, bas, saksofon.


Pokusa fot. Paweł Wyszomirski

Ostatnia premiera koncertowa to Non-Simultaneous Double Squeeze” przygotowana przez pianistę Mateusza Gawędę i perkusistę Łukasza Stworzewicza. Adam Baruch: Muzyka na tym albumie jest (dla mnie) reakcją na przytłaczający hałas, w którym wszyscy toniemy, tworzony przez globalne media (zarówno korporacyjne jak i społeczne). Kameralna formuła duetu, która staje się drogą ucieczki dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia polskich twórców muzyki, oraz intymność i nieodłączny minimalizm takiej muzyki są wyrazem protestu przeciwko temu nieznośnemu zgiełkowi, który nas nieuchronnie otacza. (adambaruch.com)

Nowości z 2020 roku

Ponadto publiczność Festiwalu usłyszy i zobaczy Diomede Feat. Hubert Zemler z programem z albumu „Przyśpiewki”, o którym Bartek Chaciński pisał: „przetwarzany temat ludowy się pojawia – choćby w finale płyty w partiach saksofonu, to podany jest na tacy nowocześnie brzmiącej muzyki, która nie boi się powtarzalności, a nawet prostoty, gra barwą, fakturą i dynamiką. 

Poza tym – żadnych łzawych powrotów, wierzb rosochatych ani pól rzepaku. Przeciwnie. Już promujące album „Leje jest Polish jazzem” w wersji nowoczesnej, rymującym się nie z twórczością Namysłowskiego, tylko z ostatnim albumem Kuby Więcka. I podobnie przebojowym. Granym z pianistyczną energią i nerwem charakterystycznym bardziej dla Maseckiego niż Możdżera”.

(Polifonia.blog.polityka.pl / 2.06.2020)

Muzycy tworzący Przemysław Chmiel Quartet pojawią się w Żaku pierwszy raz.  Zagrają materiał z albumu „Witchcraft”. O płycie Jędrzej Janicki w jazzpress.pl pisał, że „to bardzo mocny debiut. Zachwyca zdolność muzyków do „żonglowania” jazzowymi estetykami. Być może w toku rozwoju artystycznej ścieżki warto te rozproszone inspiracje zsyntetyzować w indywidualne wyraziste brzmienie, jednak nie marudźmy ponad miarę. „Witchcraft” to bardzo ciekawa płyta, zwłaszcza dla tych, którzy lubią być w nienachalny sposób zaskakiwani”.


RGG fot. Paweł Wyszomirski

RGG wszystkie swoje ważniejsze projekty zawsze prezentowało przed gdańską publicznością w Klubie Żak. Znamy się od wielu lat, cały czas się zaskakujemy, inspirujemy i wzajemnie napędzamy do działania. Jesteśmy niezależni i przepełnieni radością spontanicznego tworzenia, zapraszamy naszych słuchaczy do wspólnej przygody, której punktem wyjścia będzie... no właśnie, niczym nieskrępowana WOLNOŚĆ. Trio RGG gra już 20 lat i na urodzinowy koncert zapraszamy do Klubu Żak.

Więcej informacji o wykonawcach znajduje się na stronie jazzjantar.pl


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm