Aktualności

MROWNA JAZZ FESTIWAL 2024

Harmonogram

14.11 | 19:00  potańcówka swingowa - THE SWINGIN’ BEATZ

15.11 | 19:00 Tomasz Wendt Quartet

15.11 | 21:00 The Music Of Ptaszyn: Henryk Miśkiewicz, Wojciech Niedziela, Michał Kapczuk, Marcin Jahr Quartet

16.11 | 19:00 Kinga Głyk 

16.11 | 21:00  Wojtek Pilichowski

17.11 | 10:00  Polskie Targi Perkusyjne 

17.11 | 18:30  Hania Derej Quintet

17.11 | 19:30  Tribute To Polski Jazz Vol. 2 Feat. Ania Szarmach, Ania Serafińska, Natalia Lubrano, Mateusz Krautwurst

Bilety na poszczególne koncerty dostępne są na platformie bilety24.pl oraz stacjonarnie w kasach Kina Centrum Kultury (ul. Spółdzielcza 9, Grodzisk Mazowiecki).





Mrowna Jazz Festiwal 2024



The Music of Ptaszyn, Kinga Głyk, Tomasz Wendt i inni, druga edycja festiwalu w Grodzisku Maz., 14-17 listopada

Druga edycja festiwalu w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się w dniach 14-17 listopada br. Podczas czterech koncertowych dni festiwal pragnie uhonorować wybitnych kompozytorów i wykonawców polskiego jazzu. Na scenie Centrum Kultury wystąpią: Tomasz Wendt Quartet, kwartet w składzie Henryk Miśkiewicz, Wojciech Niedziela, Michał Kapczuk, Marcin Jahr w programie „The Music of Ptaszyn”, Kinga Głyk, Wojtek Pilichowski oraz Hania Derej Quintet.

W ramach festiwalu, 17 listopada, podczas Polskich Targów Perkusyjnych, będzie można spotkać polskich producentów i wypróbować najnowsze instrumenty. Tego samego dnia odbędą się warsztaty perkusyjne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warsztaty i wykłady poprowadzą: Mateusz Modrzejewski, Aga Yano, Piotr Pacak, Dariusz Kaliszuk, Jan Emil Młynarski.

Festiwal zakończy się 17 listopada koncertem finałowym „Tribute to Polski Jazz vol. 2”. To już druga odsłona wyjątkowego projektu, który został stworzony specjalnie na ten festiwal. Jego inicjatorem jest Tomasz Mądzielewski, koordynator festiwalu. Tegoroczna edycja skupia się na wokalnych interpretacjach polskich kompozycji jazzowych. Wystąpią Ania Serafińska, Ania Szarmach, Natalia Lubrano oraz Mateusz Krautwurst. W programie znajdą się m.in. kompozycje z repertuaru: Ewy Bem, Urszuli Dudziak, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Grażyny Łobaszewskiej, Novi Singers.

Festiwal rozpocznie się 14 listopada od potańcówki swingowej, prowadzonej przez zespół The Swingin’ Beatz.




14 listopada, godz. 19:00
The Swingin’ Beatz
Mediateka, ul. 3 Maja 57

The Swingin’ Beatz to zespół, który przeniesie uczestników festiwalu w świat klasycznego swingu oraz zaskoczy nowoczesnymi, popowymi hitami w swingowych aranżacjach. Od hitów Złotej Ery Jazzu po współczesne przeboje w rytmach, które sprawią, że nie będzie można usiedzieć w miejscu!

Skład zespołu:
Regina Felix – wokal
Jarek Kaczmarczyk – saksofon
Jan Wierzbicki – kontrabas
Jacek Cichocki – piano
Adam Wajdzik – perkusja

Wstęp wolny


15 listopada, godz. 17:00
Projekcja filmu „Na zawsze Melomani”
Mediateka, ul. 3 Maja 57

15 listopada, przed rozpoczęciem koncertów odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Film opowiada historię legendarnej grupy jazzowej Melomani, założonej w Łodzi na przełomie 1949 i 1950 roku, której członkami byli m.in. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Witold Sobociński oraz Krzysztof Komeda. Dokument przybliża sylwetki tych ikon polskiego jazzu, a także pokazuje ich wpływ na polską kulturę i film. Film wzbogacony jest materiałami archiwalnymi i wspomnieniami wielu znakomitych muzyków i twórców filmowych.

Wstęp wolny



15 listopada, godz. 19.00
Tomasz Wendt Quartet
Mediateka, ul. 3 Maja 57

Tomasz Wendt, znakomity saksofonista, zaprezentuje z zespołem materiał z trzeciej autorskiej płyty. „Daily Things”  to refleksja nad zagadnieniem powtarzalności oraz próba uchwycenia niedostrzeganych, ulotnych emocji towarzyszących codzienności. Tomasz Wendt, Szymon Mika, Max Mucha i Michał Miśkiewicz łączą swoje muzyczne doświadczenia w nowej, wyjątkowo emocjonalnej strukturze.

Tomasz Wendt ‒ saksofon tenorowy i sopranowy
Szymon Mika ‒ gitara
Max Mucha ‒ kontrabas
Michał Miśkiewicz ‒ perkusja




15 listopada, godz. 21:00
The Music Of Ptaszyn: Henryk Miśkiewicz, Wojciech Niedziela, Michał Kapczuk, Marcin Jahr
Mediateka, ul. 3 Maja 57
Special Quartet:
Henryk Miśkiewicz  – saksofon altowy i sopranowy
Wojciech Niedziela – fortepian
Michał Kapczuk – kontrabas
Marcin Jahr – perkusja

Zespół powstał by zademonstrować publiczności muzykę Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W jego składzie grają artyści dobrze znani ze sceny jazzowej, będący niekwestionowanymi mistrzami w swoich specjalnościach. Wszyscy w dorobku mają współpracę z Ptaszynem. Michał Kapczuk – 8 lat, Marcin Jahr – 30, Wojciech Niedziela – ponad 40, wreszcie Henryk Miśkiewicz – ponad pół wieku kolaborowania z Ptaszynem w różnych konglomeratach.

Miśkiewicz grał we wszystkich większych , niż czteroosobowy zespół, składach, takich jak Chałturnik, Studio Jazzowe, New Presentation, Liga dżentelmenów, Sekstet. Wielkim wyróżnieniem dla Henryka jest specjalnie dla niego napisany przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego, wieloczęściowy koncert na Wielką Orkiestrę Symfoniczną i saksofon improwizujący „Altissimonica”, a dedykowany przez kompozytora swojej wnuczce Monice.

Kwartet, który wystąpi na festiwalu, zadebiutował parę lat temu. Trochę z przypadku, kiedy w kryzysowej sytuacji zdrowotnej Henryk Miśkiewicz zastąpił Ptaszyna na koncercie. Oficjalna premiera programu miała miejsce 29 lipca 2024 roku w Chodzieży podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych. Kompozycje, dobrze znane z licznych występów kwartetu Ptaszyna, w rękach Henryka Miśkiewicza nabierają nowego wymiaru. Muzyka jest swego rodzaju hołdem, ale w nowej, własnej interpretacji. Melodyjnej i radosnej – tak charakterystycznej od lat dla Miśkiewicza. Jest to więc Ptaszyn znany, ale w nieznanej dotąd odsłonie.




16 listopada, godz. 19:00
Kinga Głyk
Sala widowiskowa CK

Kinga Głyk, międzynarodowa gwiazda gitary basowej, wydała swój piąty autorski album zatytułowany „Real Life.” Album został współwyprodukowany przez założyciela Snarky Puppy, Michaela League’a, i zawiera imponujący skład muzyków, w tym Roberta “Sputa” Searighta, Casey’ego Benjamina, Bretta Williamsa, Nicholasa Semrada, Juliana Pollacka, Celeba Seana McCambella i Grégoire Maret.




16 listopada, godz. 21:00
Wojtek Pilichowski

Wojtek Pilichowski to wybitny basista, kompozytor i producent muzyczny, który od niemal trzech dekad pozostaje jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Jego debiutancki album solowy ukazał się w 1994 roku, otwierając drogę do imponującej kariery, której owocem jest aż 18 solowych albumów, w tym koncertowe wydawnictwa Pilichowski Band Live na DVD. Jako muzyk sesyjny Pilichowski brał udział w nagraniu ponad 200 płyt, których łączny nakład przekroczył 6 milionów egzemplarzy. Jego charakterystyczne brzmienie basu można usłyszeć na setkach albumów wydanych na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

Wojtek Pilichowski – bas
Tomasz Mądzielewski – perkusja
Bartek Pająk – instrumenty perkusyjne
Patryk Czyżewski – piano
Łukasz Rudkiewicz – gitara
Jarek Kaczmarczyk – saksofon
Ignacy Wendt – trąbka





17 listopada 2024 (niedziela)
Drummers United Polska
Mediateka, ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

To już druga edycja Polskich Targów Perkusyjnych! To wydarzenie dla wszystkich miłośników perkusji, którzy będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach oraz zapoznać się z najnowszym sprzętem i akcesoriami przy stoiskach topowych polskich producentów. Targi odbędą się w trakcie Mrowna Jazz Festiwal – to wyjątkowa  przestrzeń do spotkania, rozmów, wymiany doświadczeń i integracji, a przede wszystkim – do wspólnego grania 

10:00 – oficjalne otwarcie wydarzenia
11:00 – „Trzy różne spojrzenia na AI w muzyce” Mateusz Modrzejewski
12:30 – „Świat instrumentów perkusyjnych” zajęcia dla dzieci Aga Yano
14:00 – „Niech algorytmy pracują za Ciebie. Skuteczny marketing muzyczny w sieci” Piotr Pacak
15:00 – „Efektywność i świadomość w graniu na perkusji” Dariusz Kaliszuk
17:00 – MasterClass Jan Emil Młynarski

Wstęp wolny




17 listopada, godz. 18:30
Hania Derej Quintet
Sala widowiskowa CK

Kwintet młodej pianistki i kompozytorki, o której ostatnio zrobiło się głośno. Pwstał w 2022 roku podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży CHOJAZZ 2022. Od tamtej pory liderka – pianistka i kompozytorka zaczęła powiększać materiał koncertowy.  Skład zespołu tworzą muzycy związani ze śląskim środowiskiem jazzowym, laureaci wielu konkursów i nagród.

Hania Derej – kompozycje i piano
Cyryl Lewczuk – saksofon tenorowy
Tymon Okolus – puzon
Filip Hornik – bas
Kuba Długoborski – perkusja

17 listopada, godz. 19:30
Tribute to Polski Jazz vol. 2
Sala widowiskowa CK

Koncert finałowy! Ten wyjątkowy projekt został stworzony specjalnie na Mrowna Jazz Festival. Sukces pierwszej edycji odbił się szerokim echem na polskiej scenie jazzowej, co zaowocowało kontynuacją tego przedsięwzięcia. Projekt powstał z inicjatywy Tomasza Mądzielewskiego, koordynatora festiwalu, i ma na celu podkreślenie wkładu polskich muzyków w rozwój jazzu na świecie. Tegoroczna edycja skupia się na wokalnych interpretacjach polskich kompozycji jazzowych, a na scenie wystąpią wybitni artyści. W programie znajdą się m.in. kompozycje z repertuaru: Ewy Bem, Urszuli Dudziak, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Grażyny Łobaszewskiej, Novi Singers. Zostaną zaprezentowane w specjalnie opracowanych, współczesnych aranżacjach.

Skład zespołu:
Ania Serafińska – wokal
Ania Szarmach – wokal
Natalia Lubrano – wokal
Mateusz Krautwurst – wokal
Adam Lemańczyk – instrumenty klawiszowe
Rafał Stępień – instrumenty klawiszowe
Kamil Barański – hammond
Tomasz Mądzielewski – perkusja
Bartek Pająk – instrumenty perkusyjne
Jan Wierzbicki – bas
Jacek Namysłowski – puzon
Jarek Kaczmarczyk – saksofon
Radosław Mosurek – trąbka
Daria Kobierecka – chórek
Kacper Andrzejewski – chórek




Organizatorami festiwalu są Burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz Rada Miasta i Ośrodek Kultury 





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm