Aktualności

Rynek Starego Miasta
3 lipca – 28 sierpnia (soboty), godz. 19.00
Jazz na Starówce 2021Tegoroczny festiwal  upłynie pod znakiem Polish Edition, na warszawskiej Starówce w każdą sobotę, 3.07-28.08

W tym roku festiwal eksponować będzie naszych wykonawców na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii. Wystąpią gwiazdy polskiego jazzu, usłyszymy jazzowe odkrycia, premiery i  wyjątkowe projekty.

Na scenie pojawią się m.in.: Zbigniew Namysłowski Quintet, Włodzimierz Nahorny Trio (80. urodziny Mistrza), Andrzej Jagodziński Trio,  RGG (jubileusz 20-lecia pracy artystycznej), Weezdob Collective, Smoliński-Chyła-Sarnecki Project.

Festiwal zainauguruje zespół legendy i jednego z największych twórców polskiego jazzu, Zbigniew Namysłowski Quintet, na finał na jedynym koncercie w Polsce wystąpi gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepianu  Stefano Bollani Trio.

Szczegóły na www.jazznastarowce.pl

Rynek Starego Miasta, 3 lipca – 28 sierpnia (soboty), godz. 19.00

W programie:

3 lipca  Zbigniew Namysłowski Quintet


fot. Filip Błażejowski

Jeden z największych i najbardziej oryginalnych twórców w historii polskiego jazzu. Wybitny  multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Artysta w równej mierze zafascynowany możliwościami jazzu, co urodą folku, a także prekursor w łączeniu tych dwóch światów. Lider licznych składów instrumentalnych, od kwartetu po orkiestrę. Autor kultowych albumów. Artysta nieustannie poszukujący, oryginalny kompozytor mający własny język muzyczny. W unikalny  sposób łączy jazz, folk i muzykę klasyczną.

10 lipca – RGG Trio–„Mysterious Monuments On The MoonJubileusz 20-lecia pracy artystycznej

Jeden z ważniejszych i cenionych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego.  Trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i kontekst brzmieniowy traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu.Ich muzyka nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikłych z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem: spotkania muzyków z takimi artystami jak Evan Parker, Trevor Watts, Samuel Blaser, Verneri Pohjola.To ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki.

17 lipca – Purple is the Color – Austrian Music ExportCzołowy zespół austriackiej młodej sceny jazzowej. Twórczość grupy bazuje na bogatej tradycji kwartetów jazzowych, oryginalnie łączy elementy popu i folku. Muzyka ma w sobie coś bardzo europejskiego, jest eklektyczną mieszanką kulturową z wyraźnie wyczuwalnym wpływem klasyki. „Zostać Beatlesami jazzu” to coś w rodzaju żartobliwego celu austriacko-czeskiej grupy.

Zespół zajął pierwsze miejsce na Central European Jazz Competition 2018 i otrzymał nagrodę Absolute Winner Award oraz został wybrany w plebiscycie New Austrian Sound of Music 2020-21.

24 lipca – Jeremy Pelt Quintet – Griot: This Is Important
Na jedynym koncercie w Polsce z premierowym projektem wystąpi słynny amerykański trębacz. Usłyszymy muzykę z jego najnowszego albumu „Griot: This Is Important”, który wydany został równolegle z książką autorstwa Jeremy’ego Pelta „Griot: Examing The Lives of Jazz s Great Storytellers” wypełnioną rozmowami o historii jazzu i wywiadami z wpływowymi muzykami jazzowymi. W Kwintecie Jeremy’ego Pelta wystąpią znakomici nowojorscy muzycy: Chien Chien Lu -  wibrafon, Victor Gould - fortepian , Vincente Archer - kontrabas, Allan Mednard - perkusja.


24 lipca – Andrzej Jagodziński Trio Bach


fot. Paweł Cegielski

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat 80. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył w latach 90. XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława „Małego” Bartkowskiego (rozpoczynającego karierę muzyczną w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego i Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany nagrodami – w tym Fryderykiem.
Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

31 lipca – Włodzimierz Nahorny Trio Polish Sound.Świętujemy 80. urodziny Mistrza!

Jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu – wybitny pianista, saksofonista, flecista, kompozytor, aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Wielkie uznanie przyniosły mu znakomite płyty: „Szymanowski – Mity”, „Chopin – Fantazja Polska”, „Karłowicz - Koncert”, Nahorny Sextet „Chopin Genius Loci”.Mistrz fortepianu ma na koncie wiele prestiżowych nagród jak: Złoty Fryderyk czy Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 (nagroda honorowa za całokształt twórczości).

7 sierpnia – „Kciuk” Fusion BandNajnowszy, autorski projekt wirtuoza gitary basowej. Jego comeback będzie oczekiwanym wydarzeniem w krajowym środowisku gitarowym. Jest jednym z najciekawszych instrumentalistów sceny jazz-rockowej. Przez wiele lat koncertował w kraju i zagranicą. Współpracował z najlepszymi muzykami w Polsce i na świecie, takimi jak Tomasz Stańko, Hiram Bullock, Tadeusz Nalepa czy Czesław Niemen. Formacja Kciuk/Surzyn Band do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w historii polskiego, elektrycznego jazzu.

14 sierpnia – Piotr Cieślikowski Quartet: Chopin Pianoless

Piotr Cieślikowski jest jednym z czołowych saksofonistów tenorowych i sopranowych polskiej i kanadyjskiej sceny jazzowej. Wszechstronny stylistycznie, doskonale porusza się w świecie swingu, bebopu i mainstreamu oraz w postcoltrane’owskiej awangardzie.
Najnowsze jazzowe przedsięwzięcie to muzyka Chopina wykonywana bez fortepianu. Nowatorski i unikalny projekt, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla Piotra Cieślikowskiego  jednym z najważniejszych źródeł inspiracji. Saksofonista zamierza pokazać, że melodyka tych utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do stworzenia muzyki mieszczącej się w kategorii współczesnej awangardy jazzowej.


14 sierpnia – Weezdob Collective  w programie „Komeda, Ostatnia Retrospekcja”z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy

Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Cechą szczególną formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taką propozycją na polskiej scenie muzycznej. Artyści, zaliczani do czołówki najlepszych muzyków młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami wielu nagród. Kolektyw zdobył m.in. Grand Prix na 54. festiwalu Jazz nad Odrą, Grand Prix na LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa, Grand Prix konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, Grand Prix na Blue Note Poznań Competition 2015.  Zespół ma na koncie szereg koncertów, w tym ciekawy projekt – Poznań Jazz Philharmonic Orchestra play Weezdob Collective & Leszek Możdżer.

21 sierpnia – Smoliński – Chyła – Sarnecki

Premierowa propozycja na polskiej scenie jazzowej. Smoliński - Chyła - Sarnecki to spotkanie trójki niezwykłych artystów, osobowości muzycznych, których celem jest ucieczka od stereotypów dotyczących harmonijki, skrzypiec, gitary, poprzez nietypowe zestawienie i zastosowanie tych instrumentów. O grupa o niepowtarzalnym instrumentarium i brzmieniu, w którym gatunki i stylistyki zacierają między sobą granice. Każdy z muzyków kreuje własny, intrygujący sound. Z entuzjazmem przyjmowani są nie tylko przez krytyków muzycznych. Zespołowi towarzyszy sekcja rytmiczna: basista Andrzej Święs oraz perkusista Sławek Koryzno.

28 sierpnia – Stefano Bollani Trio. Italian Jazz MaestroWłoski pianista to gwiazda europejskiego jazzu. Do swych improwizowanych fantazji wplata przeróżne style. Uznany został za najlepszego jazzmana Europy już w 2007 r. jako laureat Hans Koller European Jazz Prize. W uznaniu jego zasług otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie. To niezwykły artysta wielu talentów. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi jak: La Scala w Mediolanie, Orchestre National de Paris, Gewandhaus w Lipsku pod batutą wybitnych dyrygentów. Pisze książki, realizuje wiele projektów teatralnych i filmowych. Współpracuje z czołówką światowego jazzu, z takimi artystami jak Chick Corea, Pat Metheny, Richard Galliano, Enrico Rava.

Krzysztof  i Iwona Wojciechowscy
Fundacja Jazz Art.
Więcej informacji:
www.jazznastarowce.plJAZZ FORUM 7-8/2021

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Wagabunda

Zawartko/Piasecki

Płyta miesiąca

Atom String Quartet & Szczecin Philharmonic Wind Quartet

Karłowicz Recomposed

Linki
Z galerii

Alice Zawadzki

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm