Aktualności

Przewodnik „Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy” otrzymali nasi prenumeratorzy z najnowszym numerem JAZZ FORUM 4/5 2021.
Ostrowskie ślady KomedyWędrówka z przewodnikiem po Ostrowie Wielkopolskim śladami Krzysztofa Komedy

Budynek Banku Polskiego, w którym mieszkał jako nastolatek. Liceum przy ulicy Gimnazjalnej 9, w którym założył swój pierwszy zespół Carioca, kamienica Kujawskich przy ostrowskim Rynku 32, gdzie wciąż stoi pianino, na którym prowadzony przez Witolda Kujawskiego, swojego pierwszego, a zarazem ostatniego jazzowego edukatora Krzysztof Komeda poznał i pokochał jazz. To tylko kilka z 18 miejsc opisanych w przewodniku „Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy”.

„We wrześniu 1947 roku rodzina Trzcińskich przeprowadza się z Wałbrzycha do Ostrowa Wielkopolskiego i zamieszkuje w służbowym mieszkaniu w budynku ostrowskiego Banku Polskiego, którego dyrektorem zostaje ojciec Krzysztofa – Mieczysław Trzciński. Krzysztof rozpoczyna naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim oraz kontynuuje naukę gry na fortepianie w Miejskiej Szkole Muzycznej. Organizuje i zakłada szkolny zespół muzyczny Carioca, nawiązuje wiele znaczących, mających wpływ na resztę życia przyjaźni, a w tym – tę najważniejszą. Poznaje i zaprzyjaźnia się ze starszym o parę lat, mieszkającym już w Krakowie ostrowianinem, jazzfanem i kontrabasistą jazzowym, Witoldem Kujawskim. Spotkanie to było dla dalszej życiowej drogi przyszłego Krzysztofa Komedy kluczowe, ponieważ to właśnie Witold Kujawski rozpala w Krzysztofie miłość do jazzu i wprowadza go w ówczesne polskie jazzowe środowisko.”

Tak rozpoczyna się wędrówka po Ostrowie Wielkopolskim śladami Krzysztofa Komedy, w którą czytelników przewodnika zabiera Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej. W jej trakcie poznajemy 18 miejsc, w których młody Krzysztof Trzciński mieszkał, uczył się, poznawał jazz, które odwiedzał i te, które upamiętniają jego związki z Ostrowem Wielkopolskim. Inspiracją dla autora przewodnika były spacery organizowane przez Hannę Olejnik i Ewę Smolińską podczas kolejnych edycji ostrowskiego Grand Prix Komeda – Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Wydawnictwo jest ilustrowane zdjęciami pochodzącymi głównie z prywatnych zbiorów Zofii i Krzysztofa Komedów i zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W przewodniku znalazły się też grafiki Konrada Moszyńskiego, ostrowianina, autora projektu muralu „Krzysztof Komeda”. Tekst, ilustracje, mapę miasta uzupełniają kody QR z linkami do trzech filmów, jakie powstały w Ostrowie Wielkopolskim. To animacja „Komeda. Legenda o początku” stworzona kilka tygodni temu z okazji 10. rocznicy śmierci Witolda Kujawskiego, reportaż „Meloman” o Witoldzie Kujawskim i dokumentacja z powstawania okładkowego muralu witającego podróżnych wychodzących z ostrowskiego dworca, który jest ostatnim przewodnikowym przystankiem. To stąd, od 14 marca codziennie o godzinie 14:24 odjeżdża do Poznania pociąg „Komeda”.

Wydawcą przewodnika jest Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. To unikatowe wydawnictwo jest dostępnie nieodpłatnie w ostrowskich instytucjach kultury i w punkcie informacji turystycznej.

Przewodnik „Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy” otrzymali nasi prenumeratorzy z najnowszym numerem JAZZ FORUM 4/5 2021.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm