Aktualności

Jak wziąć udział?

Udział w Toaście Urodzinowym dla Tomasza Stańko jest bezpłatny.

W tym roku możecie uczestniczyć w nim na dwa sposoby:

–  koncert na dużej scenie STUDIO teatrgaleria – obowiązują bezpłatne wejściówki

– Wejściówki będą dostępne od 8 lipca, g. 10:00, w serwisie Evenea. 

–  live stream przed siedzibą STUDIO teatrgaleria – wstęp wolny

Aby uczestniczyć w koncercie na dużej scenie, bezpłatną wejściówkę należy wymienić na opaskę. To opaska upoważnia do uczestnictwa w koncercie na dużej scenie STUDIO teatrgaleria. Wymiany wejściówek na opaski można dokonywać w dniu koncertu w godzinach 17:00-18:45 w punkcie recepcyjnym STUDIO teatrgaleria.

Tomasz Stańko. Toast Urodzinowy 202411 lipca, godz.19:00 Studio teatrgaleria, PKiN. Maciej Obara, Craig Taborn solo, Even Rostad  live remix przed galerią

11 lipca 2024 roku największy polski trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko obchodziłby 82. urodziny. Z tej okazji Fundacja im. Tomasza Stańko już po raz szósty zaprasza na urodzinowy koncert.  Tomasz Stańko śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył.

 Podczas tegorocznego Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko usłyszymy:

Maciej Obara „Bluish Landscapes”, Craig Taborn – recital solowy, Even Rostad „Bluish Landscapes” live remix


Maciej Obara
fot. Maciej Poremba


MACIEJ OBARA „BLUISH LANDSCAPES”

Autorem specjalnego projektu, który otworzy tegoroczne Toasty Urodzinowe jest Maciej Obara – cieszący się uznaniem saksofonista jazzowy. Stworzony przez niego koncert został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stanko.

Tytuł tego muzycznego projektu nawiązuje do płyty Tomasza Stańko „Bluish” – nagranego z dwoma muzykami norweskimi: Jonem Christensenem na perkusji i Arildem Andersenem na kontrabasie i gitarze basowej, który został wydany w 1992 roku.

Wystąpią:

Maciej Obara – saksofon
Sissel Vera Pettersen – wokal, elektronika
Amalia Umeda – skrzypce
Anna Szmatoła - wiolonczela
Dominik Wania - fortepian
Adam Jędrysik - gitara
Ingerbrigt Håker Flaten - kontrabas

 Audun Kleive - perkusja CRAIG TABORN SOLO

Craig Taborn wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joeyem Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy.

Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.

Craig Taborn - fortepian solo


Even Sigurdsen Rostad


 EVEN ROSTAD „BLUISH LANDSCAPES” LIVE REMIX

Nowością tegorocznego Toastu Urodzinowego będzie zremiksowana wersja koncertu, który otworzy wieczór. Zagrany na żywo koncert Macieja Obary zostanie zarejestrowany, a następnie przetworzony z użyciem elektroniki.

Do abstrakcyjnie przetworzonych motywów, które usłyszycie w pierwszej części wydarzenia i które zostaną odtworzone z taśmy, dołączą muzycy, którzy do tego materiału będą improwizować w czasie rzeczywistym, na żywo.

Ten eksperymentalny występ przywoływać będzie ducha Tomasza Stańko, któremu bardzo bliskie były improwizowane i awangardowe brzmienia, a publiczność będzie miała możliwość obserwacji kreatywności w najczystszej formie.

Wystąpi:
Even Sigurdsen Rostad - elektronika
oraz soliści

Pomysłodawca i organizator: Fundacja im. Tomasza Stańko

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS,  Związek Artystów Wykonawców STOART,  STUDIO teatrgaleria, barStudio,  Novotel

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm