Aktualności

Plac LeńskiegoSzczera do bólu powieść autobiograficzna dziennikarza muzycznego, Daniela Wyszogrodzkiego

Autor książki, która wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy, jest tłumaczem oraz dziennikarzem muzycznym. Pracuje jako wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, jest także byłym kierownikiem literackim Teatru Muzycznego Roma. Współpracuje z magazynem JAZZ FORUM i Radiem 357. Wydał książkę biograficzną „Satysfakcja – The Rolling Stones:, leksykon „Ale musicale!”, a także poetyckie przekłady książek Leonarda Cohena: „Księga tęsknoty”, „Księga miłosierdzia” i „Płomień”. Jest redaktorem wielu edycji płytowych (m.in. seria „Świecie nasz” Marka Grechuty). Tłumaczy teksty śpiewających poetów (Leonard Cohen, Bob Dylan), sam także jest autorem tekstów piosenek (m.in. „Mój przyjacielu”, przebój numer jeden Krzysztofa Krawczyka).Daniel Wyszogrodzki jest związany zawodowo z teatrem muzycznym przetłumaczył wiele popularnych musicali, m.in. „Koty”, „Upiór w operze”, „Les Misérables”, „Mamma Mia!” (Teatr Muzyczny Roma); „Oliver!”, „Producenci”, „Sweeney Todd” (Teatr Rozrywki w Chorzowie); „Gorączka sobotniej nocy” (Teatr Muzyczny w Gdyni), „Pretty Woman” (Teatr Muzyczny w Łodzi); „Doktor Żywago”, „West Side Story” (Opera i Filharmonia Podlaska). Od 2016 roku Teatr Stary w Lublinie prezentuje spektakl „Boogie Street” z piosenkami i wierszami Leonarda Cohena w jego tłumaczeniu i adaptacji.

Skazany na prawobrzeżność wychował się na warszawskiej Pradze Północ przy placu Leńskiego (obecnie plac Hallera), a następnie mieszkał na Brooklynie. Nadal wiele podróżuje lądem, wodą i powietrzem – najchętniej do rejonów odludnych i odległych (Dodekanez, Namibia, Patagonia). Chciałby polecieć na Marsa.


Danka (bohatera jego książki) – ucznia praskiej podstawówki, bystrego, ciekawego świata półsierotę – kształtują przedwojenne wspomnienia dziadków i bieżące fascynacje wszystkim, co zakazane. Na przemian: partyzanci i hipisi, patriotyzm i onanizm, wczesne lektury i odkrycia muzyczne, ciągły stan zagrożenia ze strony wrogich gitowców i niestrudzone poszukiwanie dorosłości pod sukienkami koleżanek. To wszystko miesza się w barwnej opowieści wypełnionej realistycznym językiem i galerią postaci: kumpli bohatera, koleżanek z wakacji, ojca lekarza, nauczycieli, księdza, a nawet tajemniczego proroka. Wielką nieobecną pozostaje matka.

W tej autobiograficznej powieści inicjacyjnej monumentalna, socrealistyczna przestrzeń warszawskiej Nowej Pragi staje się centrum świata, mapą, którą młody bohater stale poszerza w przestrzeni i w czasie. Ożywa park Praski i zoo, Stare i Nowe Miasto oraz stołeczne mosty, którymi przebiegały trasy szczenięcych wypraw pieszych i rowerowych. Jest bazar Różyckiego, są kultowe kina i saturator.

Książka jest szczera do bólu. Roi się w niej od fantazji nie tylko seksualnych, bywa histerycznie śmieszna, bywa wzruszająca. A jednak nie jest to książka o PRL jakich wiele. To opowieść o dorastaniu w czasach PRL – w świecie pełnym absurdów i ograniczeń, który dla dziecka i tak pozostaje fascynujący.

Wydawnictwo Marginesy – premiera: 21.07.2021
Fotografia autora: Wojciech Nieśpiałowski
Projekt okładki: Michał Pawłowski 

Kup książkę „Plac Leńskiego ”

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm