Noc Muzeów
Jazzowe losy 1939 – 1945
16.05.2026 (sobota), od godz. 19.00
Arkady Kubickiego
Zamek Królewski
w Warszawie
16 maja Muzeum Jazzu przedstawi w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim historie polskich muzyków jazzowych z okresu wojny.
Piękną muzykę z tamtych lat zagra
zespół Jerzego Więckowskiego Dixie Fellows.
O losach artystów jazzowych opowiedzą współtwórcy Muzeum Jazzu, historycy
Krzysztof Karpiński, Tomasz Lerski i Tomasz Lach.
Wojenne losy Polskiej YMCA przybliży Tomasz Lach.
Opowieści uzupełni projekcja archiwalnych filmów i wystawa
planszowa: „Jazzowe losy 1939 – 1945” Andrzeja Rumianowskiego,
wykonana na podstawie książki Krzysztofa Karpińskiego „Był jazz, krzyk jazz-bandu
w międzywojennej Polsce”.
Wydarzenie nagrane będzie przez Telewizję JAZZ.
Program poprowadzi Andrzej Rumianowski.
Całość przygotowano z zachowaniem historycznych faktów:
1. Lato 1939 roku
2. Wybuch II wojny światowej
3. Muzycy poza krajem
4. Wojna obronna wrzesień 1939
5. Muzycy innych narodowości w Polsce
6. Jazz w lokalach dla Polaków
7. Jazz w lokalach tylko dla Niemców
8. Jazz za murami getta
9. Jazz w obozach koncentracyjnych
10. Charlie
and his Orchestra
11. Orkiestra Ady'ego Rosnera
12. Orkiestra Bronisława Stasiaka
13. Orkiestra George'a Scotta
14. Orkiestra
Henryka Warsa
15. Artur
Gold
16. Henryk
Gold
17. Jerzy Petersburski
18. Jazz w Armii Andersa
19. Polska YMCA