Aktualności
Stypendyści Fredrik Lindborg (saksofonista) i Paweł Łucki oraz Laila Gavatin
fot. Patrik Sandberg

Artykuł opublikowany w JAZZ FORUM
1-2/2024.

Stypendium Gavatinów dla Pawła ŁuckiegoAkustyk polskiego pochodzenia laureatem szwedzkiego stypendium przyznawanego do tej pory tylko muzykom.

Celem fundacji, którą w 1989 roku założyli Laila i Charles Gavatin, jest wspieranie szwedzkich i zagranicznych muzyków jazzowych. Stypendia przyznawane przez tę fundację od 1990 r. mają w założeniu stymulować kształcenie własne muzyków, rozwijanie umiejętności przez rozszerzanie kontaktów pomiędzy muzykami jazzowymi, co z kolei ma skutkować nowymi projektami artystycznymi i koncertami.

Jak do tej pory stypendia Fundacji Gavatinów przyznawano wyłącznie muzykom. W roku 2023 zrobiono jednak odstępstwo od tej zasady i wśród stypendystów znalazł się po raz pierwszy akustyk i to w dodatku polskiego pochodzenia – Paweł Łucki. Jest warszawiakiem (a nie, jak podaliśmy w JF 1-2/2024, łodzianinem), przyjechał do Szwecji w 1971 r. i jak sam mówi pierwsze lata w Sztokholmie spędził na bieganiu po klubach muzycznych z magnetofonem kasetowym i dokonywaniu amatorskich nagrań. Dość szybko znalazł zatrudnienie w słynnym sztokholmskim klubie jazzowym Fasching. W klubie tym dał się poznać jako niezwykle utalentowany akustyk. Trudno byłoby znaleźć gwiazdy światowego i szwedzkiego jazzu (o polskich muzykach nie wspominając), które występując w Fasching nie korzystałyby z wytrawnego ucha naszego rodaka.

Warto zauważyć, że Łucki obok pracy akustyka zajmuje się również fotografią. Jest on autorem (lub współautorem) kilkudziesięciu okładek do płyt takich artystów i zespołów jak Tomasz Stańko („Almost Green”), Edward Vesala, Bernt Rosengren, Nils Landgren, The Quartet, Rena Rama.

Stypendium w wysokości 90 tys. koron szwedzkich (ok. 8 tys. Euro) wręczono w klubie Fasching podczas uroczystości 90-lecia szwedzkiego czasopisma „Jazz (Orkester Journalen)”. Gratulujemy!

Marek Piechnat

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm