Aktualności

26. Bielska Zadymka Jazzowa / 21 - 26 czerwca 2024 / Bielsko-Biała

Biletywww.zadymka.pl/bilety
Letnia Zadymka 2024Jazzowe powitanie wakacji: 21-26 czerwca w Bielsku-Białej. Błoto, Zima Stulecia, Krzysztof Ścierański, Mario Biondi, Swing Melody. 

Bielska Zadymka Jazzowa, choć naturalnie kojarzona z zimą, od kilku lat ma również drugą, letnią część, która odbywa się w ostatni czerwcowy weekend i jest muzycznym powitaniem wakacji. „Chcemy nawiązać do pierwotnej, tradycyjnej formy jazzu, który – tak jak w Nowym Orleanie – wychodził z klubów na ulice, i towarzysząc człowiekowi w jego radosnych i smutnych chwilach życia, spełniał także funkcje tanecznej muzyki rozrywkowej.

Tak ma być podczas tegorocznej, letniej Zadymki w Bielsku-Białej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta i odwiedzających nas turystów do wspólnej zabawy. Piątkowe koncerty w hali namiotowej w Parku Słowackiego adresowane są głównie do młodzieży, sobota w Bielskim Centrum Kultury to wakacyjna oferta dla starszej widowni, a niedzielne wydarzenia są zaproszeniem dla całych rodzin do radosnego, muzyczno-tanecznego powitania wakacji w plenerach naszego miasta” – tak na festiwal zaprasza jego dyrektor Jerzy Batycki.

Na powitanie wakacji, w piątek 21 czerwca Zadymka zaprasza na koncerty z cyklu „Okolice Jazzu/RQS New Tone” do hali namiotowej w Parku Słowackiego. To dobrze znana i lubiana przestrzeń miejska, która na potrzeby Festiwalu przeistoczy się w wielki klub muzyczny z profesjonalną sceną, tanecznym parkietem i widownią, nie zabraknie także strefy gastro w wygrodzonej części parku. Tej nocy królować będzie różnorodna stylistycznie muzyka. Usłyszymy zarówno jazz, jak i hip-hop, rock, disco, techno, electro i house, a jej wspólnym mianownikiem będzie wakacyjny, klubowy klimat.

Gospodarzami imprezy będą Fisz Emade Tworzywo oraz muzycy wywodzący się z kultowej formacji EABS, czyli Błoto i Zima Stulecia z udziałem Piotra Damasiewicza.

Drugi dzień letniej części 26. Bielskiej Zadymki Jazzowej to spotkanie z dwoma niezwykłymi indywidualnościami – swoje muzyczne programy zaprezentują Krzysztof Ścierański i Mario Biondi. Krzysztof Ścierański, wirtuoz gitary basowej i kompozytor obchodził będzie na Zadymce 70. urodziny.

W programie jubileuszowego koncertu zaprezentuje się w trzech odsłonach: solo, ze swoja formacją New Quartet (Krzysztof Ścierański – gitara basowa, gitary; Grzegorz Górkiewicz – instrumenty klawiszowe, Waldek Gołębski – EWI, Marcin Ścierański – perkusja) oraz w projekcie International

Edition, w ramach którego tworzy fantastyczne muzyczne widowisko, łączące swobodną, jazzową improwizację z elementami muzyki etnicznej, nawiązującej między innymi do bogatej kultury wschodu. W skład międzynarodowego zespołu wchodzą Krzysztof Ścierański, Dima Gorelik – izraelski gitarzysta, kompozytor, wokalista i perkusjonalista oraz perkusista Shachar Elnatan.

Mario Biondi to włoski wokalista i kompozytor muzyki jazz i soul. Charakteryzuje się głębokim, ciepłym głosem, przypominającym czarnych artystów muzyki soul i blues takich jak Barry White, Isaac Hayes czy Lou Rawls. W jego muzyce usłyszymy zarówno jazz, soul, blues, jak i nu jazz, rock’n roll, czy bossa novę. Na koncie ma 4 platynowe albumy, przy których współpracował z najlepszymi muzykami świata. Jest jednym z najpopularniejszych włoskich artystów o ugruntowanej, międzynarodowej renomie.

