Aktualności

Marcin Wasilewski Trio
Jazz Fort
13.07.2024 (sobota), godz. 19.00
Żoliborski Dom Kultury
Fort Sokolnickiego
Ul. Czarnieckiego 51
Warszawa

Wstęp wolny

Marcin Wasilewski Trio – Jazz FortKoncert naszej jazzowej super grupy w Forcie Sokolnickiego Warszawie w sobotę 13 lipca, wstęp wolny

MARCIN WASILEWSKI TRIO
30th Anniversary Tour 2024
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazu i najbardziej znany na świecie polski zespół jazzowy. W roku 2024 Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Sławomir Kurkiewicz świętują 30 lat współpracy artystycznej. Zespół od 30 lat występuje w niezmiennym składzie i jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas pięć spośród siedmiu nagranych dla ECM Records albumów otrzymywało nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz i najczęściej zbiera znakomite recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej.

W ankiecie JAZZ TOP 2024 miesięcznika JAZZ FORUM, trio zostało uznane za najlepszy Akustyczny Zespół Roku. Również lider Marcin Wasilewski już sześć razy odbierał statuetkę Fryderyka jako Artysta Roku w jazzie. Ogólnie ma na koncie 11 statuetek Fryderyka – najwięcej spośród polskich muzyków jazzowych. Podobnie Trio, które jest liderem wśród zespołów jazzowych z pięcioma Fryderykami za Album Roku Jazz.

Zespół jest także bardzo ceniony poza Polską. W Niemczech był nominowany do Niemieckiej Nagrody Jazzowej 2022 (Deutscher Jazzpreis) w kategorii Najlepszy Zespół Zagraniczny.

Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańką w jego Kwartecie. Ponadto współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak m.in.: Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Charles Lloyd, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym cała czołówka polskich artystów jazzowych.

Tomasz Stańko był mentorem muzyków. To właśnie z Tomaszem Stańko po raz pierwszy znaleźli się w wytwórni ECM, pojawiając się na albumach Stańki „Soul of Things” (2001), a następnie „Suspended Night” (2003) oraz „Lontano” (2005). W 2024 roku wydany został album Kwartetu Tomasza Stańki „September Night” z niepublikowanym wcześniej zapisem koncertowym z 2004 roku/

Natomiast albumy tria Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza wydane nakładem ECM to „Trio” (2004), „January” (2007), „Faithful” (2010), „Spark of Life” (2014, z Joakimem Milderem), „Live” (2016), a także „Arctic Riff” (2019 z Joe Lovano) oraz „En attendant” (2021).

Przez 30 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego, Kurkiewicza i Miśkiewicza absolutnie wyjątkową.

Oprócz własnych kompozycji, stałym elementem twórczości Tria jest tworzenie autorskich wersji popowych i rockowych utworów. Na wcześniejszych albumach znalazły się „Hyperballad” Björk, „Diamonds and Pearls” Prince’a, czy „Message in a Bottle” the Police. Kultowy utwór „Riders on the Storm” The Doors dołącza do tej listy na ostatniej płycie „En attendant”.

W 2022 roku muzycy Tria wystąpili w Nowym Jorku wspólnie z plejadą innych gwiazd jazzu, jak m.in. Joe Lovano, Ravi Coltrane, Ambrose Akinmusire, Chris Potter, Wadada Leo Smith, Craig Taborn, David Virelles, czy Jakob Bro

w koncercie poświęconym pamięci Tomasza Stańko „Remembering Tomasz Stańko”.

Muzycy Tria uczestniczyli także w kilku innych koncertach z okazji 80. urodzin Tomasza Stańko: m.in. z wybitnym norweskim trębaczem Nilsem Petterem Molværem, czy z BBC Concert Orchestra oraz znakomitym izraelskim trębaczem Avishaiem Cohenem podczas EFG London Jazz Festival 2022.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm