Ikona muzyki Wysp Zielonego Przylądka wraca do Polski na 14 koncertów!
Nancy Vieira, flagowa SIESTOWA wokalistka z Cabo Verde, po kilku latach powraca do naszego kraju, by w aż 13miastach zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty. Występy odbędą się w ramach cyklu „Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze” promującego na żywo artystów znanych z radiowych audycji Marcina Kydryńskiego, dyrektora artystycznego tego projektu.
Trasa koncertowa:
13.10 Poznań, Aula Nova
14.10 Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury
15.10 Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej
17.10 Kędzierzyn Koźle, Miejski Ośrodek Kultury
19.10 Lubin, Centrum Kultury Muza
20.10 Nowa Sól, Nowosolski Dom Kultury
22.10 Wrocław, Stary Klasztor
24.10 Inowrocław, Kaszubskie Centrum Kultury
25.10 Wejherowo, Filharmonia Kaszubska
26.10 Warszawa, Scena RELAX
27.10 Piła, Regionalne Centrum Kultury
29.10 Sanok, Sanocki Dom Kultury
30.10 Lublin, Teatr Stary
Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: NANCY VIEIRA
Nancy Vieira nazywana jest najbardziej stylową kontynuatorką sztuki Cesarii Evory. Kto sięga głębiej, wie, że jej historia, pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Albumy Lus i No Ama należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Za płytę „Manha Florida” Nancy Vieira została uhonorowana aż dwiema statuetkami na prestiżowym festiwalu muzyki luzofońskiej: Najlepszy Album Tradycyjny i Najlepsza Wokalistka.
Kiedy przyszła na świat, rodzice Nancy działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Wychowała się w Praia, na wyspie Santiago. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Potem pewnie wpadali oboje co weekend do Casa da Morna na orzeźwiające rytmy funana i spotkania z przyjaciółmi. To cudowne i znamienne, jak społeczność wyspiarska znalazła dla siebie niszę w świecie fado. Charakter tej świetlanej muzyki jest tak intensywny i zaborczy, że przenika właściwie wszędzie i krzyżuje się także z angolańską sembą, z rytmami z Mozambiku, z brazylijskim pulsem. Manha Florida, album produkowany i w znacznym stopniu skomponowany przez wielkiego barda muzyki kabowerdyjskiej, Teofila Chantre’a otwiera nowy rozdział w sztuce Nancy.
Po sześciu latach od tej premiery, Nancy wraca na trasę Siesty w Drodze z nową muzyką. Album „Gente” (Ludzie) powstawał niespiesznie, w skupieniu. Z udziałem mistrzów z wielu muzycznych kultur: Peru, Brazylii, Gwinei Bissau, Kraju Basków, Ukrainy i, co zrozumiałe, Cabo Verde. Wreszcie z Portugalii: tęskne tropikalne fado śpiewa z Nancy fenomenalny Antonio Zambujo.
Słowem płyta i koncerty Gente brzmią jak ulice Lizbony. Stubarwnie, wielokulturowo. Jak zawsze w muzyce Nancy dominują zmysłowość, światło, radość i melodie, od których trudno się uwolnić.
– Marcin Kydryński