Aktualności

Jazz w Lesie 2024 w Sulęczynie28. edycja. Dwa weekendowe wieczory 26 – 27 lipca, 6 koncertów z udziałem 30 wykonawców, wśród gwiazd Janis Siegel & Yaron Gershowsky.

Piątek. Wraca po raz kolejny znakomite słowackie AMC TRIO z towarzyszeniem tym razem wokalisty Viliama Csontosa. Znany sulęczyńskiej publiczności Leszek Kułakowski celebruje w międzynarodowym składzie 30-lecie istnienia swojego Kwintetu, dzięki któremu szturmem zdobył sceny jazzowe nie tylko w Polsce. Piątkowy wieczór zakończy legenda perkusji, Zbyszek Lewandowski. Artysta ten od wielu lat wprowadza  w arkany sztuki jazzowej „Młode Wilki”. Tym razem zagrają premierowy materiał z płyty o tytule, nomen omen,  „A New Opening”.

Sobota. Koncert rozpocznie pochodzący z Polski, a mieszkający w Holandii Wojtek Justyna z programem TreeOh!  Taki tytuł nosi jego dynamiczna i wszechstronna płyta. Sporo nowych rytmów i brzmień które zachwycą publiczność. Piotr Wyleżoł i jego koledzy sięgną pewnie bardziej w mroczne rejony awangardy jazzowej, nie zbaczając jednak z głównego nurtu. Muzyka wyrafinowana, zagrana przez wirtuozów.  Na zakończenie wieczoru wystąpią wielkie gwiazdy – Janis Siegel i Yaron Gershovsky z najsłynniejszej grupy wokalnej The Manhattan Transfer. 


Piątek 26 lipca, godz. 20:00
AMC Trio feat. Viliam Csontos
Peter Adamkovič - fortepian
Martin Marinčák - kontrabas
Stanislav Cvanciger - perkusja
Viliam Csontos - wokal

Słowacki zespół gra swoją oryginalną muzykę, w której słyszysz muzykę ludową, klasyczną i poza tym wszystkim jest jazz, muzyką wolności. Trio współpracuje z takimi gwiazdami jak Randy Brecker (dwie płyty),  Bill Evans, Regina Carter (jedna płyta ), Philip Catherine (jedna łyta), Ulf Wakenius  dwie plyty), Bob Franceschini, Eric Marienthal (jedna płyta).


Leszek Kułakowski International Quintet –  jubileusz XXX- lecia zespołu
Leszek Kułakowski - fortepian
 Andy Middleton USA  - saksofony
Tomasz Sowiński - perkusja
Piotr Kułakowski - kontrabas
Jerzy Małek - trąbka, flugelhorn

Leszek Kułakowski International Quintet proponuje szeroki stylistycznie program od groove’owych utworów, po wysublimowaną poetykę i zabawę brzmieniem. Naczelną ideą kompozycji jest kontrast, szukanie nowych barw pomiędzy instrumentami melodycznymi: fortepianem, saksofonem i trąbką. Kompozycje są nasycone osobnością Leszka Kułakowskiego i posiadają jazzowy drive. International Quintet Leszka Kułakowskiego wykona repertuar premierowy repertuar czerpiący z jazzowej tradycji, osadzony w  głównym nurcie jazzu.


Zbigniew Lewandowski Quintet „The Music of My Life“
Jakub Olejnik - kontrabas
Robert Jarmużek -  fortepian
Tomasz Pruchnicki - saksofon
Kenny Carr  USA - gitara
Zbyszek Lewandowski - perkusja

Legenda polskiej perkusji wraz ze swoim zespołem przedstawi nowy program składający się z kompozycji członków zespołu. Gwiazdą zespołu jest wybitny gitarzysta amerykański Kenny Carr, szef muzyczny ostatniej dekady funkcjonowania Ray Charles Orchestra i przyjaciel Raya.


Sobota 27 lipca, godz. 20:00
Wojtek Justyna ThreeOh!
Wojtek Justyna (Polska/Holandia) - gitara
Szymon Justyński - gitara basowa
Richie Struck (Niemcy) - perkusja
Maxim Zettel (Niemcy) - instrumenty perkusyjne

Wojtek Justyna TreeOh! łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i różnorodną rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Muzycy międzynarodowego zespołu połączyli indywidualne talenty kompozytorskie tworząc utwory, których kołyszące zagrywki i akcenty rytmiczne, intrygujące harmonie i poruszające melodie z pewnością zachwycą współczesnych melomanów. Prezentując wyśmienite autorskie kompozycje z trzech studyjnych albumów podczas licznych międzynarodowych występów w klubach i na renomowanych festiwalach TreeOh! zdobyło sobie opinię pełnej temperamentu grupy, której koncerty wypełnia porywająca muzyka wzbogacona żywiołowymi improwizacjami i wartkim dialogiem muzycznym między członkami zespołu.


Piotr Wyleżoł Quartet
Piotr Wyleżoł - fortepian
Andy Middleton  USA - saksofon
Michał Barański - kontrabas
Ferenc Nemeth USA - perkusja

Premiera płyty  wybitnego pianisty Piotra Wyleżoła „ I Love Music”. Najnowszy program napisany przez artystę, bardzo nowocześnie ujmujący jazz, funk, folk oraz szeroko rozumianą „Muzykę Świata”.


Janis Siegel – Yaron Gershowsky  (The Manhattan Transfer)
Janis Siegel - wokal
Yaron Gershovsky –-fortepian
Marcin Wądołowski - gitara
Darek Oleszkiewicz - kontrabas
Adam Czerwiński - perkusja

Janis Siegel i Yaron Gershowsky w nowym projekcie, zaraz po zakończeniu kariery hitowego zespołu The Manhattan Transfer, przyjeżdżają do Sulęczyna ze specjalnym projektem.  Odkąd zespół ten zakończył działalność w zeszłym roku po ponad 50 latach artyści ci postanowili powrócić do Europy zagrać w towarzystwie dawno nie widzianego w Sulęczynie Darka Oleszkiewicza oraz Adama Czerwińskiego i Marcina Wądołowskiego. Głównym punktem programu będzie materiał z najnowszej płyty duetu: „The Colors of my Life –A Cy Coleman Songbook.  Wiem też z pewnego źródła iż wielbiciele największych przebojów The Manhattan Transfer nie będą zawiedzeni! Janis Siegel i Yaron Gershowsky w nowym projekcie, zaraz po zakończeniu kariery  hitowego zespołu The Manhattan Transfer, przyjeżdżają do Sulęczyna ze specjalnym projektem.  Usłyszymy najpiękniejsze standardy światowej muzyki, piękne opracowania tradycyjnych pieśni żydowskich oraz własne kompozycje członków zespołu.

Organizatorzy festiwalu: Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych SMJazz.Pl – Adam Czerwiński, Jacek Leszewski, Agencja Artystyczna Katarzyna Czerwińska


Trochę historii

Organizowany nieprzerwanie od 1996 roku na terenie zabytkowego kompleksu „Leśny Dwór” w Sulęczynie Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz w Lesie” to jedna z największych i najważniejszych letnich imprez muzycznych w regionie Szwajcarii Kaszubskiej, uhonorowana przez Kapitułę Powiatu Kartuskiego tytułem „Superperła Kaszub” w uznaniu roli, jaką odgrywa w promocji regionu w kraju i za granicą. W ponad ćwierćwiecznej  historii festiwalu na sulęczyńskiej estradzie w zabytkowym parku nad jeziorem Węgorzyno wystąpiły największe gwiazdy muzyki synkopowanej z kraju i z całego niemal świata.

Podczas dwóch dni trwania imprezy, zawsze w ostatni weekend lipca, Sulęczyno staje się jazzową stolicą Kaszub jak i całego środkowego Pomorza. Poza mieszkańcami regionu na widowni zasiadają setki gości z całej Polski i z zagranicy. Wielu z nich od lat swoje wakacyjne, urlopowe plany wiąże właśnie w tym okresie z pobytem w Sulęczynie i z udziałem w tej jedynej w swoim rodzaju muzycznej uczcie. Poza tym to jeden z ostatnich festiwali, gdzie nadal istnieje tradycja jam session, czyli wspólnego muzykowania po koncertach, z reguły do tzw. białego rana.  Siłą sulęczyńskich imprez są nie tylko muzycy i ich twórczość, ale właśnie formuła, która pozwala na pełny kontakt publiczności z artystami. Wszystko w letnim, wakacyjnym klimacie. Stąd wierna publiczność, która przez lata stała się wielką rodziną.

Udział w poprzednich edycjach festiwalu wielu znanych gwiazd jazzu takich jak Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Adam Makowicz, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Karen Edwards, Nigel Kennedy, Art. Farmer, Eddie Henderson, Garry Bartz, Lee Konitz i wielu wielu innych przyczynił się do rozbudzenia zainteresowania tym gatunkiem muzyki wśród lokalnej społeczności stając się lokalną tradycją uczestnictwa w dużym wydarzeniu.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm