Aktualności

Marcin Wasilewski Trio
26 listopada, godz. 20:00

Bilety: www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/marcin-wasilewski-trio


MOXO Restaurant & Club
Fabryka Norblina
Żelazna 51/53
Warszawa


19.09 
Prolog: Dorota Miśkiewicz & Toninho Horta
01.10  Jazz Forum Machine
08.10  Adam Bałdych Quartet
15.10  Pianohooligan
22.10  Urszula Dudziak
29.10  Paweł Tomaszewski Quartet – Chopin Into The Future
05.11  Aga Zaryan
12.11  Henryk Miśkiewicz – Full Drive
19.11  Piotr Wojtasik Quintet
26.11  Marcin Wasilewski Trio
03.12  Marek Napiórkowski – HIPOKAMP
10.12  Michał Barański – Masovian Mantra

Marcin Wasilewski Trio w MOXO!26 listopada nasze eksportowe trio zagra na Jazz & More MOXO Warsaw Festival.

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół od ponad 29 lat występuje w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) i cieszy się uznaniem fanów jazzu na całym świecie, a przez międzynarodowych krytyków jest uznawany za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia.

Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas pięć spośród siedmiu nagranych dla ECM Records albumów otrzymywało nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz (ostatnio w 2022 roku za album „En attendant”) i najczęściej zbiera znakomite recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej, podczas gdy Marcin Wasilewski już sześć razy odbierał statuetkę jako Artysta Roku w jazzie (również w roku 2022), co czyni go najczęściej nagradzanym statuetką Fryderyka polskim muzykiem jazzowym.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, a także z 50 rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy, którego muzyka ma szczególne miejsce w historii Tria. W roku 2024 Trio będzie obchodzić swoje 30 lecie.

Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie (przez 15 lat będąc stałymi współpracownikami). Ponadto współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak (m.in.): Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Charles Lloyd, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym cała czołówka polskich artystów jazzowych.

Rok 2022 był bardzo owocnym czasem dla muzyków Tria: po bardzo udanej europejskiej trasie „Arctic Riff” Tour 2021 z Joe Lovano, promującej ich wspólny album, muzycy postanowili ponownie wyruszyć na tournée po Europie i w efekcie zagrali w listopadzie 2022 r. na festiwalach i w salach koncertowych we Włoszech, Francji, Serbii, Czech, Niemiec oraz Polski. Kilka tygodni wcześniej muzycy Tria i Joe Lovano spotkali się w Nowym Jorku, gdzie wspólnie z plejadą innych gwiazd jazzu, m.in. Ravim Coltranem, Ambrosem Akinmusirem, Chrisem Potterem, Wadada Leo Smithem, Craigiem Tabornem, Davidem Virellesem, czy Jakobem Bro – 18 września ’22 wystąpili w koncercie poświęconym pamięci Tomasza Stańko „Remembering Tomasz Stańko”. Muzycy Tria uczestniczyli także w kilku innych koncertach z okazji 80. urodzin Tomasza Stańko: razem z wybitnym norweskim trębaczem Nilsem Petterem Molværem zagrali trzy koncerty (w Rzeszowie, Krakowie i Warszawie), a 16 listopada ’22 r. – podczas EFG London Jazz Festival 2022 wystąpili z BBC Concert Orchestra oraz znakomitym izraelskim trębaczem Avishaiem Cohenem i młodymi talentami z Wielkiej Brytanii.

Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd…”, napisał BBC Music Magazine, „…ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski”. Przez 29 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego, Kurkiewicza i Miśkiewicza absolutnie wyjątkową.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm