Aktualności

Program XXVII Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Lesie”:

28 lipca (piątek), godz. 20:00

Tomasz Chyła Quintet
Emil Miszk - trąbka
Krzysztof Hadrych - gitara
Konrad Żołnierek - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

Tomasz Szukalski Tribute
Artur Dutkiewicz - fortepian
Radek Nowicki - saksofon tenerowy
Adam Kowalewski - kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja

Hanna Banaszak z zespołem
Hanna Banaszak - wokal
Jacek Szwaj - fortepian
Zbigniew Wrombel - kontrabas
Andrzej Mazurek - instrumenty perkusyjne

29 lipca (sobota), godz. 20:00

Polish-German Cooperation
Jerzy Małek - trąbka
Dominik Bukowski - wibrafon
Ronnie Graupe (Niemcy) - gitara
Ilona Damięcka - piano
Andrzej Święs - kontrabas
Jan Roth (Niemcy) - perkusja

Adam Czerwiński - 40 lat minęło
Specjalny koncert z okazji jubileuszu, 40-lecia pracy artystycznej Adama Czerwińskiego.
Adam Czerwiński - perkusja
Billy Neal (Australia) - wokal, saksofon
Yaron Stavi (Izrael) - kontrabas
Kent Sangster (Kanada) - saksofon
Robert Majewski - trąbka
Piotr Lemańczyk - gitara basowa
Marcin Wądołowski - gitara
Kajetan Galas - organy Hammonda
Goście specjalni:
Adam Makowicz - fortepian
Andrzej Dąbrowski - wokal
Alicja Śmietana - skrzypce

Bilety: http://www.jazzwlesie.pl/

Jazz w Lesie 202327. edycja festiwalu w Sulęczynie. Dwa dni jazzowego święta 28-29 lipca.

Pierwszego dnia festiwalu wystąpi skrzypek Tomasz Chyła ze swoim kwintetem. Zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu „Da Vinci”.

Pianista Artur Dutkiewicz zaprezentujeprogram poświęcony Tomaszowi Szukalskiemu. Jest to hołd złożony „Szakalowi” przez muzyków tworzących jego ostatni zespół. Partie saksofonu wykonuje znakomity Radek Nowicki. Program obejmuje repertuar, który w latach 90. grał Kwartet Tomasza Szukalskiego, oraz utwory jemu dedykowane. Muzycy przypominają ciekawe historie i anegdoty ze wspólnych muzycznych wojaży z „Szakalem”. Wszystko to sprawia, że klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność i siłę Mistrza.

Koncertu Hanny Banaszak, która wystąpi ze swoim zespołem nie trzeba rekomendować ani przedstawiać. Wspaniała gwiazda polskiej piosenki w swoim ulubionym repertuarze.

Drugiego dnia festiwalu, w sobotę 29 lipca, usłyszmy projekt specjalny Polish-German Cooperation. Od początku lat 90. przez dwanaście razy z rzędu w Gdańsku odbywały się warsztaty jazzowe. Prowadzone były w Domu Pojednania i Spotkań pod auspicjami Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Przez te wszystkie lata przygodę z muzyką zaczynało tam kilkudziesięciu młodych adeptów tej sztuki. Wielu z nich stanowi obecnie czołówkę polskiego oraz niemieckiego jazzu. Koncert specjalny z udziałem niegdysiejszych studentów, obecnych gwiazd. Program koncertu przygotowują dawni wykładowcy – Adam Czerwiński oraz Grzegorz Nagórski.

Zwieńczeniem festiwalu będzie wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Adama Czerwińskiego. Program specjalnie przygotowany z tej okazji przez jubilata. Zagrają wybitni artyści w różnych konfiguracjach. Adam Makowicz solo – duo – trio, Andrzej Dąbrowski, MAP, Alicja Śmietana, Billy Neal, Kent Sangster, Robert Majewski, Yaron Stavi, Grzegorz Nagórski, Czarek Gadzina. W programie usłyszymy kilka kompozycji „jubilata” oraz wiele wspaniałych utworów które towarzyszyły mu przez lata kariery.

W trakcie tegorocznego festiwalu, w sobotę 29 lipca, w samo południe, będzie miała miejsce niezwykła uroczystość, na którą czekali wszyscy, którym bliski jest festiwal, a przede wszystkim postać „ojca chrzestnego” imprezy, Jarka Śmietany. W pierwszą rocznicę odejścia Jarka, podczas XIX „Jazzu w Lesie” w roku 2014, Jacek Leszewski, współorganizator festiwalu od samego jego początku, będąc na estradzie i witając się ze wszystkimi gośćmi, rzucił pod adresem obecnego wśród publiczności wójta gminy, Bernarda Gruczy, swojego rodzaju wyzwanie mówiąc, że Jarkowi Śmietanie należy się jakiś trwały ślad na mapie gminy i regionu. Słowa te spotkały wówczas się z ogromnym aplauzem publiczności. Wywołany niejako „do tablicy” wójt obiecał spełnić te oczekiwania nie tylko Jacka ale, jak się okazało, setek zgromadzonych na widowni osób.


Plac Jarka Śmietany w Sulęczynie

Po dziewięciu latach do tamtego dnia, a w dziesiątą rocznicę nieobecności Jarka Śmietany „słowo stało się ciałem”. Na sesji w dniu 19 czerwca b.r., na wniosek Jacka Leszewskiego poparty przez wójta Bernarda Gruczę, Rada Gminy podjęła stosowną uchwałę, w wyniku której największy plac w Sulęczynie, vis a vis hotelu „Leśny Dwór”,  będzie od 29 lipca nosił imię Jarka Śmietany. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonają m.in. żona Jarka, Anna, i córka Alicja. Należy się spodziewać, że muzycy biorący udział w tegorocznym festiwalu zapewnią stosowną muzyczną oprawę uroczystości. Wieczorem tego dnia Alicja Śmietana dołączy na festiwalowej estradzie do zaproszonych przez Adama Czerwińskiego muzyków w specjalnym, jubileuszowym koncercie. 


  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm