Aktualności

Koncert Art & Science Leszka Możdżera 
16.02.2024 (piątek), godz. 19:00
CK Dwór Artusa
Rynek Staromiejski 6
Toruń

Bilety: www.biletomat.pl/bilety/leszek-mozdzer-torun

Leszek Możdżer w ToruniuKoncert wirtuoza na fortepianie dekafonicznym w ramach Nowych Obrotów w CK Dwór Artusa, 16 lutego.

Niepowtarzalny koncert Art & Science Leszka Możdżera w ramach Nowych Obrotów – finałowego spotkania Roku Mikołaja Kopernika. Kompozytor i wirtuoz zagra na dwóch fortepianach – w tym na unikalnym, jedynym na świecie, opatentowanym fortepianie dekafonicznym stworzonym we współpracy z zespołem naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Pawła Nurowskiego (PAN). Będzie to pierwsza po światowej premierze okazja do usłyszenia tego pionierskiego instrumentu.

Przed koncertem, podczas rozmowy, którą z profesorem Nurowskim przeprowadzi kurator Nowych Obrotów dr Jan Świerkowski widownia pozna proces powstawania i charakterystykę tego innowacyjnego instrumentu.

Do udziału w koncercie zapraszają organizatorzy: Instytut B61, Fundacja Platon oraz Urząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

O projekcie:

W wyniku współpracy Leszka Możdżera z matematykami i fizykami powstał pionierski fortepian dekafoniczny (dziesiętny). Zwykle muzycy i kompozytorzy ze świata muzyki tonalnej używają systemu tuzinowego. Ten wyjątkowy instrument został zaprojektowany i skonstruowany przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Instrument i koncert są pomostem między intuicyjną wyobraźnią genialnego muzyka a formalizmem matematycznym świata nauki, który wprowadził do projektu profesor Nurowski.

O autorach:

Leszek Możdżer, urodzony w Gdańsku, jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Wirtuoz nagrywał i koncertował z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi w kraju i za granicą. Nagrał ponad 100 albumów.

Prof. dr hab. Paweł Nurowski - matematyk i fizyk teoretyczny w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, specjalizujący się w geometrii różniczkowej i astronomii.

O Nowych Obrotach

Nowe Obroty to finałowy akcent Roku Mikołaja Kopernika, który 19 lutego obchodziłby swoje 551 urodziny. Koncert Leszka Możdżera oraz rozmowa kuratora Nowych Obrotów, dr Jana Świerkowskiego z prof. dr hab. Pawłem Nurowskim rozpoczynają trwające trzy dni spotkanie. W programie dyskuje i wykłady na temat idei, które mają które mają w sobie potencjał do zmiany naszego postrzegania świata, oraz miejsca jakie w nim zajmujemy. To wyjątkowa okazja to rozmowy z wybitnymi postaciami – od laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, przez naukowców z NASA i Uniwersytetu Harvarda. Wszystkie spotkania będą tłumaczone na język polski.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm