Aktualności
Maria i Łukasz Ojdana

Łukasz Ojdana „Wędrujący Ptak”
18.05.2024, godz. 19.30
Festiwal Nowa Tradycja
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59
00-977 Warszawa





Łukasz Ojdana – Wędrujący Ptak



Premiera niezwykłego albumu wybitnego pianisty 17 maja. Koncert premierowy 18 maja w Studiu Lutosławskiego.

Płyta Łukasza Ojdany „Wędrujący Ptak” to 17 album w dyskografii artysty. Ukazała się nakładem Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Music Corner Records. 

Tak o albumie pisze Piotr Metz:
Nowa płyta Łukasza Ojdany „Wędrujący ptak” to prawdopodobnie najbardziej osobista z jego muzycznych wędrówek. Towarzyszy w niej, z rozimprowizowanymi fortepianem i instrumentarium tak zwanych układów scalonych, swojej żonie Marii w poszukiwaniach i odkrywaniu oryginalnych pieśni i melodii, często zachowanych już tylko w śpiewanych przekazach kolejnych pokoleń. Nad niezwykłym duchowym spotkaniem na skrzyżowaniu polskiej muzyki tradycyjnej i ukraińskiej sztuki śpiewu autentycznego niesamowitego zespołu DREVO – ikony gatunku – unosi się symboliczny motyw ptaka, uniwersalnego znaku wolności i pokoju. W ukraińskiej tradycji – to także symbol ludzkiej duszy przylatującej do nowonarodzonego
człowieka, komunikującej się z nim przez całe życie i towarzyszącej mu aż do śmierci, kiedy odlatuje w inną rzeczywistość. 

Miałem zaszczyt uczestniczyć osobiście w spotkaniu opowiedzianym przez artystów na tej płycie. Za sprawą realizatora nagrania, maestro Jana Smoczyńskiego, możecie i Wy, najlepiej w dobrych słuchawkach, zamknąć oczy i zagubić się w akustyce kościoła Dominikanów na warszawskim Służewiu, do czego usilnie namawiam.

A kiedy z trudem wrócimy do codzienności, zauważmy, że skrzydlaty symbol na okładce albumu ma przyziemny i okrutny wygląd żelaznego ptaka, tego, chwilowo, najczęściej przecinającego niebo za naszą wschodnią granicą. Oby jak najszybciej zmienił się w gołąbka, namalowanego niegdyś przez Pabla Picassa. Nieśmiertelnego, jak każda prawdziwa sztuka. I ptasia dusza.

W nagraniu udział wzięli:
Łukasz Ojdana - fortepian, syntezator
Mariia Ojdana - śpiew
Tatiana Sopilka - śpiew
Anna Ohrmimchuk - śpiew
Sergiy Ohrmimchuk - śpiew, skrzypce
Jurij Pastuschenko – śpiew





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm