Aktualności
Piotr Kłosek nie żyje!W piątek 7 czerwca 2024 roku zmarł w Grodzisku Mazowieckim Piotr Kłosek, jeden z najwybitniejszych polskich fotografików jazzowych. Miał 67 lat.

Autor zdjęć i projektów okładek płyt z muzyką jazzową, klasyczną i rozrywkową oraz fotografii i opracowań graficznych prestiżowych wydawnictw albumowych. Fotografią jazzową zainteresował się pod koniec lat 70. Od tamtego czasu współpracował z wydawnictwem płytowym Poljazz i magazynem Jazz Forum. Pozostaną w naszej pamięci jego wspaniałe zdjęcia z festiwali Jazz Jamboree takich artystów jak Miles Davis, B.B. King, Sun Ra, ale także m.in. Zbyszek Namysłowski czy Tomasz Stańko.

Piotr Kłosek urodził się w Warszawie 9 lipca 1957. Oto jego życiorys artystyczny pisany jego własnym słowami.

POCZĄTKI
Aktywne zainteresowanie fotografią i sztukami plastycznymi pojawiło się u mnie bardzo wcześnie. Już jako licealista w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku rozpocząłem przygodę z fotografią, eksperymentując już wtedy z technikami specjalnymi jak izohelia, collage czy też barwienie odbitek monochromatycznych.

NIE TYLKO JAZZ
Już w 1976 roku w wieku 19 lat rozpocząłem wieloletnią współpracę z Wydawnictwem Płytowym „Poljazz” oraz współpracę w czasopismem „Jazz” (fotografie z koncertów i kilka okładek) oraz trwającą najdłużej – z czasopismem „Jazz Forum”. W tamtym czasie stworzyłem też dużo fotografii promocyjnych muzyków i zespołów dla Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i Agencji Artystycznej „Pagart”.

W 1980 roku z inicjatywy PSJ i Poljazzu odbyłem pierwszą podróż do Indii na festiwal jazzowy Jazz Yatra w Bombaju. Po ponad dwumiesięcznej podróży powstała wystawa fotograficzna „Indie i Nepal” prezentowana w KMKiP „Empik-Ściana Wschodnia” w Warszawie. Mając już wystarczający dorobek wydawniczy w 1980 roku złożyłem dokumenty do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w 1981 roku uzyskałem status członka rzeczywistego ZAiKSu.

Okres stanu wojennego, smutny, szary i przygnębiający spowodował u mnie ogromną tęsknotę za kolorem i wtedy za pomocą wcierania zwitkiem waty cudem zdobytych transparentnych tuszy „Ecoline” zacząłem malować, dodawać kolor na fotografiach czarno-białych powstałych na koncertach i festiwalach jazzowych. Tak powstała pierwsza wystawa „Monidła Jazzowe” prezentowana w Galerii Studio w Warszawie podczas festiwalu Jazz Jamboree ’83 w Warszawie. Korzystając z tej techniki zaprojektowałem okładkę pierwszego wydania płyty „C.O.C.X.” Tomasza Stańki – z 1985 r. Kolejna wystawa Monideł Jazzowych miała miejsce podczas Salon Européen du Jazz w Paryżu w listopadzie 1985 r.

W styczniu i lutym 1986 r. uczestniczyłem w wyprawie etnomuzykologicznej Poljazzu do Indii i Nepalu. Cykl fotografii zrobionych podczas tej podróży został pokazany latem 1986 w galerii Stowarzyszenia Architektów Polskich na ul. Foksal w Warszawie. Te same fotografie po niemal 30 latach zostały też zaprezentowane podczas Krakow Photo Fringe 2015 na autorskiej wystawie Indie, Nepal – poza czasem.

W 1987 roku malowane już za pomocą aerografu i tuszy Ecoline fotografie jazzowe zostały nagrodzone Grand Prix na międzynarodowym konkursie fotografii przy Ingolstädter Jazztage w Bawarii, w Niemczech.

Pod koniec 1987 roku rozpocząłem intensywną dwuletnią współpracę z wydawnictwem płytowym Polskie Nagrania Muza”, gdzie na stałe zlecenie opiekowałem się działem fotografii. Owocem tej współpracy były fotografie do okładek płyt Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Hiolskiego i wielu innych z muzyką jazzową i rozrywkową jak chociażby Bernard Kafka feat. Ewa Bem „Metamorphosis”.

Od końca 1989 roku współpracowałem z wydawnictwem płytowym Pomaton gdzie powstały między innymi okładki do płyt: Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński „Mury w muzeum raju”, Jacek Wójcicki „Live Character”, Przemysław Gintrowski „Kamienie”.

Za pomocą techniki collage’u fotograficznego stworzyłem w 1992 roku obraz wykorzystany do plakatu KFPP Opole 92, tą techniką powstał też collage wykorzystany w 1993 roku na okładce płyty Kora „Ja w podróż pana zabiorę”.

REKLAMA I PRASA
Od 1994 roku rozpocząłem trwającą kilka lat współpracę w dużymi, międzynarodowymi agencjami reklamowymi, przede wszystkim z GGK Warszawa oraz z agencjami Corporate Profiles i Lintas.

Kolejna wystawa malowanych kolorowymi tuszami za pomocą aerografu czarno-białych fotografii, portretów koncertowych muzyków jazzowych powstała dzięki inicjatywie pierwszego w Europie Wschodniej profesjonalnego laboratorium Kodak Q-lab na początku1995 roku. Profesjonalnie zreprodukowane oryginały prac zostały powiększone na kolorowym papierze fotograficznym Kodak do formatu 150X100 cm. Została zauważona przez przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAF i po kilku miesiącach przygotowań zostałem przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików.

WYDAWNICTWA ALBUMOWE I WYSTAWY INDYWIDUALNE
W 1999 roku został wydany album „Ukrzyżowany” z moimi fotografiami krucyfiksów z kolekcji Muzeum Obrazów we Lwowie. Album w tym samym roku otrzymał prestiżową główną nagrodę Grand Prix w konkursie „Najpiękniejsza książka roku” PTWK. W latach 2000 - 2002 zająłem się ilustracyjną i reportażową fotografią prasową dla czasopism „Zwierciadło” i „Viva”, a następnie pomiędzy 2003 - 2006 rokiem intensywnie współpracowałem z czasopismami wydawnictwa Axel Springer – „Olivia”, „Profit”, „Forbes” i „Newsweek”.

W 2006 przeprowadziłem się z Mazowsza do Krakowa realizować zdjęcia do albumu o Wzgórzu Wawelskim. Tam też w 2007 roku zrobiłem cykl fotografii do albumu „Matka Boska w sztuce Polski i Rosji” oraz do dużej wystawy i katalogu „Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy” fotografując dzieła sztuki także we Lwowie oraz architekturę i wnętrza Sofii Kijowskiej. Od początku 2009 roku na zlecenie Muzeum Zamkowego w Pszczynie rozpocząłem pracę nad cyklem fotografii o Zamku w Pszczynie. Oba wydawnictwa, „Wawel” i „Pszczyna” ukazały się nakładem Wydawnictwa „Bosz” w 2010 roku.

Przy okazji promocji albumu „Wawel” powstała wystawa samodzielnie przeze mnie wydrukowanych w standardzie Epson Digigraphie fotografii na szlachetnym papierze Canson Infinity. Oceniony przez przedstawiciela firmy Canson bardzo wysoki poziom wydruków obrazów fotograficznych został uhonorowany wieloletnią prezentacją tych prac na oficjalnej stronie internetowej Canson Infinity. Wystawa była prezentowana w 2010 r. na zamku Królewskim na Wawelu i w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, w 2011 r. przez Instytut Polski w Wilnie a w formie większej objętościowo i w dużych formatach na parkanie Łazienek Królewskich w Warszawie oraz w 2012 roku w Muzeum Sofii Kijowskiej.

W październiku i listopadzie 2011 roku miała też miejsce wystawa kolaży fotograficznych w Planetarium Piwnicy pod Baranami w Krakowie. W 2011 roku zrealizowałem pełną dokumentację fotograficzną witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego wraz koncepcją, projektem graficznym i przygotowaniem do druku katalogu.

\W 2012 otrzymałem od wydawcy propozycję zilustrowania swoimi collage’ami dzieła Gabriela Garcii Marqueza „Sto lat samotności”. Niestety nie doszło do wydania ilustrowanej książki i postanowiłem kontynuować nadal pracę nad ilustracjami z zamiarem stworzenia wystawy. Po kilku latach pracy wystawa została zrealizowana pod tytułem „Realizm magiczny” dzięki uprzejmości Instytutu Cervantesa w Warszawie. W galerii Instytutu w grudniu 2016 roku odbyła się jej premiera pod patronatem Ambasady Kolumbii w Warszawie. Następnie została zaprezentowana Instytut Cervantesa w Krakowie w 2017 roku a w 2018 we wspaniałej galerii Foto-Gen (dawniej „Domek romański”) Ośrodka Kultury we Wrocławiu. Cały cykl 22 ilustracji został też wykorzystany w książce pod redakcją dr. Marcina Sarny „Sto lat samotności – 50 lat później” wydanej przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w 2019 roku.\

Ostatnio zająłem się kompleksowym opracowywaniem wydawnictw albumowych, od fotografii, ich edycję i opracowanie, poprzez koncepcję i projekt graficzny do przygotowania do druku i opieki nad procesem druku. Na zlecenie Muzeum Zamkowego w Pszczynie powstały kolejno „Zamek w Pszczynie – perła Architektury śląskiej” 2018 r. I drugie wydanie 2023 r., „Zameczek myśliwski Promnice” 2019 r. „Pszczyna wczoraj i dzisiaj” 2020 r. I wiele innych. W 2019 r. zrealizowałem też cykl fotografii do albumu „Zamek Książ w Wałbrzychu”.

Tyle Piotr Kłosek o samym sobie. Ostatnio pracował nad albumem „Zamek Królewski w Warszawie”. Album ten jest już prawie gotowy i zostanie wkrótce skierowany do druku.

Był wspaniałym fotografikiem, jednym z najwybitniejszych wśród tych, którzy zajmowali się fotografią jazzową w ostatnich dekadach ubiegłego stulecia – obok Marka Karewicza, a także m.in. Jana Bebla, Jurka Stokowskiego. Jego zdjęcia z akcji, ale także portrety odznaczały się oryginalnym ujęciem, ostrością, profesjonalizmem. Był też szalenie miłym człowiekiem, o ujmującej osobowości i pogodnym usposobieniu, tryskającym humorem, zawsze uśmiechniętym.

Piotr ostatnie lata spędził w Grodzisku Mazowiecki. Od dwóch lat cierpiał na chorobę nowotworową. Miał dwie córki, Kamilę i Zosię.

Pożegnanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca 2024 roku o godzinie 14:00 w Grodzisku Mazowieckim, przy ulicy Montwiłła 40. Rodzina prosi o nieprzynoszenie kwiatów i nieskładanie kondolencji podczas ceremonii.

Żegnaj, Piotrek! Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci!

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm