Aktualności

Jazz & More MOXO Warsaw Festival
MOXO Restaurant & Club
Fabryka Norblina
Warszawa
www.moxo.pl

Program luty-marzec 2024:
04.02 - Andrzej Jagodziński Trio
05.02 - Richard Bona
11.02 - Przeboje Filmowe Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza
18.02 - RGG
https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/rgg
25.02 - Marita Alban Juarez Quartet
https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/marita-alban-juarez-quartet
03.03 - Tribute To Polski Jazz – 14 artystów razem na scenie
https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/tribute-to-polski-jazz
10.03 - EABS
https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/eabs
17.03 - Laboratorium
https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/laboratorium

RGG w MOXOŁukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk na Jazz & More Moxo Warsaw Festival, 18 lutego.

RGG, jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego, ostatni koncertowy skład legendy polskiego jazzu, Tomasza Stańki, to grupa perfekcjonistów, którzy każdy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie.

Na 2023 - 2024 rok formacja przygotowała szereg koncertowych niespodzianek. Jedną z nich jest projekt stworzony wspólnie z jednym z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Robertem Więckiewiczem. Jego najgłośniejsze role to Leopold Socha w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy - główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego.

W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm