32. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2026
4 lipca - 29 sierpnia 2026
Rynek Starego Miasta
Warszawa
Gwiazdy jazzu na 32. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie, 4 lipca - 29 sierpnia.
4 lipca w gwiazdorskiej obsadzie rusza w Warszawie 32. edycja popularnego festiwalu, który latem jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy gromadząc tłumy publiczności. Jaz na Starówce jest jedynym z niewielu w Polsce i Europie tego typu festiwalem o międzynarodowym zasięgu adresowanym do szerokiej publiczności o całkowicie bezpłatnej formule.
Festiwal jak co roku będzie zróżnicowany stylistycznie, usłyszymy m.in. latin jazz, mainstream, swing, bebop, fusion. To, co w jazzie klasyczne i związane z tradycją, jak również nowe trendy kreowane przez pionierów gatunku. Wystąpią w tym roku gwiazdy jazzu, artyści o międzynarodowej renomie i pionierzy gatunku. Będą premieryi wyjątkowe projekty.
4 lipca
Christie Dashiell
4tet - Journey in Black
Nominowana do Grammy wokalistka i kompozytorka, żyje na
muzycznym skrzyżowaniu, gdzie spotykają się jazz, soul, R&B, blues i
gospel. Jej koncerty są celebracją czarnej muzyki, potęgi głosu, łączącej
przeszłość z teraźniejszością. Christie Dashiell zaprezentuje ze swoim kwartetem
najnowszy album „Journey in Black”, który został nominowany do nagrody Grammy w
kategorii Najlepszy Jazzowy Album Wokalny. Zawiera autorskie kompozycje
artystki, łącząc brzmienia muzyki improwizowanej z różnymi stylami muzyki
afro-amerykańskiej.
11 lipca
Eliane Elias Trio
Ikona światowego jazzu, brazylijska pianistka, wokalistka,
kompozytorka i aranżerka, to laureatka nagród Grammy i Latin Grammy, i 12 nominacji do tych
prestiżowych nagród. Eliane Elias należy do najbardziej wszechstronnych i przełomowych
artystek jazzu i muzyki brazylijskiej. W swojej dyskografii ma albumy nagrane z Chickiem Corea, Herbie’em
Hancockiem, Chucho Valdesem. Na Jazzie
na Starówce zaprezentuje swój ostatni album „Time and Again” który otrzymał
nominację do Grammy 2025 w kategorii Najlepszy album jazzowy w stylu latino.
18 lipca
Nicholas Payton Trio – The Music of Miles /
Coltrane
Zdobywca dwóch nagród Grammy
i pięciu nominacji do tej
prestiżowej nagrody. To jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych,
multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Wizjonerski trębacz
nowoorleański, łączy głęboką tradycję jazzową z
innowacyjnością.
W setną rocznicę urodzin dwóch ikon jazzu – Milesa Davisa i Johna Coltrane’a – Nichola Payton oddaje hołd największym legendom jazzu.
25 lipca
Tivon Penicott Quartet – Roots to Branches
Trzykrotny laureat Grammy, amerykański saksofonista, kompozytor
i multiinstrumentalista, „wschodząca gwiazda saksofonu tenorowego” w plebiscycie
krytyków magazynu „DownBeat” za rok 2025. Tivon Peniccot
Współpracował m.in. z Gregorym Porterem, Esperanzą Spalding i Jonem Batiste’em. Występował w takich prestiżowych salach jak Carnegie Hall, Berliner Philharmonie czy Royal Albert Hall.
Zaprezentuje materiał z ostatniego albumu „Roots to Branches (2024) – duchowego i energetycznego projektu inspirowanego jamajskimi korzeniami. Pennicot łączy jazz z groove’em, soulem i eksperymentem. W jego grze słychać wpływy muzyki gospel i soul
1 sierpnia
Baron Vintage Elektro
Jazz-rock, funk i soul w elektryzującym połączeniu! To
najnowszy projekt nowej formacji Piotra Barona, jednego z najwybitniejszych polskich
saksofonistów jazzowych. Usłyszymy energetyczne połączenie jazz-rocka, funku i
soulu. Formację tworzą wybitni artyści jazzowi różnych generacji, a każdy z
nich to osobna część historii polskiego jazzu. Repertuar zespołu to autorskie
kompozycje Piotra Barona pochodzące z lat 80.
będące, jak sam określa „powrotem
do młodości”. Jazz sprzed lat, ale nowe,
świeże brzmienie.
8 sierpnia
Eleonora Strino
Quartet
Premiera. „Współczesna włoska mistrzyni gitary jazzowej”,
uznana została przez krytyków za jeden z najbardziej ekscytujących, i
obiecujących nowych talentów na międzynarodowej scenie jazzowej. To artystka,
która łączy kreatywność i wrażliwość z wirtuozerskim kunsztem technicznym.
Neapolitańska wirtuozka, odświeża nowoczesny język gitary swingowej, bebopowej,
kształtując jego ekspresyjną siłę.
Usłyszymy jej najnowszy autorski album „ Matilda”, który opowiada historie wielkich kobiet poprzez oryginalne kompozycje. Eleonora Strino na nowo odkrywa standardy jazzowe, które zyskały popularność dzięki legendarnym amerykańskim piosenkarkom, i dorzuca popularne piosenki z południowych Włoch i Ameryki Południowej.
15 sierpnia
Tribute To Miles Orchestra
Miles
lives! W setną rocznicę urodzin ikony i legendy jazzu, zagra polska
super-grupa pod wodzą Wojciecha Konikiewicza, który zaprosił do zespołu
wybitnych artystów polskiego jazzu. Muzyka Milesa Davisa jest jednym z
fundamentów współczesnego jazzu i inspiracją dla całego pokolenia artystów
znajdujących w spuściźnie wielkiego mistrza wciąż aktualne, uniwersalne
przesłanie. To jazz wolności, emocji i bezpośredniej ekspresji. Do tych
wartości odwołuje się lider, konsekwentnie rozwijając swój oryginalny język
muzyczny.
22 sierpnia
Marcin Masecki &
Boleros
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów przedstawi
swój najnowszy album, kolejny autorski projekt inspirowany muzyką
latynoamerykańską, z którą związany jest od dzieciństwa. Marcin Masecki zaprezentuje
się nie tylko jako instrumentalista, ale także wokalista.
Ten jego najnowszy program to połączenie jazzu, klasyki i rytmów Ameryki Łacińskiej, gdzie latynoska ekspresja spotyka słowiańską wrażliwość, łącząc przeszłość z teraźniejszością. To nie tylko hołd dla klasycznych boler, ale też osobista reinterpretacja gatunków z Ameryki Południowej.
29 sierpnia
Adam Bałdych European
Quartet – Endless
Na finał usłyszmy materiał z najnowszego albumu wizjonera
skrzypiec. Program jego europejskiego kwartetu to kontemplacyjna podroż przez
muzyczne dziedzictwo Starego Kontynentu. Do nowego projektu Adam Bałdych
zaprosił: włoskiego bandoneonistę Daniele di Bonaventurę, szwedzkiego pianistę
Jacoba Karlzona oraz francuskiego kontrabasistę Michela Benitę. Każdy z nich
wnosi bogaty, wielobarwny świat muzyczny, a razem – w dialogu – tworzą piękny,
i fascynujący pejzaż̇ dźwiękowy.
Organizatorzy festiwalu: Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk-Wojciechowska (Fundacja Jazz Art.)
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m.st. Warszawy
Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez NIMiT
www.jazznastarowce.pl
www.facebook.com/festiwaljazznastarowce