W dn. 24-26 kwietnia odbędzie się w Bremie kolejna edycja największych w Europie targów jazzu.
W tym roku aż trzy państwa będą pełnić rolę krajów partnerskich festiwalu – Hiszpania, Francja i Szwajcaria. Wspólnie zorganizują one program koncertów showcase’owych w halach Messe Bremen oraz w centrum kultury Schlachthof pod nazwą Reconnect. Nazwa ta ma symbolizować ich powrót do roli partnerskiej, jako że wszystkie już pełniły w przeszłości tę rolę (Hiszpania – 2012, Francja – 2015, Szwajcaria – 2016). W programie dziewięciu występów dedykowanych scenom tych krajów pojawią się takie grupy jak Adèle Viret Quartet i Robinson Khoury z Francji, Louis Matute Large Ensemble i Yilian Cañizares ze Szwajcarii czy Marco Mezquida Trio i Momi Maiga z Hiszpanii.
Nas oczywiście najbardziej interesuje tradycyjny European Showcase, w którym prezentowani są artyści z całej Europy. Zaproszono m.in. Andreas Polyzogopoulos Trio z Grecji, Henry’ego Spencera z Wielkiej Brytanii czy zespół basistki Ilarii Capalbo reprezentujący zarówno Szwecję, jak i Włochy. Z Polski mamy tylko jednego przedstawiciela – grupę Unleashed Cooperation.
Oczywiście będzie też prezentacja sceny niemieckiej z takimi zespołami jak Eva Klesse Quartett, Nils Kugelmann Trio czy Carl Wittigs Aurora Oktett. Zwykle sporo emocji budzi program poświęcony muzykom i zespołom spoza Europy – który w tym roku przyjął nazwę Overseas & Jazz From Africa Showcase. Zgodnie z nazwą pojawi się na nim sporo wykonawców z Czarnego Lądu – m.in. senegalsko-francuskie Hervé Samb & Teranga Band, Kasiva Mutua z Kenii, ale także Roger Corrêa Quartet z Brazylii czy Rolando Luna z Kuby.
Łącznie odbędzie się 38 koncertów w programie showcase’owym
i niezliczona ilość występów podczas tzw. Clubnight w lokalach rozsianych po całym mieście.
W Congress Centre Bremen 23 kwietnia będzie miał miejsce Grand Opening, w którym wystąpią przedstawiciele krajów partnerskich – francuska wokalistka Célia Kameni, hiszpańsko-kubański trębacz Yelfris Valdés oraz szwajcarsko-honduraski trębacz Louis Matute.
Podobnie jak w ostatnich latach polska scena jazzowa będzie miała swoje własne stoisko, a grupę delegatów (muzyków, promotorów i publicystów) skompletowaną w ramach specjalnego programu wyekspediuje Instytut Adama Mickiewicza.