Program niedzielnej Zadymki adresowany jest dla całych rodzin i zachęcać będzie do wyjścia w plener. Wstęp na wszystkie wydarzenia w tym dniu będzie bezpłatny. Impreza rozpocznie się Jazzowym Porankiem, podczas którego przed schroniskiem na Dębowcu standardy tradycyjnej muzyki jazzowej prezentować będzie festiwalowa formacja Brass Band Zadymka. Zespół, który tworzą

uczniowie i absolwenci bielskiej Szkoły Muzycznej, już od kilku lat towarzyszy imprezie koncertując na ulicach i placach miast, w których odbywa się festiwal.

W górskim plenerze, z panoramą Bielska-Białej w tle, będzie można wypić poranną kawę czy zjeść śniadanie serwowane przez gastronomię schroniska na Dębowcu, słuchając formacji złożonej z instrumentów dętych wraz ze spajającą ich brzmienie perkusją. Potem festiwal przeniesie się do centrum. Tam pod bielskim Ratuszem rozpocznie się Parada Nowoorleańska, która w tym roku wzbogacona będzie o zupełnie nowy pomysł – Konkurs Zespołów Ulicznych. Publiczność uczestnicząca w Paradzie otrzymywać będzie od zadymkowych wolontariuszy specjalną, festiwalową walutę, którą będzie mogła nagradzać najciekawsze ich zdaniem muzyczne programy, przedstawiane przez koncertujące wzdłuż ul. 11 Listopada zespoły.

Całą imprezę zakończy przeliczenie zgromadzonej waluty przez uczestniczące w konkursie kapele. Zgromadzone środki organizatorzy wypłacą muzykom w formie honorarium, a zespół który zbierze największą sumę ogłoszony zostanie zwycięzcą konkursu.


Parada zakończy się pod sceną plenerową na placu Wojska Polskiego, gdzie o 17.00 wystąpi czeska orkiestra Swing Melody i wprowadzi publiczność w klimaty najsłynniejszej epoki jazzu, jaką jest Swing. W repertuarze zespołu znajdują się najsłynniejsze utwory Duke’a Ellingtona, Benny’ego Goodmana, Counta Basie’ego i innych, a także utwory czeskich kompozytorów. Koncert będzie równocześnie zaproszeniem do tańca. W imprezie potwierdziła udział szkoła tańca Swing City, która specjalizuje się w tanecznym stylu Lindy Hop.

Niedzielny program Zadymki zakończy koncert laureata ubiegłorocznej edycji Konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. W Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej wystąpi Know Material.


26. Bielska Zadymka Jazzowa 2024 – LATO

21 czerwca, piątek
18.00 – Hala Namiotowa Orlik / Park Słowackiego - otwarcie bramy
OKOLICE JAZZU / RQS NEW TONE
19.00 – koncert zespołu BŁOTO
21.00 – koncert zespołu FISZ EMADE TWORZYWO
23.00 – koncert zespołu ZIMA STULECIA + PIOTR DAMASIEWICZ


22 czerwca sobota
12.00 – Hi-Fi Studio - Odsłuch i spotkanie z autorami płyty PIOTR DAMASIAWICZ INTO THE ROOTS „ŚWITANIE”
17.00 – Galeria Sfera 2 – otwarcie wystawy fotografii JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – ANIOŁ STRÓŻ BIELSKIEJ ZADYMKI JAZZOWEJ
19.00 – Bielskie Centrum Kultury KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI – Z BASEM PRZEZ ŻYCIE koncert z okazji 70-lecia urodzin artysty
21.00 – koncert zespołu MARIO BIONDI & THE BAND – CROONING UNDERCOVER TBC
23.00 – Jam session


23 czerwca, niedziela
11.00 – Jazzowy Poranek pod Dębowcem koncert zespołu BRASS BAND ZADYMKA
15.00 – PARADA NOWOORLEAŃSKA – Ratusz – ul. 11 Listopada – Plac Wojska Polskiego z udziałem zespołów: JERRY BRASS BAND, WALIMY W KOCIOŁ oraz zespołów biorących udział w KONKURSIE ZESPOŁÓW ULICZNYCH
17.00 – Scena plenerowa / Plac Wojska Polskiego, Koncert zespołu SWING MELODY
Pokaz Klubu Tanecznego Swing City
19.30 – Sala Koncertowa ZPSM w Bielsku-Białej Koncert Laureata Konkursu 25. BZJ – KNOW MATERIALPatronat medialny: Jazz Forum, Arte.tv, Radio Katowice, Kronika Beskidzka, bielko.biala.pl, BF-media, Cosiedzieje.tv.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm